Sportisti iz ilirskih zemalja među najboljima na Olimpijadi! Ispred samo domaćin OI, Amerika i Kina

Nakon četvrtog dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Tokiju, najbolje rangirani je domaći Japan. Više medalja od domaće selekcije osvojili su Kinezi i Amerikanci, ipak manje zlatnih.

Sportisti iz ilirskih zemalja, da ne kažemo balkanskih ili zemalja jugoistočne Evrope, visoko su rangirani na tabeli osvajača medalja. Ako gledamo zlatne medalje, tu su četiri za zemlje iz našeg podneblja, kao i jedna za SAD – od strane sportistkinje porijeklom iz Bosne i Hercegovine..

Ispred je samo Japan (8), SAD (7, uključujući pomenutu medalju, prvu zlatnu za tu zemlju u ženskom taekwondou) i Kina (6).

Samo danas osvojena su tri zlata!

Tokyo 2020 Olympics – Taekwondo – Women’s Welterweight 57-67kg – Gold medal match – Makuhari Messe Hall A, Chiba, Japan – July 26, 2021. Matea Jelic of Croatia celebrates winning gold REUTERS/Murad Sezer

Sveukupno, ovi sportisti osvojili su devet medalja (8+1), što je manje samo od Kine, SAD-a, Japana, te Ruskog olimpijskog komiteta. Italija je također osvojila devet medalja.

Sportisti iz ilirskih zemalja koji su dosad osvojili medalju na OI u Tokiju:

ZLATODistria Krasniqi (Judo, KOS), Nora Gjakova (Judo, KOS), Anastasija Zolotić (Taekwondo, SAD/BiH), Matea Jelić (Taekwondo, CRO), Benjamin Savšek (Kanu na divljim vodama, SLO).

SREBRO –  Damir Mikec (Streljaštvo, SRB).

BRONZATadej Pogačar (Biciklizam, SLO), Tijana Bogdanović (Taekwondo, SRB), Toni Kanaet (Taekwondo, CRO).

I niz drugih sportista imali su zapažene nastupe. Nedžad Husić (Taekwondo, BiH) bio je peti i na korak do medalje.

Ne treba sumnjati da će do kraja Olimpijade nove medalje doći će na prsa sportista izniklih na ovom dijelu svijeta, pitanje je samo koliko njih i kojeg sjaja.

(Naslovna fotografija – Anastasija Zolotić, porijeklom iz Bosne i Hercegovine – prva osvajačica olimpijskog zlata u taekwondou za SAD.)

Previous Bosanska pamet! Naučno-istraživački rad dr. Mehonića s potencijalom da transformiše svijet
Next Interes u očuvanju uzgoja: Najveći bh. trgovački lanac zainteresovan za bamiju iz Brčkog

Hamza Čajić kadetski prvak Evrope u karateu!

Takmičar kluba borilačkih sportova ORKKA Lukavac, osvojio je prvo mjesto i titulu prvaka Evrope u kategoriji kadeti +70kg. Do titule prvaka na prvenstvu koje se održava u Cirihu (Švicarska) Hamza

RIO: Amel Tuka bez finala.. šta mogu bacači kugle?

Bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka nije se uspio plasirati u finale utrke na 800 m na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru. Tuka je u drugoj polufinalnoj grupi osvojio četvrto  mjesto

U Srbiji kivni na Jokića zbog neigranja za reprezentaciju – ‘Igrao bi za Vojvodinu, da je samostalna’

Nikola Jokić definitivno neće biti dio košarkaške reprezentacije Srbije na predstojećem Mundobasketu, saznaju mediji ‘preko Drine’. Od dana kada je podigao šampionski pehar NBA lige, bilo je najava da možda i