U FBiH se svaki mjesec zaposli dvjestotinjak stranaca

U FBiH se svaki mjesec zaposli dvjestotinjak stranaca

Zbog nedostatka domaće radne snage gotovo svakog mjeseca u Federaciji Bosne i Hercegovine izda se dvjestotinjak radnih dozvola za strane državljane.

Prema podacima Federalnog zavoda za zapošljavanje, samo tokom septembra ove godine stranim državljanima odobrene su 182 radne dozvole, a tokom augusta 208 radnih dozvola.

Isti podaci pokazuju da je u julu ove godine stranim državljanima odobreno 212 radnih dozvola, u junu 178 radnih dozvola, u maju 103 radne dozvole, a u aprilu 181. Podaci Agencije za rad i zapošljavanje BiH pokazuju da je u prvih šest mjeseci 2022. ukupno za područje cijele države BiH izdano 1270 radnih dozvola, što je povećanje u odnosu na isto razdoblje prošle godine za 274 radne dozvole, izvještava Večernji list BiH.

Najviše radnih dozvola izdano je za sektore građevinarstva, trgovine i poslovanja nekretninama, i to za državljane Srbije (253), Turske (242), Kine (85), Kuvajta (60), Bangladeša (48), Ujedinjenih Arapskih Emirata (42), Sirije (36), Albanije (35), Hrvatske (32) i Saudijske Arabije (30).

Sudeći prema rezultatima istraživanja tržišta rada 2022./2023., koje na godišnjoj razini provode Federalni zavod i kantonalne službe za zapošljavanje, broj stranaca u idućem bi razdoblju mogao samo rasti.
Od ukupno 1380 anketiranih poslodavaca, njih 790 ili 57,2% iskazalo je potrebu za zapošljavanjem novih radnika u 2023. godini (čak njih 5630), uglavnom zbog očekivanog povećanja obima poslovanja.

Najveće procijenjene potrebe za novim zapošljavanjem u idućoj godini iskazane su za zanimanjima u industriji (31%), kao i u uslužnim djelatnostima (31%), zatim u trgovini (27%) i građevinarstvu (11%). Riječ je upravo o onim sektorima gdje već nedostaje domaće radne snage.
Najtraženija zanimanja, prema rezultatima anketiranja, bit će prodavač – trgovac, konobar, šivač, bravar, zavarivač, telefonist – operater u pozivnom centru, kuhar, vozač kamiona, zidar, CNC operater, stolar, tesar, krojač, armirač, elektrotehničar i strojarski tehničar.

Prema podacima Udruženja poslodavaca FBiH, u ovome trenutku na tržištu radne snage u Bosni i Hercegovini nedostaje oko 30.000 radnika, posebno u proizvodnim djelatnostima, poput građevine, drvne i hemijske industrije… S druge strane, 30. septembra ove godine na evidencijama službi za zapošljavanje bilo je registrirano 284.988 osoba, od čega 64.987 u dobi između 15 i 29 godina.

(Indikator/MiruhBosne)

Previous Počinje izgradnja Odjeljenja muzeja 2. pješadijskog puka OS BiH
Next Deutsche Welle o Njemačkoj - Deset vijesti iz zemlje koja puca po šavovima

You might also like

Ekonomija/Biznis

Vlada ZDK i BBI banka: Devet miliona za privrednike po stopi od nula posto

Ministar za privredu Zeničko-dobojskog kantona Zlatko Jelić i član Uprave za korporativno bankarstvo Bosna Bank International (BBI) Nedžad Gušić potpisali su danas ugovor o plasmanu subvencionirane linije za privredne subjekte

Ekonomija/Biznis

Vješti spoj modernog dizajna i tradicionalnih tehnika – Namještaj Zanat iz Konjica

  Konjic je nadaleko poznat po drvorezbarstvu, ali i namještaju u koji su utkane sve specifičnosti tog zanata i kraja. Namještaj domaćih firmi u Bosni i Hercegovini odavno se kvalitetom

MADE IN BOSNIA-387

Prevent Travnik i Dresscode na Sajmu tekstila, kože i obuće “Timod EXPO – 2019” (Video)

Prevent Travnik je jedan od izlagača na ovogodišnjem Sajmu tekstila „Timod EXPO-2019“, koji se održava od 24. do 26. aprila u PSK centru “Pirota”u Travniku. Izvor: TNT