Sarajevo: Izvađen upaljač iz aviobombe teške 500 kg, neće biti evakuacije građana

Sarajevo: Izvađen upaljač iz aviobombe teške 500 kg, neće biti evakuacije građana

Aviobomba teška 500 kilograma pronađena je jutros na gradilištu iza zgrade RTV Doma u Sarajevu.

Kako je za AA potvrdio Fahrudin Solak, direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ), riječ je o aviobombi britanske proizvodnje, najvjerovatnije bačene 1944. godine.

Bomba je pronađena na prostoru gdje se nekada nalazila tvornica Žica, a sada se izvode građevinski radovi. Prilikom iskopavanja mašinista je zakačio nešto za šta se ispostavilo da je riječ o aviobombi teškoj oko 500 kilograma, razorne moći od 1.000 libri.

Ekipa Civilne zaštite uspješno je izvadila upaljač iz aviobombe koju su jutros pronašli radnici. 

“Uklonjen je upaljač bomba je pripremljena je za transport. Neće biti potrebe za opsženu evakuciju, kako smo inicijalno planirali, zato što smo taj složeni dio uspjeli da uradimo na licu mjesta”, kazao je Sead Vrana iz FUCZ-a, prenosi Radio Sarajevo.

  • Najgora moguća stvar je da upaljač ne dozvoljava pomjeranje i da je uništavamo na mjestu događaja. To je mnogo kompleksno i trebala bi se raditi i eventualna evakuacija pola grada”, izjavio je Solak ranije.

Nakon što je ekipa FUCZ-a uspješno izvadila upaljač i detaljnije nalizirala bombu zaključili su da se definitivno radi o bombi britanske vojske, koja je ovaj dio Sarajeva bombardovala od 4. do 12. novembra 1944. godine.

“Večeras nas čeka lakši posao nego što smo procijenili prilikom prvog dolaska na lice mjesta” kazao je Vrana.

Previous Općina Novi Grad u Centru "Safet Zajko" priredila zabavu uz poklone za više od 1.300 prvačića
Next Stohiljaditi ovogodišnji posjetilac u Nacionalnom parku 'Una'

You might also like

NAŠI DANI

OSA ranije obavijestila entitetsku policiju da je Bašiću ugrožen život

Obavještajno-sigurnosna agencija Bosne i Hercegovine (OSA) je još ranije dostavila saznanja MUP RS vezano za ugroženost policijskog službenika Radenka Bašića, pišu mediji. Entitetsko javno tužilaštvo RS, Posebno odljeljenje za suzbijanje

NAŠI DANI

Bosna i Hercegovina je država koja nijednog trenutka nije bila bez testova

U protekla 24 sata u Federaciji BiH testirano je ukupno 1.030 osoba, od kojih je 27 pozitivnih na koronavirus, kazao je danas Goran Čerkez, član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva

NAŠI DANI

Strani analitičari: Bosna se snalazi bolje od Francuske; Evropa je veća nego samo njen zapadni dio

Izjava predsjednika Francuske Emmanuela Macrona kojom je Bosnu i Hercegovinu nazvao “tempiranom bombom” izazvala je reakcije stranih analitičara. “Macronovo viđenje Bosne i Hercegovine me podsjeća na Trumpove izjave o Ukrajini.