Udruženje ‘Istina-Kalinovik ’92’ traži od Srđana Puhala informacije o sudbini ubijenih članova svojih porodica

Udruženje ‘Istina-Kalinovik ’92’ traži od Srđana Puhala informacije o sudbini ubijenih članova svojih porodica

 Trideset godina nakon što su u Kalinoviku počinjeni stravični zločini nad Bošnjacima, Udruženje porodica žrtava „Istina-Kalinovik ’92“podsjeća javnost da se još uvjek traga za posmrtnim ostatcima 42 ubijenih bošnjačkih civila u ovom mjestu, saopćeno je iz ovog udruženja. 

Stoga, kako navode, ponavljaju apel svim svjedocima zločina u Kalinoviku 1992.godine da podjele informacije o lokacijama na kojima su skrivena tijela ubijenih članova njihovih porodica.

-Apel upućujemo i našem sugrađaninu Srđanu Puhalu,koji je,sudeći prema posljednjim istupima, pokazao snažan interes za pitanjem ratnih zločina. Tražimo od Puhala informacije da li je kao pripadnik Vojske RS-a bio na mjestima na kojima su vršeni zločini,da li je u njima učestvovao i da li su mu poznate lokacije na kojima su skriveni ostaci naših najmilijih. Uzimajući u obzir činjenicu da je ponudio 10.000 KM onome ko mu dokaže da je u Sarajevu ubijeno 1601 dijete, zanima nas kako mu do sada nije palo na pamet da taj novac ponudi svakome ko otkrije bar jedno ime osobe koja je u njegovom rodnom gradu ubijala sugrađane bošnjačke nacionalnosti, ističe se u saopćenju. 

Mi za razliku od njega, navode iz udruženja, nećemo tražiti da nam dokaže da li je na bilo koji način učestvovao u izvršenju ratnih zločina, već prije svega tražimo informacije koje bi nam omogućile da dostojanstveno ukopamo svoje najmilije i da najodgovorniji za njihova ubistva odgovaraju pred pravosudnim institucijama.

-Napominjemo javnost da je ukupno do sada na osnovu pravosnažnih presuda za ratne zločine u Sudu BiH i međunarodnom sudu za ratne zločine u Hagu, a vezano za zločine u Kalinoviku izrečeno 87 godina zatvora. Za zločine u Kalinoviku odgovarao je i ratni zločinac Ratko Mladić koji je pravosnažno presuđen na doživotnu kaznu zatvora, navodi se u saopćenju za javnost Udruženje porodica žrtava „Istina-Kalinovik ’92.

Previous “Orijentalni institut u Sarajevu: Memento spaljenim izvorima 16.-17.5.1992.“
Next Utakmica na Grbavici u znak sjećanja na Ivicu Osima

You might also like

NAŠI DANI

Zašto vlasti RS-a nabavljaju teško naoružanje vojnog ranga

Primarna uloga policije Republike srpske, kao i svake druge policije, jeste održavanje javnog mira i reda u ime velike većine građana RS koji poštuju zakon. Pitanje koje treba postaviti vlastima

NAŠI DANI

Ustavni sud: Zabranom kretanja mlađim od 18 godina i starijim od 65 prekršeno pravo na slobodu kretanja!

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je danas elektronskim putem održao redovnu, 106. sjednicu Velikog vijeća Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Od odluka koje je danas donio Ustavni sud, radi ilustracije, izdvaja:

NAŠI DANI

Avdović o EUFOR-ovim pojačanim trupama u Bosni i Hercegovini: Dobro, ali nedovoljno

Erol Avdović, novinar u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, komentarisao je za N1 stanje u Ukrajini, sankcije Rusiji, da li se kriza može preliti na Zapadni Balkan, a bilo