Treće izdanje knjige ‘Palestinska Nakba’ Hajrudina Somuna 16. decembra na Zimskom salonu knjige

Treće izdanje knjige ‘Palestinska Nakba’ Hajrudina Somuna 16. decembra na Zimskom salonu knjige

Treće izdanje knjige „Palestinska Nakba“ autora Hajrudina Somuna bit će predstavljeno 16.decembra u okviru Zimskog salona knjige koji organiziraju izdavačka kuća ART Rabic, u saradnji sa Collegium Artisticumom u Centru Skenderija.

Knjigu će predstaviti Željko Ivanković, Asim Mujkić i izdavač Goran Mikulić.

Prvo izdanje „Palestinske Nakbe“ iz 2015. godine naišlo je na izuzetnu pažnju javnosti, a to treće je zbog obima podijljeno u dva toma.

Željko Ivanković je o knjizi za ‘Oslobođenje’ kazao da čak i kad u formalnom smislu kod Somuna nema logora, pogotovu ne tipa Gulaga, sve drugo što čitamo, a što Palestinci žive je logor i „cijela Zapadna obala i Gaza je danas najveći logor na svijetu.“

Također je i Dženita Karić navela da pored toga što autor nastoji dati pouzdan historijski pregled ključnih događaja iz moderne palestinske historije, on stavlja težište i na otkrivanje ključnog uzroka patnje i stradanja prvenstveno Palestinaca na Bliskom Istoku (ne samo na teritoriji Palestine, već i u Izraelu i u okolnim arapskim zemljama) a to je cionistički kolonijalistički projekt.

– Pri tome se Somun koristi ne samo relevantnom literaturom arapskih i zapadnih autora, već i vlastitim sjećanjima na događaje koji su obilježili modernu palestinsku historiju, što ovu knjigu čini bližom običnim čitateljima i čitateljicama kojima je stran suhoparni politički registar – navodi Karić.

Za Đorđa Krajišnika sve ono što je u saznajnom smislu ranije značila Palestina, prije svega kao gotovo svakodnevna vijest iz svijeta, sa ovom knjigom je postalo skoro opipljiv, i kako kaže „neću pogriješiti ako kažem, gnjev spram nepravde koja se već decenijama nanosi čovjeku u Palestini…. uprkos svom užasu koji opisuje, knjiga Palestinska Nakba, što pokazuje i vedra fotografija sa njene naslovne strane, donosi jedan ozdravljujući optimizam i nadu da će napokon doći pravda za Palestinu. Čekamo je!“

Previous Obnovljena željeznička linija Podlugovi-Vareš
Next Bošnjački institut dodjelom Medalje odao priznanje Dževadu Karahasanu i Safetu Zecu

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

U 16. vijeku u Sloveniji su štampane knjige na bosanskom jeziku

Malo poznate crtice iz historije bosanskog jezika… Iz naučnog rada ‘O NEKIM SOCIOLINGVISTIČKIM ASPEKTIMA „HASANAGINICE“ autora Jasmina Hodžića. -Kad je u pitanju sami jezik balade, iz nekoliko Fortisovih napomena mogu

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Predstavljeno djelo “Arhivska građa za historiju srednjovjekovne Bosne” (VIDEO)

Djelo od tri toma „Arhivska građa za historiju srednjovjekovne Bosne“ autora Esada Kurtovića, profesora na Filozofskom fakultetu, predstavljeno je u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Bosanska fondacija i škole “Maarif” organizuju takmičenje za najbolji slogan o domovini

Bosanska fondacija “Maarif” i škole “Maarif” u Sarajevu povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine organizovale su takmičenje za najbolji slogan o domovini u kojem mogu učestvovati učenici svih škola iz