Uskoro obnova džamije Muje Kotezlije stare više od 500 godina

Uskoro obnova džamije Muje Kotezlije stare više od 500 godina

Nakon okončanja procedure prikupljanja svih potrebnih dozvola, u četvrtak je u Muftijstvu mostarskom potpisan Ugovor za obnovu džamije Muje Kotezlije koja se nalazi u Kotezima, na obodu Popovog polja.

Ugovor su potpisali Medžlis Islamske zajednice Trebinje i izvođač radova DZG „Građevinar Fajić“ iz Mostara.

Ugovor je u prisustvu glavnog imama hafiza Sadik-ef. Fazlagića ispred medžlisa Trebinje potpisao predsjednik Izvršnog odbora Miralem Hadžimahović, a ispred izvođača radova Ekrem Maksumić.

Ovom prilikom mostarski muftija mr. Salem-ef. Dedović je istakao da je današnje potpisivanje ugovora i skori početak radova na obnovi džamije u Kotezima od izuzetnog značaja za Muftijstvo mostarsko imajući u vidu njenu kulturno-historijsku vrijednost.

Istakao je da je džamija u Kotezima kroz historiju bila i simbol suživota obzirom da su članovi tri religijske zajednice naseljavali ovo mjesto i njegovali lijepe komšijske relacije. Druge dvije bogomolje u Kotezima ranije su obnovljene. 

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika je 2003. godine proglasila graditeljsku cjelinu – Džamija u Kotezima (Džamija Muje Kotezlije), na području općine Trebinje, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Džamija Muje Kotezlije je jedna od najstarijih džamija u Hercegovini.

Džamija je stradala 1942. godine, kada je sa nje skinut krov, a tada je srušena i mektebska zgrada u kojoj se nalazio i stan za muallima.

– U vrijeme kad se pravila džamija, potrebe su zahtijevale da se pored džamije prave i čatrnje. Tako je i ovdje napravljena prvo čatrnja, koja se nalazi u podnožju munare valjkastog oblika. Ja zaista nigdje u okruženju nisam vidio ovakvu munaru. Ovo je jedinstvena munara, kakve nema u Bosni i Hercegovini, pa i šire, jer je ona mala, a valjkastog je oblika. A činjenica da je odoljela zubu vremena i uz mala ulaganja bi se mogla dovesti u prvobitni oblik, mnogo govori o graditeljima tog vremena – kazao je ranije efendija Fazlagić.

Previous Maksimalan rast malih i srednjih preduzeća u FBiH
Next Bosanski istraživač predvodi revoluciju bežičnog sistema upravljanja baterija koja omogućava budućnost električnih vozila

You might also like

BAŠTINA

556. godišnjica Ahdname: Suđeno nam je živjeti zajedno

U povodu okupljanja 556. godišnjice Ahdname, iz Fojnice poručuju da je nama suđeno biti zajedno na ovim prostorima i jedina šansa da ovdje nastavimo graditi život, a ne suživot je

BAŠTINA

Stari grad u Ključu – spomenik srednjovjekovne Bosne

  Na strmim liticama iznad lijeve obale Sane srednjovjekovni Stari grad Ključ stražari nad prekrasnom dolinom. Ispod njega teče Sana i život ovdašnji, a on sam je neprocjenjivo kulturno blago srednjovjekovne

BAŠTINA

Otvorena obnovljena Kizlar-agina džamija u Mrkonjić Gradu (Varcar Vakuf), podignuta u 16. vijeku

U okviru manifestacije “Dani vakufa”, koju po 12. put organizira Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH, danas je u Mrkonjić Gradu otvorena Kizlar-agina džamija. Riječ je o džamiji koja je