Promovisano novo izdanje Pravopisa bosanskog jezika

Promovisano novo izdanje Pravopisa bosanskog jezika

 

Novo izdanje Pravopisa bosanskog jezika ne donosi kapitalne promjene, izjavio je njegov autor Senahid Halilović na promociji večeras u Sarajevu.

Istaknuo je da uvijek moramo voditi računa o kontinuitetu i da nema razloga za eksperimentisanje, te je ono što je prihvaćeno i ukorijenjeno ostalo onako kako je bilo.

“Zaključili smo da pravopis treba osloboditi od onogo za što se u praksi pokazalo da nije prihvaćeno ni nakon 20 godina, jer je norma samo ono što od predloženog bude prihvaćeno”, pojasnio je Halilović.

Dodao je da se pokazalo da nakon 20 godina mnogo toga nije prihvaćeno i da je, da ne bismo “išli šumom a život drumom”, drugo izdanje pravopisa zadržalo ono za što se pokazalo da je ukorijenjeno u navikama i oko čega više nema dilema.

Halilović je naglasio da danas sa zadovoljstvom možemo konstatovati da je pravopsina norma bosanskog jezika prilično stabilizirana, te je u tom smislu prvo izdanje već bilo zastarjelo.

Osim kao knjiga, Novi Pravopis je, objavljen i kao aplikacija za mobitele koja će biti besplatna.

Izdavač je Slavistički komitet Bosne i Hercegovine, a redovna maloprodajna cijena će biti 60 KM.

Previous Obilježeno 25. godina od osnivanja ratne bolnice „Higijenski zavod“ Mostar
Next Krajina u organskoj proizvodnji i turizmu

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

U Gazi Husrev-begovom hanikahu predstavljena ‘Majkina pisma’

Izložba “Majkina pisma” akademske slikarke Šemse Gavrankapetanović, predstavljena je u Gazi Husrev-begovom hanikahu, u organizaciji Bošnjačke zajednice kulture Preporod. Djela su motivisana ženskom angažovanošću, duhom, te pismenošću bosanske žene za

DUHOVNOST

Kur’an na bosančici (Video)

  Muhamed Hajdarević prepisao je prijevod Kur’ana bosančicom. Cilj mu je od zaborava sačuvati autentično pismo…

HISTORIJA

Zašto je Mak Dizdar 1971. podnio ostavku na članstvo u Upravi Udruženja književnika

Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća na jugoslavenskoj političkoj, društvenoj i kulturnoj sceni lomila su se koplja koja su dvadesetak godina nakon toga zadala i smrtonosni udarac samoj