Profesor Drešković ima ideju kako riješiti problem zagađenog zraka u Sarajevu

Profesor Drešković ima ideju kako riješiti problem zagađenog zraka u Sarajevu

Glavni grad Bosne i Hercegovine preko noći je prodisao.

Nakon nekoliko dana zagađenog zraka, indeks kvaliteta zraka konačno je bolji za stanovnike Sarajeva, ali ne zahvaljujući vlastima, nego vjetru i kiši. Jučer je premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, komentarišući činjenicu da je Sarajevo svjetski rekorder po zagađenosti zraka, između ostalog poručio da je to dugotrajan proces te da zrak u Sarajevu neće biti čist ni do kraja mandata aktuelne Vlade, 2026. godine.

Može li zagrijavanje tla riješiti problem zagađenog zraka u Sarajevu? Ova metoda prijedlog je koji je prema vlastima uputio dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Nusret Drešković, koji je o tome govorio u emisiji ‘Dobar dan BiH’ Hayat TV.

Radi se o koceptu koji smo razvijali deset godina. Počiva na fundamentalnim znanjima, a tiče se koncepta definiranja statusa atmosfere i dinamčkih procesa koji su vezani za atmosferu. Dugo vremena razmišljamo o ideji da se za kotlinska područja pokušamo riješiti problema, jednog stanja atmosfere, a to su te tzv. zimske radijacijske inverzije. Fokusirane su na ujezeravanje hladnog zraka koji nastaje u zimsko doba godine. Zrak se zgusne i nigdje ne otiče. Cirkulacija zraka je jednaka nuli. Ideja su priprodni procesi koji dovode do rasplinjavanja inverzija. Ta ideja je vezana za cirkulaciju zraka, a da se obezbijede takvi uvjeti. Ideja je da se zrak koji miruje pokrene – rekao je Drešković.

Drešković je ovu ideju dosta ranije uputio vlastima, ali odgvoora nije bilo. Smatra da se to političarima učini kao teško ostvarivo.

Vjerovatno je to karakteristika sarajevskih vlasti. Nismo previše nametali tu ideju. Imamo završen model takve situacije. Glavna faza je proračun količine energije koja je potrebna da se ugrije podloga u zonama sarajevskog polja koja su ključna i koliko energije treba da se taj proces inicira. Ono što je moje iskustvo, da je to sasvim realno izvodljivo. Treba imati viziju i razumjeti naučnike. Potpuno odsustvo želje da se komunicira sa mozgovima kada je u pitanju BiH. Plaćamo taj ceh i kvalitetom života. Zrak koji udišemo gurnuli smo na zadnje mjesto. Ljudi ne mogu da shvate, pa i ti koji obnašaju vlast, da je to proces. Treba cijeniti ljude u vlasti koji prepoznaju ideju i daju joj šansu. Do sada nisam imao priliku da kažem da je taj i taj prepoznao ideju – ističe Drešković.

Video pogledajte OVDJE.

Previous Prijedorske žrtve nakon presude: Žalosno da su za jednog ubijenog dobili po 105 dana zatvora
Next Saudijci velikom većinom kažu da bi arapske nacije trebale prekinuti veze s Izraelom

You might also like

Ekonomija/Biznis

Aplikacija bosanske kompanije olakšava kupovinu širom svijeta

Priča o kompaniji “Smart 387” i njihovoj aplikaciji “RecApp” za platformu Shopify Izeta i Munib Salihefendić u Jajcu već godinama vode kompaniju koja se bavi fiskalizacijom, mrežama održavanja i IT podrške na lokalnom

NAUKA I TEHNOLOGIJA

Sanel Babić, Bosanac koji šalje robote na Mars

Online platforma Diasporainvest.ba istražuje priče o uspješnim Bosancima i Hercegovcima i važnosti dijaspore za promociju naše zemlje. Razgovarali smo sa Sanelom Babićem, jednim od prvih Bosanaca sa bogatom karijerom istraživanja

RIJEČ

Bursać: Kovačević i jeste gradonačelnik Nikšića zato što pjeva četničke pjesme!

Piše: Dragan Bursać, kolumnista CdM-a “Ako se neko oblači kao četnik, ako se ponaša kao četnik, ako razmišlja kao četnik, ako govori kao četnik, ako se obraća ljudima kao četnik,