Mornarica, brodogradilišta i trgovačke luke Bosanskoga kraljevstva

Mornarica, brodogradilišta i trgovačke luke Bosanskoga kraljevstva

BOSANSKA FLOTA

Kad je kralj Tvrtko I osnovao grad Novi u Župi Dračevici 1382 god., odlučio je da sagradi svoju prvu flotu. Zatražio je od Venecije 1382 godine da mu proda dvije lađe. Ona mu nije prvoj molbi udovoljila.

Tek 8-III-1383 godine dužd je dozvolio da mletački građanin Nikola Basej pođe u Tvrtkovu službu u svojstvu admirala bosanske flote. Nakon toga su bile sagrađene dvije lađe u Veneciji i poslane bosanskom kralju.

Odmah još iste godine 1383 kralj Tvrtko I osnovao je brodogradilište u Brštaniku (gdje se danas nalazi Gradina) kod današnjeg Opuzena.

Izgled bosanske galije iz vremena kralja Tvrtka I (E. Imamović)

-Tu je 1395 god. uspostavljena carinarnica.

Kralj Tvrtko I je napadao Split 1388 god., ali ga nije mogao odmah osvojiti jer nije imao dovoljan broj lađa. Zato je osnovao još jedno brodogradilište u Kotoru.

Bosna nije imala nikad veliku flotu.

Ima spomena u izvorima da je Bosna trgovala s inozemstvom isključivo sa svojim lađama.

TRGOVAČKE LUKE

Glavne srednjevjekovne bosansko-humske luke su bile: Budva, Risan, Hercegnovi (NOVI), Cavtat, Zaton, Slano, Ston, Bistrina kod Stona, Klek, Posrednica, Lovorika, Drijeva, Makar (Makarska), Omiš i pristaništa na otocima uz obalu.

Brodogradilišta su, kako je spomenuto,  bila u Brštaniku kod Opuzena (1383 god.) a u Kotoru nešto prije 1390 godine. Lađe su se nazivale drivo ili brigatini prema tal. izgovoru.

Izvor: Naselja bosanske srednjevjekovne države, Marko Vego

Naslovna fotografija – Luka Kotor

 

(MiruhBosne)

Previous Obilježena 75. godišnjica Igmanskog marša
Next Novalić: Povećanje zaposlenosti je dokaz ekonomskog oporavka

You might also like

HISTORIJA

Utjecaj Bošnjaka na razvoj osmanske umjetnosti: Minijaturisti, kaligrafi, inženjeri, zlatari, ćilimari, arhitekte…

“U godinama našeg šegrtovanja, kada je majstor Osman tek bio prešao s položaja kalfe na mjesto majstora, svi smo prema njemu osjećali veliko poštovanje, divljenje i ljubav. Bio je veliki

HISTORIJA

FOJNIČKA AHDNAMA U SVJETLU POLITIČKIH I VJERSKIH PRILIKU U BOSNI PRED TURSKO OSVAJANJE 1463. GODINE

  (Objavljeno u zborniku „Multireligijska Bosna: suvremeni kontekst i poruke Ahdname“, Sarajevo 2018) Dr Enver Imamović Fojnička Ahdnama predstavlja važan dokument iz bosanske historije. Iako je o njoj puno napisano

SANDŽAK

JUNAK ODBRANE NOVOG PAZARA: Šaban Poluža (1871-1945)

– Poluža je sa svojom brigadom otišao u Novi Pazar da brani Bošnjake od napada četnika koji su u to vrijeme činili velike represalije, pljačke, ubistva i paljevine imovine Bošnjaka. Tamo