SAMO DA SE PODSJETIMO – ŠTA JE DOBRO A ŠTA NIJE
– Gospođa Željka Cvijanović, predsjednica manjeg bh. entiteta RS donijela je ukaz prema kojem od 13. oktobra 2021. u tom bh. entitetu ne važe izmjene krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koje je donio bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, a kojima se krivično kažnjava negiranje genocida i drugih zločina, javila je RadioSlobodnaEvropa. Gospođa Cvijanović je među glavnim političkim saveznicima Milorada Dodika, koji je, bar nominalno na američkoj “crnoj listi” sankcija; on te sankcije otvoreno ismijava. E.U još nema jedinstven stav treba li nametnuti svoje sankcije pojedinim političarima u Bosni i Hercegovini.
ORBANOV KAMARAD
– Pored ostalog, gospodin Dodik često za Bošnjake upotrebljava religijsku odrednicu muslimani i ruga se njihovom porijeklu, nazivajući ih inferiornim, očito i u pokušaju političkog galvaniziranja desničarskih krugova u Evropi, a nažalost, ponegdje i u Americi – na populističkoj platformi neskrivene islamofobije. Premijer Mađarske Viktor Orban, kome zbog antizapadnog sentimenta i još zbog mnogo čega prigovaraju demokratske evropske zemlje i Amerika u subotu, 6. novembra 2021 stiže u Banja Luku da bi se susreo sa Dodikom, potvrđeno je za N1 televiziju iz Sarajeva.
SUSRETI U WASHINGTONU
– Gospođa Cvijanović se 4.novembra 2021 u Washingtonu u State Departmentu sastala sa pomoćnikom zamjenika američkog državnog sekretara Gabrielom Escobarom, zaduženim za Zapadni Balkan i od njega zatražila “balansiraniji pristup” prema Bosni i Hercegovini. Cvijanovićeva je razgovarala i sa specijalnim izalsnikom Vlade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) gospodinom Matthew Palmerom, zaduženom za izborne reforme u Bosni i Hercegovini. I, založila se za izmjene bh. izbornog zakona koje zagovaraju etnonacionalni pristup u glasanja bh.građana – suprotno proklamovanim odredbama EU (preporukama Venecijanske komisije, još iz 2005.) i demokratskim načelima SAD.
DESNIČARI I ISLAMOFOBI
– Valja još podsjetiti da se gospođa Cvijanović još u augustu 2018 sastala sa Steve Bannonm, glavnim strategom bivšeg predsjednika Trumpa, također poznatom po svojim krajnje desnim svjetonazorima; ova prva Dodikova suradnica sastajala se i sa članovima Nacionalnog fronta Francuske – Marine Le Pen i sa liderom austrijske krajnje desničarske Slobodarske partije Hajncem Kristijanom Štraheom. (Austrija je uz Slovačku, Češku i Grčku, među evropskim zemljama koje se protive uvođenju sankcija Dodiku i njegovim najbližim političkim saveznicima).
NEZAOBILAZNA PITANJA
– Kada se taj mozaik sklopi eto (novinarskih) pitanja: Da li aktuelni američki dužnosnici vode dovoljno računa koga primaju u hramu svjetske diplomatije – u State Departmentu? Zna li državni sekretar Antony Blinken za sve to s obzirom da je preokupiran drugim svjetskim prioritetima? Vodi li se računa o moralnoj dimenziji znanog američkog stava – da je neprihvatljivo negiranje genocida niti bilo kojih drugih zločina protiv čovješnosti, pa je tako neprimjerno razgovarati s negatorima tih zločina? Da li je cjela američka operativna strategija prema Zapadnom Balkanu i Bosni i Hercegovini, ovog časa, pepuštena samo birokratskim činovnicima – dakako uvaženim karjernim diplomatama, ali bez većeg i potrebnog liderstva iz Washingtona? Samo pitam i registrujem. (Erol Avdovic)