Nijemci zanijemili: Pobjeda Japana na SP u Kataru

Fudbaleri Japana fantastičnim preokretom savladali su selekciju Njemačke rezultatom 2:1 u prvom kolu grupe E na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Nijemci su došli u vodstvo golom kojeg je u 33. minuti iz penala postigao Ilkay Gundogan i do kraja poluvremena su imali još nekoliko izglednih prilika, uključujući i onu iz sudijske nadoknade u kojoj je Kai Havertz postigao gol koji je naknadno poništen zbog ofsajda.

I prva polovica drugog poluvremena je protekla u dominaciji Njemačke, ali junak Japanaca bio je golman Shuichi Gonda koji se tako iskupio zbog skrivljenog jedanaesterca u prvom poluvremenu.

U završnici utakmice Japanci su krenuli odlučnije u napad i do izjednačenja došli u 75. minuti golom Ritsua Doana.

Fudbaleri Japana nastavili su s napadima protiv favorizirane Njemačke i do preokreta i velike pobjede rezultatom 2:1 došli su u 83. minuti golom Takuma Asanoa.

S tri boda iz ove utakmice Japan je zasjeo na prvo mjestu u grupi E u kojoj su još Španija i Kostarika koje svoj duel igraju danas s početkom u 17 sati.

U narednom kolu 27. novembra Njemačka i Španija će igrati derbi ove grupe, a Japan će igrati protiv Kostarike.

FIFA jasna

Danski nogometni savez (DBU) objavio je da je  FIFA zaprijetila strožim kaznama osim sa žutim kartonima u incidentu na Svjetskom prvenstvu u Kataru, vezanim za  kapitenske trake, prenosi Njemačka novinska agencija DPA.

Zbog toga njemački nogometaši su pred današnju utakmicu s Japanom u znak protesta pokrili rukama usta.

Nakon FIFA-inih prijetnji, sedam evropskih reprezentacija, koje su namjeravale da kapiteni njihovih ekipa nose  duginu traku One Love za inkluziju i antidiskriminaciju odustalo je od takvog načina izražavanja protesta.

Kako prenosi DPA, DBU je na današnjoj konferenciji za novinare objavio da FIFA kapitenima nije prijetila samo žutim kartonima ako budu nosili te trake.

– FIFA je sazvala vanrednu sjednicu 21. novembra. Njeni su predstavnici došli u hotel engleske reprezentacije i vrlo  jasno su  rekli da ako nose trake slijede sankcije, najmanje u obliku žutog kartona –  rekao je direktor DBU-a Jakob Jensen.

Danci su upozorili da je takvo ponašanje nedopustivo te da nisu dobili precizan odgovor kakve će biti sankcije.

Istovremeno, DBU dodaje da zbog ovog incidenta predsjednik FIFA Gianni Infantino više nema podršku danskog saveza.

Njemački reprezentativci, koji su prije FIFA-ine  zabrane bili jedni od najaktivnijih branilaca kapitenskih traka One Love, danas su na svoj način protestovali  protiv ograničenja FIFA-e uoči prve utakmice protiv Japana. Na grupnoj fotografiji prije početka utakmice, kada dvije ekipe staju pred kamere, njemački  nogometaši simbolično su prekrili usta rukama.

Kapetan Manuel Neuer nije nosio kontroverznu traku.

(MiruhBosne/Agencije)

Previous Ako se ipak Pokret za državu proda zarad vlasti i fotelja Dodiku u RS-u, a "Osmorka" Čoviću u Federaciji, SDA će nastaviti sa misijom koja traje već decenijama
Next Voith Hydro Bosnia - u Lukavcu proizvodnja komponenti za hidroelektrane

Sjajan dan za bosansku atletiku: Nakon Mešića i Pezer ispunio normu za Olimpijadu

U samo jednom danu nastup na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru osigurala su dvojica bosanskohercegovačkih atletičara. Kemal Mešić i Mesud Pezer, dvojica bacača kugle, ispunili su potrebne norme za

Stiže svjetska elita: Mostar i Bosna i Hercegovina će još jednom ugostiti najbolje svjetske skakače i skakačice na Starom mostu

Mostar i Bosna i Hercegovina će još jednom ugostiti najbolje svjetske skakače i skakačice na Starom mostu Četvrta stanica sezone na Hell’s Gateu (SAD) bila je kombinacija divlje zabave na

Zmajevi protiv Litvanije od 18:00 sati idu po prvu medalju

Juniorski reprezentativci Bosne i Hercegovine poručuju kako će igrati maksimalno posvećeno i na najvišem mogućem nivou kako bi u današnjoj utakmici za treće mjesto na Evropskom košarkaškom prvenstvu “A” divizije,