Državni ministar civilnih poslova zatražio da se Povelja Kulina bana vrati Bosni i Hercegovini

Državni ministar civilnih poslova zatražio da se Povelja Kulina bana vrati Bosni i Hercegovini

Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović i ministar kulture Rusije Vladimir Medinski sastali su se u Sankt Petersburgu, gdje je ministar Osmanović učestvovao na IV Sankt Peterburškom međunarodnom forumu.

Osmanović je tom prilikom ruskom kolegi predao pismo kojim su obrazloženi razlozi za vraćanje Povelje Kulina bana Bosni i Hercegovini, saopćeno je danas iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Ministar Osmanović podsjetio je ruskog ministra da se u Sankt Peterburgu čuva jedno od najvažnijih kulturnih dobara za Bosnu i Hercegovinu – Povelja Kulina bana.

– Povelja Kulina bana od neprocjenjivog je značaja za historiju Bosne i Hercegovine. To je prvi poznati diplomatski dokument izdat od strane jednog bosanskog vladara vladaru druge države, te pisan na domaćem jeziku. Kao takav, ovaj dokument svjedoči o dubokim korijenima bogatog bosanskohercegovačkog kulturno-historijskog i jezičkog nasljeđa koje bilježi srednjovjekovna Bosna – rekao je ministar Osmanović.

Istaknuo je također da je Bosna i Hercegovina, na žalost, uskraćena za posjedovanje tog dokumenta u vlastitim arhivskim i kulturno-historijskim riznicama, te izrazio očekivanje da će izneseni argumenti naići na razumijevanje i omogućiti povrat originalnog dokumenta Povelje Kulina bana Bosni i Hercegovini.

Ministar Osmanović rekao je da je Ministarstvo civilnih poslova spremno na punu saradnju kako bi se iznašlo optimalno kompromisno rješenje za to pitanje. Dvojica ministara razgovarali su i o kulturnoj saradnji dvije zemlje i mogućnostima za unapređenje.

Ministar civilnih poslova Adil Osmanović posjetio je i biblioteku Ruske akademije nauka u kojoj se čuva Povelja Kulina bana gdje je imao priliku da vidi ovaj historijski dokument i razgovara s naučnim radnicima koji brinu o njemu.

Izvor: Faktor.ba

Previous Janja Beč Nojman: Negiranje genocida ne mijenja činjenice
Next St. Louis: Bosanci se bolje snašli od Amerikanaca

You might also like

NAŠI DANI

Zeničani danas bez “Čimburijade”, policija na zabranu upozorava stare i omladinu

Sve lokacije uz rijeku Bosnu kroz Zenicu, na kojima se na današnji dan desetljećima održava „Čimburijada“, tradicija koja nije prekidana ni u proteklom ratu, danas su prazne. Zeničani se pridržavaju

NAŠI DANI

Džaferović u UN: Iako kao država nikoga ne ugrožavamo, zabrinuti smo zbog signala iz dijela susjedstva

Naša zemlja je posljednjih 10 godina u dubokoj političkoj krizi zbog blokada rada državnih institucija, prijetnji otcijepljenjem i općenito potezima koji su protuustavni iz Republike srpske, izjavio je predsjedavajući Predsjedništva

NAŠI DANI

IGK: Otvoreno pismo ANUBiH – Osudite anticivilizacijski, antibosanski napad HAZU na državu BiH i prekinite saradnju sa HAZU!

Institut za istraživanje genocida Kanada {IGK} je u više navrata informisao javnost, ali i bitne političke i akademske subjekte u svijetu da agresija susjednih država na Bosnu i Hercegovinu traje