Dani Hasana Kaimije: Promovisan Zbornik radova sa naučnog skupa o bosanskom jeziku

Dani Hasana Kaimije: Promovisan Zbornik radova sa naučnog skupa o bosanskom jeziku

U amfiteatru Behram-begove medrese u Tuzli večeras je promovisan Zbornik radova sa naučnog skupa o bosanskom jeziku.

Promocija je održana u okviru programa manifestacije “Dani Hasana Kaimije”, a promotori Zbornika su bili dr. Jasmin Hodžić, direktor Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu i dr. Alen Kalajdžija, naučni savjetik Instituta za jezik. Prvi simpozij o bosanskom jeziku održan je u Bihaću 1998., drugi u Sarajevu 2015., a treći u Mostaru 2021. godine.

– Prvi simpozij o bosanskom jeziku je važan, jer je okupljena tadašnja lingvistička, kulturna, obrazovna elita i koja je kazala: mi usmjeravamo bosansku jezičku politiku onako kako treba i da ima svoj samostalni ton. Ovaj treći simpozij je rezultat prvog i rezultat svih onih rasprava o našem jeziku počevši od 1965. pa naovamo – kazao je dr. Hodžić.

Dolaskom na Institut dr. Alena Kalajdžije i njegovim angažmanom, istakao je dr. Hodžić, uspjeli su reaktivirati ideju simpozija o bosanskom jeziku.

– Simpoziji su, zapravo festival lingvističke bosnistike i praznik nauke o bosanskom jeziku. To je bila inicijalna prilika da ponovo okupimo sve bosanske lingviste i da se ponovo dogovaramo o pravcima izučavanja i razvoja nauke o bosanskom jeziku – naglasio je dr. Hodžić i najavio da će naredni simpozij biti održan u Tuzli.

Moramo znati, kazao je drugi promotor dr. Kalajdžija, da je jezik jedan od najvažnijih kulturnih, identitartnih, duhovnih spoznajnih kapaciteta svakog čovjeka.

– Svaki jezik je važan, ali je naša zadaća da sačuvamo svoj jezički identitet. Jer naš jezik je naš pogled u svijet, naš pogled na nas same. Naš jezik ima važnu ulogu u definiranju specifičnih, kulturoloških, političkih, društvenih, historijskih odnosa. Ne možemo zamisliti svijet oko sebe bez jezika, ne možemo zamisliti čovjeka niti društvo bez jezika – istakao je dr. Kalajdžija.

Na trećem simpoziju o bosanskom jeziku predstavljeno je 50 tema, a 30 autora je objavilo članke u zborniku na 642 stranice.

Izvor: Preporod.info

Previous 'Za mene nije bilo dileme, ovdje pripadam'
Next Bosanski centarfor: "Pokazao sam da se mogu takmičiti na visokom nivou"

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Ahmed Sudi Bošnjak, važna ličnost iz historije Bosne i Hercegovine

  Stručnjaci iz različitih domena orijentalne filologije te historije kulture i civilizacije iz Bosne i Hercegovine i inozemstva okupili su se danas u Sarajevu da bi naučnoj i stručnoj javnosti

KULTURA I UMJETNOST

Režiser filma ‘Sarajevo safari’: Nisam vjerovao da toliko zlo i postoji, ali su se pojavili svjedoci

Slovenački režiser Miran Zupanič, čija je priča o morbidnom “lovu” na žive ljude, ispričana u filmu “Sarajevo safari”, zaprepastila javnost, pojašnjava uoči večerašnje premijere da ni sam nije mogao vjerovati

BAŠTINA

Zaljubljenik u tradiciju i običaje: Mladi Cazinjanin otvara Muzej starina

Mladi Hasan Keranić iz Cazina veliki zaljubljenik u tradiciju i bh. običaje. Njegova je misija, kaže, skupljati starine kako bi ih očuvao i prenio na sljedeće generacije. Ovo neobično interesovanje