Ruže u Drini za bošnjačke žrtve Bratunca iz 1992. godine

Ruže u Drini za bošnjačke žrtve Bratunca iz 1992. godine

 

Obilaskom mjesta gdje su ubijani Bratunčani tokom 1992. godine i odavanjem počasti nedužnim žrtvama, danas je u Bratuncu obilježena 26. godišnjica stradanja Bošnjaka u ovom gradu u okviru manifestacije „Dani sjećanja na genocid u Bratuncu“.

Članovi porodica žrtava, preživjele žrtve, predstavnici Medžlisa Islamske zajednice Bratunac, Udruženja logoraša Bratunca, Udruženja “Žene Podrinja“ te Udruženja za održiv povratak i Merhameta položili su cvijeće kod gradskog stadiona u Bratuncu, te u fiskulturnoj sali OŠ ”Branko Radičević” gdje su bili zatočeni Bošnjaci Bratunca. Pored toga, preživjele žrtve su obišle i Ljubovijski most odakle su u rijeku Drinu bacili 603 ruže za ubijene Bratunčane, a posjetili su i masovnu grobnicu u Redžićima, javlja Anadolu Agency (AA).

Preživjeli svjedoče da je u Osnovnoj školi ”Branko Radičević” (1992. godine škola se zvala Vuk Karadžić) bilo zatočeno oko 700 osoba, a više od 300 je ubijeno.

Jedan od preživjelih je predsjednik Udruženja logoraša Bratunac Sakib Ahmetović koji se danas prisjetio stravičnih slika iz ovog logora.

”Najmanje je bilo ubistava pištoljem, najviše polugama, šipkama, znači mučenje. U ćošku sale devet logoraša je ugušeno. Za ovaj logor i zločine niko nije odgovarao”, kazao je Ahmetović.

Jedan od preživjelih logoraša je i Ramiz Salkić, današnji potpredsjednik RS.

”Zajedno sa svojim komšijama sam bio u logoru 10. maja 1992. godine. Nije se lako prisjećati toga, nije lako doći ovdje u salu gdje su ubijani naši sugrađani. Svi smo gledali da se skupimo u ćoškove kako ne bismo bili u prvom redu. Ubijeno je puno ljudi koji su mučeni. Nažalost, u ovoj sali nema obilježja da je bio stravičan logor, i djeca se ne podsjećaju da su u ovoj sali ubijani sugrađani. To je naša stvarnost, i oni koji su ubijali, niko od njih nije osuđen, niko nije ni procesuiran”, kazao je Salkić koji je izrazio nadu da će zločinci biti kažnjeni za počinjene zločine.

Previous ‘Igman’ zaposlio još 86 radnika
Next Hrvatska: Otkrivena ploča sa imenom prvog poginulog Bošnjaka u Domovinskom ratu

You might also like

NAŠI DANI

Javna tribina ‘Hrvatska politika prema Bosni od 1992. do 1995. godine’

Politika koju je početkom devedesetih godina prema Bosni i Hercegovini vodio tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman dovela je do ogromnog stradanja i nepotrebnog rata između Hrvata i Bošnjaka, čije se

NAŠI DANI

Doboj: Zajednički nastup probosanskih stranaka na izborima poboljšaće položaj povratnika

Zajednički nastup probosanskih stranaka na području bosanskohercegovačkog entiteta RS naredne godine na opštim izborima može poboljšati položaj povratnika na ovom području, javlja AA. Poručili su to učesnici panela “Izborni sistem

NAŠI DANI

Hašimbegović: Imperativ BIHAMK-a je brza i kvalitetna usluga

  Bosanskohercegovački auto-moto klub (BIHAMK) je prepoznatljiv automobilski klub  koji građanima pruža usluge u oblasti cestovnog saobraćaja i to je najmasovnija asocijacija motorizovanih građana u Bosni i Hercegovini. Tokom 2018.