Safet Zec na 60. venecijanskom bijenalu: Vjerujem da sam donio nešto moga umijeća, kao i mali dio iz moje izmučene Bosne i Hercegovine

Safet Zec na 60. venecijanskom bijenalu: Vjerujem da sam donio nešto moga umijeća, kao i mali dio iz moje izmučene Bosne i Hercegovine

60. Venecijansko bijenale (La Biennale di Venezia) svečano je otvoreno 20. aprila. Ovo je najprestižnija svjetska umjetnička manifestacija koja je prvi put održana 1895. godine.

Domaćin ove manifestacije, Grad Venecija, pozvao je akademskog slikara i grafičara Safeta Zeca da predstavi svoja djela u paviljonu Venecije.

La Biennale di Venezia ove godine nosi slogan “Stranci svuda” i otvoreno je do 24. novembra 2024. godine.

Tokom otvaranja paviljona Venecije, pored ostalih, prisutnima se obratio i Safet Zec, rekavši da je i sam bio “stranac”. Izrazio je zahvalnost najprije Udinama, koje su mu pružile šest godina gostoprimstva odmah nakon izbjeglištva iz Sarajeva, a potom Veneciji, u čije ime danas ima čast da se obrati široj italijanskoj i svjetskoj javnosti.

“Presretan sam sretan što sam sa vama u ovom paviljonu. Vjerujem da sam donio nešto moga umijeća u ovaj lijepi prostor, kao i mali dio iz moje izmučene Bosne i Hercegovine. Zahvaljujem timu koji me je izabrao i vjerovao mi”, rekao je Zec.

On je povodom izlaganja na bijenalu naslikao dva velika platna. Jedno predstavlja ženu sa djetetom i postavljeno je uz djela iz ciklusa posvećena ratnim tragedijama: Zagrljaj, Exodus i Molitva.

U nastavku postavke u zasebnoj prostoriji slikar je formirao svoj atelje pokazujući svakodnevnu radnu atmosferu i neke od najznačajnijih djela koja pripadaju njegovom raznolikom, bogatom opusu.

U prostoriji ateljea je vidljivo drugo veliko i nezavršeno platno sa ženskom figurom inspiriranom skulpturom Nike sa Samotrake.

Venecijanski paviljon, čiji je kustos Giovanna Zabotti i komesar Maurizio Carlin, nosi naziv “Kućni sekstant”. U tom paviljonu, pored Safeta Zeca, prezentovana su djela još dva slikara – Pietra Ruffoa i Vittoria Marelle kao i pjesnika Franka Arminioa.

Šejla Kamerić još jedna je predstavnica naše zemlje na ovoj prestižnoj umjetničkoj manifestaciji.

Previous Projekat "Svijet pamti Srebrenicu": Odgovor na sistemsko poricanje genocida
Next Potvrđena optužnica protiv V. Pavlovića zbog odobravanja izvršenja krivičnog djela genocida

You might also like

BAŠTINA

Nova nominacija za UNESCO baštinu iz Konjica

Bosna i Hercegovina je UNESCO-u uputila dopunjenu nominaciju, da se Konjičko drvorezbarstvo nađe na listi svjetske baštine. Regionalna inicijativa da se stećci, odnosno srednjovjekovni nadgrobni spomenici kojih ima u više

KULTURA I UMJETNOST

Avdo Huseinović snimio film o heroju Hašimu Spahiću: Put u nezaborav

Poznati publicista, istraživač i autor više zapaženih dokumentarnih filmova, Avdo Huseinović, završio je novi projekt. Riječ je o dokumentarnom filmu o majoru Hašimu Spahiću, komandantu Operativne grupe 3 Vareš Prvrog korpusa Armije

KULTURA I UMJETNOST

Kaligraf Munib Obradović: Mostarac koji je ukrasio sat iznad harema Kabe u Mekki

Kaligrafija je jedan od najplemenitijih načina komuniciranja s budućim generacijama muslimana. Ako je estetski dojam dovoljno dobar, onda će on njegovog recepijenta dovesti i do značenja, bez obzira na to