Naselja bosanske srednjovjekovne države: Makarska

Naselja bosanske srednjovjekovne države: Makarska

ŽUPA MAKARSKA

Konstantin Porfirogenet spominje Župu Makarsku u X vijeku (to Mocron, lat Mocrum; slov. Makar(ska)). Rimljani su Makarsku zvali Mucurum.

Ona se nalazila u oblasti Paganija. U njoj su živjeli Pagani koji su se pokrstili koncem IX vijeka. Paganija se prostirala od Neretve do rijeke Cetine. Kasnije se prozvala Krajinom.

U Župi Makarska nalazio se grad Makar blizu današnje luke Makarske. Njegove ruševine postoje i danas.

Bosanski kralj Ostoja sa kraljicom Helenom i sinom Stjepanom darovao je selo Makar svojim feudalcima Vukašinu, Baranu i Georgiju ‘Vucach’ za učinjene usluge prilikom kraljeve borbe protiv Humljana, 1417 godine.

Vojvoda Donjih Kraja Juraj Vojsalić je darovao sela: Makar, Pasičinu i još neka druga braći Radivojevićima, 12-VIII-1434 godine.

Paganija (Krajina) je došla pod tursku vlast 1498-9 god.

 

Izvor: Naselja bosanske srednjovjekovne države, Marko Vego

(MiruhBosne)

Previous Obilježena godišnjica pogibije: Život Džemala Bijedića obilježila borba za Bosnu i Hercegovinu
Next Razotkrivanje velikosrpskog plaćenika Dž. Galijaševića

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

U Zenici obilježena 834. godišnjica Povelje Kulina bana

Forum građana Zenice obilježio je danas u Parku “Kulin ban” na zeničkom Bilinom polju prigodnim programom 834. godišnjicu objave Povelje Kulina bana i Dan Zeničko-dobojskog kantona. Kako je istakao predsjednik

HISTORIJA

Franjevački muzej Jajce – nova postavka Srednjovjekovna Bosna

Franjevački samostan Sv. Luke u Jajcu je prije tri godine (2018.) otvorio tri nove muzejske postavke: etnološku, arheološku i sakralnu. Enterijersko rješenje s postavkama nagrađeno je u dva navrata od

HISTORIJA

Kako je smaknut dr. Mehmed Spaho, istaknuti političar i narodni lider

Dr. Mehmed Spaho bio je jedan od najznačajnijih bosanskohercegovačkih i bošnjačkih političara 20. stoljeća, lider Jugoslavenske muslimanske organizacije (JMO) i prvi Bošnjak u Vladi Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS).