Kurti na komemorativnom skupu povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici: “Srbija još nije kažnjena za genocid u Srebrenici”

Kurti na komemorativnom skupu povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici: “Srbija još nije kažnjena za genocid u Srebrenici”

Povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici u Historijskom institutu Kosova sinoć je održan komemorativni skup, koji je započeo intoniranjem himne Kosova i minutom tišine za sve srebreničke žrtve.

Koorganizatori komemorativnog skupa su bili zamjenica premijera Kosova iz redova bošnjačke zajednice Emilija Redžepi i univerzitetski profesor iz Mitrovice Nexhmeden Spahiu.

Premijer Kosova Albin Kurti, koji je na komemorativnom skupu govorio na bosanskom jeziku, kazao je da pravde i mira za Srebrenicu i Bosnu i Hercegovinu još uvijek nema. Istakao je da se, kad god se približi godišnjica genocida u Srebrenici, prisjećamo 8.732 bošnjačkih muškaraca i dječaka, kojima nije data niti najmanja nada za opstanak.

“Uvijek se sjećamo i muči nas činjenica da zločinci nikada nisu dobili zasluženu kaznu. Iako je Srbija smatrana odgovornom što nije zaustavila genocid, nikada se nije smatrala odgovornom za nemilosrdno činjenje i počinjen genocid”, kazao je Kurti.

Kurti je istakao da ni četvrt stoljeća poslije genocida, “Srbija još nije kažnjena za genocid u Srebrenici”. Kazao je da živimo u vremenu kada se dodaje ‘so na ranu’ negiranjem genocida. On je podsjetio i da je Skupština Kosova prije dvije godine usvojila Rezoluciju kojom se osuđuje genocid u Srebrenici.

Poslanik Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović je kazao da je Srebrenica pojam za stradanje Bošnjaka. On je naglasio da se osim negiranja genocida u Srebrenici od strane Srbije i manjeg bh. entiteta Republika srpska, negira i bošnjački narod i potkopava država Bosna i Hercegovina. Istakao je da se i narod Kosova, kao i Bošnjaci, suočavaju sa zataškavanjem i umanjivanjem zločina nad njima.

“Mi Bošnjaci u Bosni i Hercegovini isto imamo zadatak da afirmiramo sve međunarodne sudske presude, posebno dva suda UN-a, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde u Hagu. I ne samo to, istražujte, nastavite istraživati zločine, zločini nad nama ne zastarijevaju. Progonite zločince imate državu, raspisujte potjernice i sudite, to je naša obaveza”, kazao je Mehmedović.

Zamjenica kosovskog premijera Redžepi je podsjetila da su u Srebrenici ubijeni bošnjački muškarci svih uzrasta od strane vojske republike srpske na čelu sa generalom Ratkom Mladićem, koji je osuđen za genocid i ratne zločine, uključujući i paravojnu formaciju “Škorpioni” pod kontrolom i komandom MUP-a Srbije.

Ona je kazala da se kao čovjek uvijek pita odakle toliko mržnje u tim srpskim vojnicima i oficirima prema svojim komšijama sa kojima su zajedno živjeli i radili cijelog života.

Profesor Spahiu je govorio o desetljećima savezništva Albanaca i Bošnjaka, te podršci koju su istaknuti bošnjački lideri Alija Izetbegivić i Haris Silajdžić pružili na afirmaciji kosovskog pitanja. Spahiu je kazao da se o tome ne uči u školskim udžbenicima, ali da bi mladi trebali da shvate da bi Albanci mnogo više stradali da se prethodno nije dogodila Srebrenica, te da sloboda Kosova ima dug i žrtvama Srebrenice.

(MiruhhBosne/AA)

Previous Porodice pristižu u Potočare na kolektivnu dženazu 30 žrtava genocida. U genocidu u Srebrenici ubijene i cijele porodice
Next Više hiljada Zeničana na šetnji za Srebrenicu

You might also like

NAŠI DANI

Počelo povezivanje Neuma i unutrašnjosti Bosne i Hercegovine (VIDEO)

  Počinje izgradnja puta kojim bi se Neum spojio s unutrašnjosti Bosne i Hercegovine. U jedini bh. gradić na moru, sada se može doći isključivo preko Hrvatske, što znači prelaskom

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Obilježena godišnjica zločina nad stanovnicima Kalinovika

Nekoliko stotina članova porodica, preživjelih sugrađana, predstavnika IZ kao i članova delegacija svih nivoa vlasti posjetili su danas mjesta masovnog stradanja Bošnjaka Kalinovika i okoline. Učenjem dove i polaganjem cvijeća

NAŠI DANI

Atos, pas tragač, bio je najveća pomoć članovima bosanskog tima tokom spasilačke misije u Turskoj

Posebno obučeni psi bili su od velike pomoći spasiocima koji su se hrabro odazvali na prvi poziv za pomoć turskom narodu pogođenom razornim zemljotresima. Locirali su mnoge ljude ispod ruševina.