“Prostor Bosne pod rimskom vlašću” – bosansko ime spominje se u I i II vijeku nove ere

“Prostor Bosne pod rimskom vlašću” – bosansko ime spominje se u I i II vijeku nove ere

U poslijepodnevnim satima 23. septembra 2021. godine u organizaciji Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca i Udruženja BATANVS u prostorijama Vijeća održana je Javna tribina “Prostor Bosne pod rimskom vlašću”.

Uvodničari na tribini bili su prof.dr. Salmedin Mesihović redovni profesor Filozofskog fakulteta UNSA i mr.sc. Amela Veledar, magistrantica Instituta za klasičnu arheologiju Univerziteta u Beču. Tribinu je moderirao generalni sekretar Vijeća mr.sc. Emir Zlatar.

Profesor Mesihović u svom izlaganju prezentirao je opću sliku prve historijske epohe na prostorima Bosne i Hercegovine koja pripada grčko – rimskoj klasičnog civilizaciji. Ona je nastala simbiozom protohistorijskog razvitka oličenog u ilirskom etničkom i jezičkom kontiniumu i novim civilizacijskim tekovinama koje su dolazile, ne samo mirnim putem, nego i vojničkom i političkom silom iz razvijenog svijeta mediteranske civilizacije. Skoro 238 godina trajalo je osvajanje ilirskih zemalja od strane prvo Rimske Republike, a onda i Principata. To je na kraju završeno potčinjavanjem domorodačkih naroda i formiranjem provincija, prvo jedinstvenog Ilirika koji je nakon završetka Velikog Ilirskog ustanka podijeljen na dva dijela: Gornji Ilirik (u čijem sastavu je bio prostor današnje Bosne i Hercegovine) i Donji koji su kasnije dobili nazive Dalmacija i Panonija. Sa uspostavom rimske vlasti započinje process infrastrukturne preobrazbe zemlje, građenja prvih cesta, vodovoda, mostova, gradova, kanalizacija. Domaće stanovništvo se prilagođava novoj civilizaciji i prihvata polako i kulturološku i pravno – političku romanizaciju. Nekadašnji domorodački narodi, ustrojeni u autonomne peregerinske civitates, polako postaju municipalne oblasti rimskih građana. Antičko doba na prostoru današnje BiH traje i nakon pada posljednjeg zapadnorimskog cara, u toku Odoakarove i Ostrogotske vlasti, te uspostave Romejske vlasti sve do avarsko – slavenske invazije u VI stoljeću.

Posebnu pažnju profesor Mesihović izazvao je prezentacijom kamenih artifakata koje potiču iz 18. ili 19. godine nove ere, dakle I stoljeće nove ere, na kojima je prvi put spomenut pojam Bosne, dok druga kamena ploča svjedoči o prvim književnim zapisima, a koja potiču iz 2. stoljeća nove ere. U uskim naučnim krugovima, kako je istakao profesor Mesihović, ove činjenice su poznate, ali je ovo bila prilika da se sa ovim činjenicama upozna prisutna publika, a putem medija i šira bosansko-hercegovačka javnost.

Rimski oficir (legat) i historicar Velej Paterkul je spomenuo ime rijeke Bosne za 3. VIII. 8. god. n. e. (ad flumen Bathinus) i to je najstariji do danas spomen bosanskog imena (ne za zemlju, nego za rijeku). To je već poznato od istraživanja Sarije i Milana Budimira od sredine prošlog stoljeća. Drugi spomen je sa solinskog natpisa namjesnika Publija Kornelija Dolabela na kojem se govori o novoizgrađenoj cesti od Salone pa do isto rijeke Bathinus. Ceste su izgrađene do 19. god. n. e. Natpis se nalazi u Arheološkom muzeju u Splitu.

Magistrica Veledar svoje izlaganje fokusirala je na prezentiranje teme o Silvani i Dijani kao božanskog para u rimskoj Dalmaciji, što joj je i bila tema odbrane magistarske teze na Univerzitetu u Beču.

Na koncu je zaključeno da se u narednom periodu treba posvetiti dužna pažnja istraživanjima koja se odnose na prostor Bosne i Hercegovine u periodu grčko-rimske vladavine jer je ovaj period jako malo istražen od strane domaćih naučnika. U tom kontekstu organiziraće se okrugli sto, koji ima za cilj da ponudi svojevsrnu strategiju nadležnim ministarstvima kako bi se podržali postdiplomski studiji i istraživački radovi, kako bi se dodatno rasvjetlila i pojasnila historija Bosne i Hercegovine iz tog perioda.

Previous Građani dali podršku Vikiću i ostalima, među njima i poznata rediteljica
Next Izetbegović: Blokade uzrokovali političari iz RS, jer ne mogu negirati genocid

You might also like

HISTORIJA

ORIGINALNI PORTRET HUSEIN-KAPETANA GRADAŠČEVIĆA

O Husein-kapetanu Gradaščeviću je napisano mnogo, ali njegov lik možemo vidjeti na svega nekoliko crteža. Najčesći komentari se mogu svesti na prikazivanje njegovog lika kao čovjeka koji puno starije izgleda

HISTORIJA

Vranduk – kapija Bosne koju je samo Sultan Fatih osvojio

Gledano kroz historiju Vranduk predstavlja jednu od najznačajnijih tvrđava u Bosni i Hercegovini. Ona je poznata i kao „kapija Bosne“ ili „ključ Bosne“, jer, kako tvrde Vrandučani, nijedan osvajač nije

BAŠTINA

Uređen prostor sa sarkofagom kralja Stjepana Tomaševića

Franjevački samostan Sv. Luke u Jajcu prije tri godine (2018.) otvorio je tri nove muzejske postavke: etnološku, arheološku i sakralnu. U sklopu muzeja koji je prvi put za javnost otvoren