U Vijećnici “Dan otvorenih vrata“

U Vijećnici “Dan otvorenih vrata“

Jedan od najljepših i najreprezentativnijih objekata iz austrougarskog perioda u Bosni i Hercegovini, sarajevska Vijećnica, usljed granatiranja sa srpskih položaja, njima tada opkoljenog Sarajeva, zapaljena je u noći s 25. na 26. august 1992. godine. U požaru je uništena gotovo kompletna bibliotečka građa.

Povodom sjećanja na kobnu noć, u nedjelju je organiziran ”Dan otvorenih vrata“, tokom kojeg su se građani i turisti mogu pobliže upoznati s onim što se dogodilo u Vijećnici prije 27 godina.

Jedna od njih je i turistkinja iz Turske koja se u razgovoru za AA predstavila kao Seda. U turističku posjetu Sarajevu došla je s porodicom, a kako kaže nisu mogli, a da ne posjete Vijećnicu. 

Kazala je kako je prilikom posjete dobila niz informacija o dešavanjima koja su se dogodila u Vijećnici, ali i Sarajevu općenito. 

“Nisam znala mnogo toga o Franzu Ferdinandu, ovdje sam naučila. Kada se vratim, nastojat ću još toga naučiti. Naučili smo i mnogo toga o požaru koji je izbio”, rekla je Seda koja je kazala kako su bili zgroženi onim što se dogodilo. 

Smatra kako bi svi trebali posjetiti ovo mjesto i naučiti ono što se dogoditi. Nada se da se nikada više nešto slično neće dogoditi.

Seda je rekla i kako je ostala opčinjena današnjim izgledom u Vijećnici, koja bojama i cjelokupnim dojmom očarava posjetioce. 


Vijećnicu je bilo moguće besplatno posjetiti danas do 16 sati. U nedjelju navečer planirano je druženje “Vijećnica iz inata” kroz koje će u Inat kući biti obilježen Dan sjećanja na paljenje Vijećnice.

Gradska Vijećnica je svečano otvorena 20. aprila 1896. godine, korištena je za upravne i administrativne svrhe. Poslije Drugog svjetskog rata stavljena je na raspolaganje Narodnoj biblioteci i ostaje u toj funkciji do agresije na Bosnu i Hercegovinu.

U noći između 25. i 26. augusta 1992. godine pogođena je zapaljivim artiljerijskim projektilima. Požar neopvratno uništava Vijećnicu, zajedno sa ogromnim bibliotečnim fondom Nacionalno-univerziteske biblioteke od oko dva miliona jedinica. Obnova Gradske vijećnice počela je 1996. i trajala do 2014. godine, a kompletna rekonstrukcija je urađena po originalnoj dokumentaciji. 

Rekonstruisana Vijećnica je svečano otvorena 9. maja 2014. godine na Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom.


Danas se koristi u svečanim prilikama na državnom i gradskom nivou, za promociju događaja iz kulture, umjetnosti i privrede, uz stalnu i povremene muzejske postavke, redovne sjednice Gradskog vijeća i tome slično.

U zgradi Gradske vijećnice postavljeno je nekoliko stalnih tematskih izložbi iz historije grada i Vijećnice. 

Previous Svjedok postojanja jake države Bosne: Povelja Kulina bana uskoro dostupna u digitalnoj verziji
Next Sarajevo: Gradska Vijećnica od večeras sija u novom ruhu! (FOTO)

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Sjećanje – Profesor Kasim Hadžić, čovjek etike, znanja, rada i uspravnog hoda

  Sjećanje na profesora Kasima Hadžića, a povodom 100 godina od njegovog rođenja, obilježeno je tribinom u Gazi Husrev-begovoj medresi na kojoj su o istaknutom profesoru i publicisti govorili mr

NAŠI DANI

Održana manifestacija “Tragovima bosanskog kraljevstva na tvrđavi Vranduk”

Prema riječima Adnadina Jašarevića, direktora Muzeja Grada Zenice, ovo je već tradicionalna manifestacija na kojoj se prezentuju jela i igre iz srednjeg vijeka. Muzej grada Zenice već osmu godinu zaredom

KULTURA I UMJETNOST

Franjevački muzej Jajce čuvar svjedoka vremena

Stotinu godina od otvaranja prvog muzejskog postava, jajački su franjevci muzej 2005. godine ponovno otvorili za javnost. Franjevački muzej Jajce smješten je u Franjevačkom samostanu Sv. Luke koji je izgrađen