Home » Avdović o diplomatskim aktivnostima u SAD: Kao da su se Bosanci probudili iz letargije i krenuli svim otvorenim kanalima
RIJEČ

Avdović o diplomatskim aktivnostima u SAD: Kao da su se Bosanci probudili iz letargije i krenuli svim otvorenim kanalima

POČELA BH DIPLOMATSKA OFANZIVA U WASHINGTONU

– Ofanziva bh. diplomatie u Washingtonu se nastavlja kao rijetko kad u posljednjih nekoliko godina; rekao bih tek je započela. Kao da su se Bosanci probudili iz letargije i krenuli svim otvorenim kanalima. A ponovo je istaknuta i zastava na jarbol Ambasade Bosne i Hercegovine u glavnoj političkoj metropoli svijeta. Koliko god se to nekome činilo malo, taj je simbol uzdigao duh onima koje je to žalostilo u proteklom vremenu. Dakako, potrebno je mnogo više, ali važno je da je počelo.

RESTARTIRANJE VEZA S KONGRESOM – LJUDSKA PRAVA U FOKUSU

Naravno, za pozdraviti je ovakvu inicijativu, iako smo još daleko od artikuliranja prave poroke, pa i zahtjeva na koje Bosna i Hercegovina ima pravo računajući da je Bidenova administracija deklarilara i u fokus svoje vanjske politike stavila ljudska prava. To je šansa za Bosnu i Hercegovinu koja je žrtva upravo masovnog kršenja ljudskih prava njenih građana u ratu, ali nažalost i u miru.

TRAŽITI NOVI AMERIČKI TIM ZA IZBORNE REFORME U BiH

– To svakako treba iskoristiti i zatražiti konkretan angažman – jasnu podršku koja ide dalje od poznate mantre o američkoj potpori teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine. Treba ztražiti da Administracija i State Department zaustavi dalnje – u startu pogrešne napore Matthew Palmera koji je započeo bh.izborne reforme s pozicije podrške etničkom glasanju, marginalizirajući zahtjeve ostalih, a sad se tek donekle usmjerava u drugom smjeru; prem da ne znamo je li to tek taktički manevar.

KOORDINIRANA DIPLOMATSKA AKCIJA

– Dobro je što je diplomatska akcija iz Sarajeva usmjerena prema Kongresu – u kojem već cirkulira priličan broj zahtjeva (pisama) američkih građana bosanskohercegovačkog porijekla – da se State Department okrene u istinskom pravcu kad su ustavne reforme u pitanju. Samo tako se može osigurati put Bosne i Hercegovine ka NATO-u i Evropskoj uniji. Zakasnilo se, ali nikad nije kasno ako se požuri i ispravno korača naprijed. Važno je i to što su, iako u odvojenim susretima prilično koordinirano nastupali član Parlamenta Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić i ministrica vanjskih poslova i dopredsjedavajuća Vijeća ministara Bisera Turković. Iako, ponavljam ima tu još posla da se uradi. Važni su samo oni konstruktivni sastanci, a ne photo-op prilike za kratke susrete koji se predočavaju javnosti.

BOSANSKI AMERIKANCI ZNAJU SVOJ POSAO – I NASTAVLJAJU

Na ovom mjestu osim bh.diplomatama odajem posebno priznanje mladoj američkoj advokatici Zana Bajrić koja je uputila pismo senatoru Charlesu Grassleyu u trenutcima dok je službeno Sarajevo šutjelo, valjda čekajući na druge. Prije toga i odličnom pismu koga je Bosanskohercegovako-Američka Akademija nauka i umjetnosti (BHAAAS) – /hvala dr. Esad Eso Boskailo/ uputila američkom državnom sekretaru Blinkenu s vrlo konkretnim zahtjevima; to što se State Department za sad izgleda oglušuje na relevantne primjere oko načina na koji se vode izborne reforme u Sarajevu, može biti indikativno. Ali, dajmo vremena za moguće korekcije – koje su bosanski Amerikanci sasvim argumentirano uputili u Washington. Zato je i ova diplomatska akcija iz Sarajeva dobro došla na ovoj strani Atlantika.

(Erol Avdović, New York 10 decembar 2021)