Istra: Etničkoj i multikulturalnoj raznolikosti   doprinose i Bošnjaci

Istra: Etničkoj i multikulturalnoj raznolikosti doprinose i Bošnjaci

Istra je regija u kojoj je multikulturalnost način života te je ujedno i pozitivan primjer suživota i uzajamnog poštovanja različitosti.

Stoga je Istarska županija, putem Upravnog odjela za italijansku nacionalnu zajednicu i druge etničke skupine snimila prigodan video spot u kojem predstavnici županijskih Vijeća nacionalnih manjina pozivaju na slobodno izjašnjavanje svoje nacionalne ili etničke pripadnosti, kao i vjerskog ili drugog opredjeljenja na Popisu stanovništva Republike Hrvatske, koji je u toku. 

– Upravo etnička i multikulturalna raznolikost, kao i međusobno razumijevanje i uvažavanje doprinose promicanju razvoja Istre. Stoga ćemo i dalje poticati i podržavati sve pripadnike nacionalnih manjina da se slobodno izjasne te u tom duhu pokažu još jednom multietničku, multikulturalnu, multikonfesionalnu i višejezičnu sliku Istre, istaknula je v. d. pročelnice nadležnog Odjela Tea Batel. 

Podsjetimo, Prvi digitalni Popis stanovništva provest će se u dvije faze i na dva načina, a građani će moći sami izabrati način popisivanja. Prva faza samopopisivanja kroz sistem e-Građani traje od 13. do 26. septembra, a druga faza popisivanja kada popisivači izlaze na teren trajat će od 27. septembra do 17. oktobra.

Spot Istarske županije dostupan je OVDJE.

O 16. Festivalu bošnjačke kulture u Istri održanom u augustu 2021… 

Puljanima i brojnim gostima koji su okupirali centar grada predstavili su se učesnici 16. Festivala bošnjačke kulture u Istri kojeg je organizovala Nacionalna zajednica Bošnjaka Istre.

Nastupili su KUD Kršanski ljiljani iz Potpićna, KUD Naša mladost iz Ključa, KUD Đulistan iz Labina, ansambl Šadrvan iz Rijeke koji je publiku počastio setom sevdalinki te istarske snage, sjajna pulska pjevačica Jasmina Makota i kantautorica Elis Lovrić koja premda izvodi muziku inspirisanu svojom rodnom Labinštinom to čini na takav način da su neki njen stil prozvali istarskim sevdahom.

Publika je uživala u ritmu muzike i plesova u nastupima koji su održani u živopisnim narodnim nošnjama. Riječi i muzika sevdalinki također su očekivano lahko našli put do srca prisutnih jer, ipak, radi se o nečemu što je autentično i prepoznato daleko izvan granica Bosne i Hercegovine. Plesovi su pogodni jer ne koriste riječi, samo pokret i muzika, koji su i neke u publici potaknuli da zaplešu.

(Snimio Duško Marušić Čiči)

Uostalom, trebalo je iskoristiti situaciju i dati ljudima, članovima zajednice, ali i svima drugima, priliku da izađu vani i malo se zabave, što je istakao i predsjednik NZBI Senad Pršić.

Nije se ovdje radilo samo o zabavi, na ovaj način prezentira se i kulturna baština, a muzika, to je svima poznato, lahko povezuje ljude. Program je vodila Gordana Šimić, a druga večer festivala s istim programom bila je na rasporedu na medulinskoj rivi.

(GlasIstre/MiruhBosne)

Previous SDA poziva Parlament da omogući Vladi FBiH podizanje najniže plaće na 700 KM
Next Obilježavanje 500. godišnjice imenovanja Gazi Husrev-bega za namjesnika Bosne

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Hivzija Hasandedić – velikan koji se nije zatvorio u političke granice

  Hivzija Hasandedić je bio intelektualna i ljudska veličina, samozatajni arhivista, poliglot, teolog, etnolog, istraživač, historičar, osmanista, historičar književnosti, hroničar, literata, muzeolog, geneolog, prevoditelj, interpretator izvora i profesor koji je

KULTURA I UMJETNOST

U narednih mjesec dana na Historija TV dokumentarni filmovi Avde Huseinovića

U narednih mjesec dana, od subote 2. aprila na kanalu Historija TV u okviru platforme BH Telecoma – Moja TV, kreće serijal dokumentarnih filmova autora Avde Huseinovića. Filmovi će biti

NAŠI DANI

Najstarija odgojno-obrazovna ustanova u sjeveroistočnoj Bosni: Obilježena 390. godišnjica Behram-begove medrese u Tuzli

Svečanom akademijom i dodjelom priznanja ličnostima i institucijama zaslužnim za rad Behram-begove medrese u Tuzli, danas je okončana manifestacija obilježavanja 390. godišnjice djelovanja ove, najstarije odgojno-obrazovne ustanove u sjeveroistočnoj Bosni