U Tuzli promoviran autobiografski roman ‘Spavaj obuven sine’

U Tuzli promoviran autobiografski roman ‘Spavaj obuven sine’

U Bosanskom kulturnom centru Tuzlanskog kantona večeras je održana promocija autobiografskog romana autora Mirze Bašića pod nazivom “Spavaj obuven sine”.

Autor romana je kao 15-godišnji dječak u julu 1995. godine uspio preživjeti genocid u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija Srebrenici, a sve ono što je preživio satkao je u roman koji, kako su istakli promotori, nikog ne može ostaviti ravnodušnim. 

– Živimo ponovo u vremenu kada se javlja strah i neizvijesnost, takva nam je svakodnevnica u Bosni i Hercegovini. Mislim da bi bilo dobro da, moju knjigu i slične njoj, što više ljudi pročita. Napisana je iz ugla djeteta, zaista iskreno, onako kako sam vidio i doživio svojim očima. Ako bi pročitali s razumijevanjem i izvukli pouku, znali bi šta je rat – kazao je  Bašić. 

Nakon što su pripadnici Vojske i MUP-a RS u julu 1995. godine okupirali Srerebrenicu, Mirza Bašić je kao 15-godišnji dječak krenuo ka slobodnoj teritoriji sa ocem i starijim bratom. Na tom putu je ostao sam, a 28 dana je trajao njegov put ka slobodnoj teritoriji. 

– Kada sam prvi put čitao izvorni rukopis zapazio sam da on i ja svjedočimo o istim događajima s tim da ih on gleda iz dječije perspektive a ja  sam imao 26 godina. Radeći na tom štivu, osim ovoga dijela rata kojem sam i sam svjedočio, mnogi događaji su mi bili poznati, ali iz dječije persketive dobio sam novo otkrivanje, a pogotovo slike demilitirizirane Srebrenice kada on kreće u školu. Okosnicu priče nosi iskustvo preživljavanja nakon genocida u Srebrenici… –  kaže književnik Fajko Kadrić, urednik romana “Spavaj obuven sine”. 

Promotor prof.dr Mirsad Kunić istakao je kako djelo Mirze Bašića nije puko dokumentarističko štivo jer se autor, kako ističe, potrudio literarnim pristupom upotpuni svoj autobiografski roman. 

– Ovo je još jedna knjiga, svjedočenje o onom što se događalo u Podrinju, tačnije u Srebrenici i okolini između 1992-1995. godine. Ovo je svjedočenje dječaka od 15-ak godina, dakle iz dječije perspektive. U zrelim godinama je autor osjetio potrebu da progovori, da napiše to što se njemu događalo sa izvijesnim literatnim ambicijama da to ne bude samo svjedočenje dokumentarnog tipa nego da to bude literarno djelo, a mi ga danas čitamo kao roman. Važno je ovo svjedočenje jer autoru pomaže individualno i svima nama koji čitamo i svima nama koji pripadamo kolektivivu koji je stradao, da prođemo kroz sve to – kazao je prof.dr Mirsad Kunić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli. 

Večerašnjoj promocijom u BKC-u TK je počeo program “Dani sjećanja na genocid u Srebrenici” koji će trajati do 10. jula. 

Izvor: Agencije

Previous ASA grupacija osnovala Institut za istraživanje i inovacije, budući bh. centar za zdravlje
Next "Mostarsko ljeto" : Promovirana knjiga i otvorena izložba „Mramorje, govor bosanskih duša – etide"

You might also like

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Obilježena godišnjica proboja zatvorenika iz logora Jasenovac: Među 83 hiljade žrtava, više od 1.500 Bošnjaka

Kolonom sjećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika “Cvijet” i polaganjem vijenaca predstavnici Hrvatskoga sabora, Vlade, nacionalnih manjina i antifašista obilježili su 77. godišnjicu proboja zatvorenika iz ustaškog logora Jasenovac. Kod

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Derviš-paša Bajezidagić – ‘Gazel o Mostaru’ iz 16. vijeka

‘Ko bi mog’o opjevati redom Sve ljepote divnoga Mostara, Zar se čudiš srce, što ga ljubim Sa ljubavlju sinovskoga žara ? Ovo ne ima na ovome sv’jetu, Ako nema sred bajnoga

NAŠI DANI

Francuska se pridružila kao kosponzor Rezoluciji o genocidu u Srebrenici

Francuska se pridružila kao kosponzor Rezoluciji o genocidu u Srebrenici koja treba biti izglasana u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN), javlja Anadolu. „Francuska se pridružuje da bude kosponzor Rezoluciji o