Topovi iz Krajine krase stare bosanske gradove

Topovi iz Krajine krase stare bosanske gradove

Piše: Mirza Sadiković

Bosanska krajina je odvajkada bila čuvena po dobrim kovačima. Gotovo da nije bilo naselja, a da u njemu nije bilo barem jednog majstora. Danas je, pak, u cijeloj Krajini tek poneki. Otimajući zaboravu ovaj zanat oživljavaju tradiciju – vraćaju topove na stare gradove i tradiciju njihovog oglašavanja u vrijeme ramazana.

Strpljivo, s vještinom koja se ne može naučiti, nasljeđuju sve tajne kovanja. U nizu dana i noći nastaje top. Rođen iz želje da oživi tradiciju, čiji su pucnji od davnina javljali u ramazanu iftarsko vrijeme, a utihnuli nakon Drugog svjetskog rata.

Top bi trebao biti na svakom starom gradu. Ja sam imprivizirao ovaj top da ga mogu napraviti da bude u funkciji“, kaže majstor izrađivač topova Dursum Halilović.

Nešto čudno, neka naslijeđena upornost, tjera Dursuma da se ognjište u kovačnici ne ugasi, da vrati topove, koji su odavde iz Bosanske Otoke zauzeli mjesta u Bihaću kod Kule, na starom cazinskom i gradu na Ostrošcu. Uskoro će i u Velikoj Kladuši, Travniku, kao i onaj upravo završen u Maglaju. Konstrukcija i svaki detalj njegovo je djelo. Ručno i radi ih sam.

To je napravljeno od suhog jasenovog i hrastovog drveta, okovano. Ni voda ne može ući. Cijev je metalna,a obložena je da bude starina. Unutra je metal i sedlo“, kaže Dursum.

Gotovo da se ne zna kada je u ovoj kovačnici počelo da se kuje. Jedna je od prvih u Krajini, danas najstarija. Kovački i kolarski zanat Dursum je naslijedio. Otac Ahmet, djed Ale, pradjed Okan bili su kovači.

Posebno je sretan što su postali turistička atrakcija. I ono najvažnije da su oteli zaboravu tradiciju – ramazanski topovi ponovo odjekuju krajiškim gradovima…

 

Previous Maratonac Haris Koljenović osvojio drugo mjesto u New Yorku
Next Rusmir Mahmutćehajić: Bosna je prastara država političkog trajanja

You might also like

BAŠTINA

Katolički vjernici ponosni na kapelu Gospe Lipničke kod Tuzle

  Nakon višegodišnjeg zalaganja franjevaca, kapela Gospe Lipničke iz naselja Marići u Lipnici kod Tuzle nedavno je proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, što je razveselilo brojne katoličke vjernike s

BAŠTINA

U Sarajevu predstavljena istraživačka platforma “nekropola.ba”

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu danas je predstavljena istraživačka platforma “nekropola.ba”, projekat za koji je istaknuto da je od posebnog značaja za očuvanje stećaka, “kamenog blaga” srednjovjekovne Bosne. Na

BH RAZGLEDNICA

Motivi bosanskog ćilima od cvijeća u centru Cazina

U centru grada Cazina, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, cvijećem su izvezeni motivi tradicionalnog bosanskog ćilima. Kako je zabilježio fotoreporter AA, cvijećem “vezeni” bosanski ćilim nalazi se ispred zgrade gradske