FBiH ima znatno nižu stopu smrtnosti od bolesti povezanih s koronavirusom u odnosu na entitet Rs, ali i u poređenju sa susjednim zemljama – Srbijom i Hrvatskom. Tako je u FBiH zabilježeno 39 umrlih, dok je u manjem bh. entitetu taj broj tačno tri puta veći – 117, zaključno sa današnjim danom.
Bitno je to spomenuti u kontekstu večeras dodijeljenih nagrada u Mostaru. Riječ je o nagradama za ličnost godine (od strane medija iz RH, izdanje za BiH). Osobe godine u tom izboru su infektologinja iz Zagreba te epidemiolozi (jedno od njih i ministar zdravstva u manjem bh. entitetu) iz Banjaluke i Beograda. Niko iz Sarajeva, Mostara, Tuzle ili Zenice npr.
Kako je to moguće?! Pa tako što drugi prave zvijezde od svojih vrijednih ljudi (i tuđih koje dovedu pod svoje okrilje), dok mi kroz blato vučemo svakako ko se digne iznad nekog prosjeka.
Nagrađene dame zapravo su iz Sarajeva. Ali da su još uvijek tu – vjerovatno ne bi bile nagrađene ni priznate od javnosti. Mogle bi biti sretne ukoliko ne bi bile na stubu srama, optužene za sve i svašta od strane raznih ‘dušebrižnika’, kojima je trn u oku sve vrijedno povezano s Bosnom.
Neprijateljima bosanske države uvijek su smetali i njeni uspješni ljudi. Takve su gledali da prisvoje i stave u službu svojih interesa, ili su ih među prvima uklanjali sa scene – kompromitujući ih, a nerijetko i lišavajući života. Elita je među prvima ubijana početkom agresije u mnogim našim mjestima. Neki od njih i prije, u miru.
A našem čovjeku nametnuto je razmišljanje kako je sve tuđe bolje. Bošnjaku i Bosanki kvalitet priznamo samo ako ih drugi vrjednuje. Mentalitet koloniziranog i potčinjenog i dalje je prisutan u Bosni – i 28 godina od obnovljene i izborene nezavisnosti.
Na kraju podsjećamo na dostojanstvo i samopoštovanje naših predaka, dobrih Bošnjana.. isto iščitavamo i sa srednjovjekovnih simbola na stećcima.
(MiruhBosne)