Knjiga “Genocid u Srebrenici u pravosnažnim presudama” predstavljena u Sarajevu

Knjiga “Genocid u Srebrenici u pravosnažnim presudama” predstavljena u Sarajevu

U Multimedijalnoj sali Kovači Javne ustanove Fond Memorijala Kantona Sarajevo ovih dana je predstavljena knjiga “Genocid u Srebrenici u pravosnažnim presudama”, autora Ibrahima Bećirovića.

O knjizi su ovom prilikom u svojstvu promotora govorili prof. dr. Emir Suljagić, prof. dr. Alija Kožljak, prof. dr. Selmo Cikotić i autor Bećirović.

Autor je preživio genocid u Srebrenici, a ovom knjigom, kroz sudske presude, donosi hronologiju događaja u operaciji “Krivaja – 95” u kojma su vojska i policija RS-a počinile raznovrsna krivična djela, među kojima je i krivično djelo genocida.

– Osnovna poruka ove knjige je da zločin genocida nije slučajno počinjen, nego je planiran od početka 1992. godine. Glavni okidač koji je mene motivisao da sakupljam ove podatke je kampanja relativiziranja činjenica i gotovo svakodnevnog negiranja genocida koji se dešava zadnjih desetak godina – kazao je autor Bećirović.

Jedan od promotora prof. dr. Selmo Cikotić je u razgovoru za Media centar Islamske zajednice istakao kako je značajno historijske teme argumentirano tretirati u javnom prostoru. Kako je pojasnio, svijest o prošlosti rezultira stavom u sadašnjosti.

– Mislim da je bitno da domaći autori pišu našu historiju, da nam je ne pišu drugi. Mislim da je važno izvući poruku o tome da kad god i u kakvim god okolnostima prepustimo sudbinu na milost i nemilost drugima, ishod takve situacije nikad nije povoljan po nas. Važno je i registrovati to da se genocid nad Bošnjacima ponavlja u više historijskih navrata, da je svaki naredni bio pogubniji od prethodnog, te da se nakon ovog vala genocida ne smije dogoditi sljedeći – pojasnio je Cikotić.

Posebno se osvrnuo na činjenicu da ova knjiga može komunicirati na nekoliko nivoa i sa različitim profilima čtalaca. U tom smislu, informacije predstavljene u njoj su korisne za jasno imenovanje zločinaca i zločina, bez generalizacije ili osvrta na određene kolektive u cjelini.

– Koliko god je ova knjiga značajna za Bošnjake, možda je još i značajnija za Srbe. Naime, argument da Srbi ne žele prihvatiti presudu o genocidu, da navodno ne bi cijeli narod bio proglašen genocidnim predstavlja jednu neutemeljenu postavku sa stanovišta univerzalnih vrijednosti. Mislim, da je situacija obrnuta. Onog trenutka kad priznaju ono što je čitav slobodoljubiv i pravdoljubiv svijet već priznao, skinut će ogroman teret odgovornosti i dozvoliti jednom pravdoljubivom biću naroda da pokaže svoju površinu, a da se genocid iza kojeg stoji država veže za jedan period i jedno rukovodstvo – istakao je Cikotić.

Knjiga “Genocid u Srebrenici u pravosnažnim presudama” je rezultat višegodišnjeg istraživanja provedenog analizom sadržaja više pravosnažnih presuda MKSJ i Suda Bosne i Hercegovine i mnogobrojnih dokumenata vojske, policije i drugih institucija entiteta RS.

BIR
Previous Najveći investicijski ugovor u posljednjih 30 godina u Bosni i Hercegovini: Potpisan ugovor o izgradnji dionice autoceste Medakovo – Ozimice
Next Ademir Kenović povodom 100 godina od rođenja Zaima Muzaferije: Nije bio glumac, bio je glumčina

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Beč Neumann: Prva optužnica za genocid ikada, u sudu koji je međunarodni, je podignuta 25. jula ’95.

  Danas je 70 godina od potpisivanja UN-ove Konvencije o sprečavanju genocida. Tim povodom gošća Al Jazeere bila je sociologinja iz Beograda Janja Beč Neumann.   Tom prilikom dala je i

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Blaž Kraljević likvidiran isti dan kada je Mati Bobanu rekao – ne!

  U emisiji o političkim ubistvima autorice Arijane Saračević-Helać na FTV-u (2012.) izneseni su detalji o sporazumu kojim je početkom avgusta 1992. godine uspostavljena saradnja između Armije Republike Bosne i

RIJEČ

Kisić o genocidu u Srebrenici: Zločin bio u cilju određene ideologije – “velikosrpske”

  Izabela Kisić iz Helsinškog odbora kaže da se u Srbiji zamagljuju činjenice o Srebrenici. “Srpske elite su učestvovale u tom zločinu, nije riječ samo o neposrednim izvršiocima, riječ je