Mostar nizom programa obilježio genocid nad Bošnjacima u Srebrenici

Mostar nizom programa obilježio genocid nad Bošnjacima u Srebrenici

U Mostaru je upriličeno nekoliko programa kojima se prisjeća na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici i odaje počast žrtvama, a sve uz poruku da se više nikad i nikom ne desi ono što je učinjeno 11. jula 1995. godine u Srebrenici.

Rijekom Neretvom kroz Mostar spušten je „Cvijet sjećanja“ prečnika 5 metara  kojeg je plivajući pratilo 9 momaka. Što je simbolika 9 bosanskohercegovaških heroja. U 11 sati i 7 minuta Cvijet je bio tačno ispod Staroga mosta i plivači su zajedno sa ostalim učesnicima I posmatračima pogledali skok sa simbola Mostara, bez aplauza, posvećen Srebrenici.

Na Starom mostu gledaoci su na svojom majicama imali brojka 8.372 koja podsjeća na ubijene u genocidu, a koja nije konačna. Prisutni su spustili ljiljane u rijeku Neretvu, a potom se začuo „Srebrenički inferno“.  Cvijet i plivči  su nastavili  dalje.

Slika ima prazan alternativni atribut; njen naziv fajla je 0-02-0a-ad45ed75382fce421e459bd4def6effd36084cc101fe36f5bb9bf7eb9f1516a5-6fdce2d24add2aac-1625997026.jpg

Na obalama Neretve stajala je mladost Mostara koji su uz „Cvijet sjećanja“ na prsima imali i istaknut datum 11.05.1995., uz ispisano S R E B R E N I C A, kao i djeca u majicama sa simboličnim majicama sa „Cvijetom sjećanja“ koji su oformili broj 8372, što je šifra za bol prouzrokovan genocidom kojeg je u Srebrenici nad Bošnjacima počinila Vojska RS-a.

Sa poznate mostarske skakaone Duradžik stajalo je dvoje obučenih u boje zastave Bosne i Hercegovine i  FK Velež ponosno držeći zastave Republike i države Bosne i Hercegovine, dok je skok u Neretvu bez aplauza izveo momak obučen u Veležove boje.  Od Starog do Lučkog mosta istovremeno se vihorilo stotine zastavica s ljiljanima.

Slika može predstavljati na otvorenom

A sinoć je na igralištu UG „Sinovi Mahale“ upriličena projekcija filma “Quo Vadis, Aida?“ Jasmile Žbanić koji govori o stradanju u Srebrenici, uz podsjećanje da je dio filma sniman i u Mostaru. Prethodno su prisutni posjetili i spomen sobu agresije na Mostar u naselju Donja mahala.

I u drugim mostarskim naseljima upriličeno je obilježavanje i podsjećanje na genocid.

Prije dvije godine na sjevernom ulazu u Mostar, tačnije u naselju Vrapčići, izgrađen je na inicijativu aktivista Ekološko – edukativnog UG “Eko Vrapčići” moderni park na površini od cca 10.000 m2. Volonteri udruženja već dvije godine predano održavaju ovu prelijepu površinu bez konkretne podrške Grada. Ove godine povodom obilježavanja 11. jula dana sjećanja na genocid izvršen nad Bošnjacima u Srebrenici izradili su Cvijet “Sjećanja” kao trajno sjećanje na stradale sunarodnjake u genocidu.

Cvijet sa jedanaest bijelih latica koje simboliziraju nevinost i datum genocida i zelenim centralnin krugom koji nosi simboliku nade ostat će kao centralno obilježje parka “Vrapčići”. Aktivisti “Centra za građanski aktivizam” također iz Vrapčića obilježili su ovaj dan isticanjem transparenta iznad magistralnog puta M17 u svom naselju.

(federalna.ba/MiruhBosne)

Previous Amor Mašović: Još uvijek tragamo za oko 1.200 nestalih u genocidu u Srebrenici
Next Srebrenička majka Kada Hotić: Nemojte nas žaliti, već pomozite da se izgradi bolji i pravedniji svijet

You might also like

NAŠI DANI

Milion maraka za zapošljavanje demobilisanih boraca!

Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambenooslobodilačkog rata osiguralo je u ovogodišnjem budžetu milion KM kako bi se putem zadruga ili pojedinačno rješavalo pitanje zapošljavanja demobiliziranih boraca. U okviru

NAŠI DANI

Bosanska krajina, usputna stanica ili novi dom migranata sa Istoka

  U Bihaću boravi više od 1.500 migranata Među onim dijelom migranata i izbjeglica koji su Bihać prihvatili kao svoj novi grad za život je i Afganistanac Muhsin Safi. U

NAŠI DANI

Sarajevo: Obilježena 23. godišnjica ubistva šestero djece u ulici Bosanska

Delegacija Grada Sarajeva je, u ulici Bosanska kod broja 4, u “C” fazi naselja Alipašino polje, u Općini Novi Grad, polaganjem cvijeća i odavanjem počasti, obilježila godišnjicu ubistva šestero djece.