Radilo se i tokom pandemije: Aktivnosti na izgradnji tunela Ivan

Radilo se i tokom pandemije: Aktivnosti na izgradnji tunela Ivan

Radovi na izgradnji autoceste na poddionici Tarčin – Ivan, LOT2, tunel Ivan, teku planiranom dinamikom.

Trenutno se na gradilištu izvode radovi iskopa i izrade primarne tunelske podloge obje tunelske cijevi sa južne (izlazne) strane tunela, kao i lijeve tunelske cijevi sa sjeverne (ulazne strane) tunela.

Osim aktivnosti na izgradnji samog tunela Ivan, trenutno se provode i radovi na izgradnji mosta Bradina, regulaciji potoka Jeha u Bradini kao i radovi na propustu i regulaciji potoka Sirovica (sjeverna strana tunela) u Vukovićima.

U narednom periodu planira se započeti sa radovima otvaranja desne tunelske cijevi sa sjeverne strane, betonskim radovima u tunelu (temelj i invert) kao i sa zemljanim radovima, iskop i pripremni radovi na glavnoj trasi autoceste.

Na gradilištu tunela Ivan, kao i na ostalim gradilištima na izgradnji Koridora Vc, za vrijeme pandemije koronavirusa radovi su se odvijali neometano, uz poštivanje svih mjera izdatih od mjerodavnih institucija.

Tunel Ivan je dvocijevni tunel sa po dvije trake i proći će kroz planinski prijelaz Ivan Sedlo. Ukupna dužina desne tunelske cijevi, uključujući portalnu strukturu, iznosi 1721,50 m, dok lijeva tunelska cijev iznosi 1761,50 m i bit će pozicionirane ispod postojećeg tunela Ivan na magistralnoj cesti M-17.

Nadmorska visina na ovoj lokaciji je u rasponu od 500 do 1020 m, a maksimalna visina nadsloja iznad tunelske konstrukcije iznosi oko 200 m. Tunel je projektovan  da se izvodi po Novoj Austrijskoj Tunelskoj Metodi (NATM).

Izvođač radova na tunelu Ivan je Euro-asfalt d.o.o. Sarajevo, a predviđeni rok izgradnje je 30 mjeseci.

Vrijednost Ugovora za izgradnju tunela Ivan je 57.628.570,37 eura bez PDV-a, a sredstva su osigurana putem Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u visini od 50 miliona eura  i bespovratnim sredstvima Evropske unije u visini od 11,4 mil. eura koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).

U narednom periodu bit će potpisan ugovor i počet će se sa izgradnjom dionice Tarčin – ulaz u tunel Ivan, ukupne dužine 4,9 kilometara.

Previous Ambasada Bosne i Hercegovine u Pragu organizovala izložbu posvećenu Karelu Paržiku
Next Dodik u Beogradu nacionalističkom retorikom pokriva problem likvidnosti privrede u manjem entitetu?

You might also like

MADE IN BOSNIA-387

Firma iz Visokog jedan od vodećih proizvođača valovitog kartona i transportnih kartonskih kutija

Kompaniji Neimax iz Visokog prošla godina donijela je rast poslovanja od čak 40 posto. Osnovan kao mala firma prije 30 godina, Neimax danas posluje na dvije lokacije, zapošljava 70 osoba i

MADE IN BOSNIA-387

Luksuzna jahta proizvedena u srednjoj Bosni otpremljena za daleku Kostariku

Za razliku od vidljivog (npr. ljudska fizička ljepota), nevidljivo (ljudski potencijal) se mora dokazivati iznova i iznova. I radićemo to sve dok dišemo. Poruka je to iz domaće kompanije Derubis

MADE IN BOSNIA-387

Cinkaona u Doboju vraća nadu u suživot i povratak mladih u Bosnu i Hercegovinu

Naše odbojkašice plasmanom u Zlatnu ligu i košarkašice furioznim nastupom na Euru, na najbolji način pokazuju kako, samo kada radimo zajedno, iskreno i predano, možemo do uspjeha. Na ruševinama prije