Rast poštanskog i kurirskog sektora za više od 40 posto

Rast poštanskog i kurirskog sektora za više od 40 posto

Poštanski i kurirski sektor u Bosni i Hercegovini, podstaknut rastom u vrijeme pandemije virusa korona, nastavio je da posluje uspješno i u drugom kvartalu ove godine ostvario je rast od 43,4 posto u odnosu na baznu 2015. godinu.

Među onima koji su, prema podacima za prošlu godinu, najviše zaradili u ovom sektoru je preduzeće BH Pošta sa 3,3 miliona KM ostvarenog profita, te Pošte srpske koje su imale neto dobit od 1,8 miliona KM.

Nakon njih na kurirskim i poštanskim uslugama je najviše zaradio DHL International Sarajevo 474.103 KM, te Euro Express Banjaluka sa neto dobiti 346.954 KM.

U top pet kompanija je i HP Mostar sa dobiti od 342.237 KM.

Prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, ukupan desezonirani promet prevoza i skladištenja u drugom kvartalu 2022. godine ostvario je rast od 5,7 posto u odnosu na prvi kvartal 2022. godine.

“Rast prometa ostvaren je u oblastima kopnenog prevoza i cjevovodnog transporta od 6,1 posto, skladištenja i pomoćnih djelatnosti u prevozu u iznosu od 2,1 posto te u poštanskim i kurirskim djelatnostima u iznosu od osam posto u odnosu na isti kvartal prethodne godine”, navode u Agenciji.

Indeks prometa prevoza i skadištenja u drugom kvartalu 2022. godine ostvario je rast od 46,6 posto u odnosu na baznu 2015. godinu.

“Rast indeksa prometa ostvaren je u oblastima poštanske i kurirske djelatnosti od 43,4 posto, kopnenog prevoza i cjevovodnog transporta od 47,3 posto, te u oblasti skladištenja i pomoćnih djelatnosti u prevozu u iznosu od 46,8 posto u odnosu na baznu 2015. godinu”, preciziraju u Agenciji.

Ukupan promet prevoza i skladištenja, kalendarski prilagođen, u drugom kvartalu 2022. godine ostvario je rast od 29,9 posto u odnosu na isti kvartal prethodne godine.          

Rast prometa ostvaren je u oblastima poštanske i kurirske djelatnosti od 9,2 posto, kopnenog prevoza i cjevovodnog transporta u iznosu od 32,4 posto, te u oblasti skladištenja i pomoćnih djelatnosti u prevozu u iznosu od 35,9 posto.

U strukturi ostvarenog prometa prevoza i skladištenja (izvorni, neprilagođeni podaci) u drugom kvartalu 2022. godine najveće učešće ostvareno je u oblasti kopnenog prevoza i cjevovodnog transporta (75,7 posto), potom slijede oblasti skladištenja i pomoćnih djelatnosti u prevozu (13,5 posto), poštanske i kurirske djelatnosti (10,6 odsto), te zračni prevoz (0,2 posto).

(MiruhBosne/Bloomberg)

Previous Eurobasket: Bosna i Hercegovina danas igra protiv aktuelnog prvaka Evrope
Next I sportski kolektivi se uključili u pronatalitetnu politiku Općine Tešanj

You might also like

Ekonomija/Biznis

Bešlić: Dokazao sam sebi da se u Bosni i Hercegovini mogu napraviti uspješne povratničke priče

U Bosni i Hercegovini, uprkos raznim poteškoćama, moguće je realizirati kompleksne poslovne ideje, a jedan od takvih primjera je kompanija “Su-Ad” d.o.o. Živinice koja je proizvela navalno vatrogasno vozilo. Vlasnik te

Ekonomija/Biznis

Investicije u TK: U Lukavcu bi se trebalo otvoriti 800 novih radnih mjesta

Planovi za poslovni razvoj kompanije Boxmark, izgradnja novih proizvodnih kapaciteta, a time i otvaranje novih radnih mjesta u realnom sektoru bili su tema današnjeg sastanka premijera Tuzlanskog kantona Bege Gutića

Ekonomija/Biznis

Njemačka kompanija u Tuzli traži lokaciju za kapitalnu investiciju koja će obezbijediti 2,500 hiljade radnih mjesta

U narednom periodu Tuzla bi mogla postati bogatija za kapitalnu investiciju kompanije iz Njemačke koja bi prema prvim najavama mogla da zaposli oko 2,500 hiljade radnika. Naime, kako saznaje Tuzlanski.ba, njemačka