U Zaklopači na istoku zemlje 16. maja 1992. ubijeno više od šezdeset Bošnjaka: Za zločine niko nije odgovarao

Preživjeli iz Zaklopače obilježavaju 23. godišnjicu zločina u ovom mjestu na istoku Bosne.

Zaklopača je malo mjesto na dionici puta Vlasenica – Milići, u općini Milići.

Tu su srpske snage 16. maja 1992. godine ubile više od 60 Bošnjaka, a među njima i desetero djece starosti do petnaest godina.

Ubijene su cijele porodice, braće Fadila i Behadila Hodžića. Zatim porodica Osmana Salihovića. Ubijen je Ibro Hodžić i njegovih pet sinova i unuk.

Ubijen je Hamed Hamidović i njegove tri kćeri, a supruga Fata je podlegla kasnije od posljedica ranjavanja.

Tog dana ubijena su i tri sina Ibre Hamidovića. Ubijen je Asim Hodžić, koji je imao tek četiri godine, Fatima Berbić koja je imala 67 godina.

Ubijeno je oko 40 % stanovnika ovog mjesta, dok su preživjeli protjerani. Stradanje Bošnjaka Zaklopače ponovilo se te 1992. kao što je bilo jeseni 1941. godine.

Tada su u seoski mekteb četnici iz okolnih sela koji su bili u sastavu Drinskog četničkog korpusa kojim je komandovao major Jezdimir Dangić, zatvorili 81 Bošnjaka, među kojima je bilo i djece u naručju. Polili su mekteb benzinom i zapalili ga.

Tada su stradale čitave porodice.

Zaklopača se spominje u haškim optužnicama protiv ratnih lidera bosanskih Srba, Radovana Karadžića i Ratka Mladića, ali do danas za ove zločine niko nije odgovarao, piše NAP.

Previous Predstavljena interaktivna maketa iz Osmanskog perioda: Virtuelna šetnja kroz staro Sarajevo
Next Brčko se sjeća šehida i poginulih boraca Armije R BiH

You might also like

NAŠI DANI

Komemorativnom sjednicom obilježen Dan sjećanja na sve poginule građane Sarajeva

  U povodu obilježavanja 5. februara, Dana sjećanja na sve poginule građane Sarajeva u periodu 1992-1995. godina, i 24. godišnjice stradanja građana Sarajeva na pijaci Markale, danas je u Narodnom

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Posjetom grobu Gorana Čengića obilježen Dan pravednika

Načelnik Općine Stari Grad mr Ibrahim Hadžibajrić na Gradskom groblju Bare položio je cvijeće na grob Gorana Čengića i tako obilježio Međunarodni dan pravednika 06. mart. Ovo je sedma godina

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Mašović: Srbija opet vara svijet, optužuje uhapšene za zločin a ne genocid!

  Amor Mašović, član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH kaže da za njega nije vijest hapšenje optuženih za ratni zločin, već da bi top vijest bila da su