Večeras svečano otvaranje izložbe ”Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”

Večeras svečano otvaranje izložbe ”Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”

Svečano otvorenje multimedijalne izložbe “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”, koju realizira Uprava za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini, bit će održano večeras u galeriji Collegium Artisticum u Sarajevu. BHRT i BIR TV uživo će prenositi program svečanog otvorenja izložbe u 18:00 sati.

Svečanosti će prisustvovati najviši vjerski i državni predstavnici naše zemlje, predstavnici diplomatskog kora i javnog života u BiH i regiji, te priznati domaći i međunarodni stručnjaci i umjetnici.

Planirano je da se prisutnim zvanicama obrati reisul-ulema Islamske zajedncie Husein-ef. Kavazović, autor koncepta, kustos i voditelj istraživačkog tima projekta “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne” prof. dr. Aida Abadžić Hodžić. Tokom svečanog programa nastupit će i poznati bosanskohercegovački bend “Divanhana”.

lzložba predstavlja dvogodišnji rad više od 100 osoba koji su po različitim osnovama bili angažirani u ovom projektu, a riječ je o najistaknutijim ekspertima iz oblasti društvenih i humanističkih znanosti, koji su nesebično radili na istraživanju, sistematiziranju i evidenciji svega što je vrijedno iz naše povijesti, kulture i  vjere, na svim prostorima Bosne i Hercegovine i Sandžaka. 

Za javnost će izložba biti dostupna od sutra, 12. oktobra, a bit će otvorena do 18. novembra.

Nakon premijernog predstavljanja u Sarajevu, izložba “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne” će biti predstavljena i u drugim značajnijim centrima u regiji i Evropi.

O izložbi “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne”

Naučno-istraživački, edukativni i izložbeni projekat “Pod nebom vedre vjere – Islam i Evropa u iskustvu Bosne” u okviru dvojezične web platforme i multimedijalne izložbe koja će premijerno biti predstavljena u Sarajevu, a potom i u drugim regionalnim i evropskim centrima, tematizira i interpretira otvorenost, dinamičnost, vedrinu, jedinstveno duhovno, kulturno, civilizacijsko, političko-pravno nasljeđe, kulturnu baštinu, umjetničke, arhitektonske, graditeljske, naučne, književne, muzičke i druge duhovne izraze i svjetske doprinose bosanskih svjetova islama.

Religija se u savremenom dobu u svojim društvenim i javnim izrazima i formama često svodi na spektakl, različite ideološke odgovore na sekularizaciju i političke stereotipe i instrumentalizacije. U posljednje dvije decenije posebno preovladavaju njene zloupotrebe u svrhu političkog djelovanja i ostvarivanja posebnih političkih agendi, realiziranja političke premoći na bazi zastrašivanja i neizvjesnosti ali i ekstremnog djelovanja. 

Islamski religijski život u Bosni i Hercegovini, u kojem generacije muslimana stoljećima utemeljuju i oblikuju svoj moralni i socijalni odgoj, kao i estetske i društvene vrijednosti, pogođen je različitim oblicima i strategijama iskrivljavanja i zamračivanja. Nerijetko se šire predrasude, strahovi, nepovjerenja i odbijanja koja idu na štetu svih, kako muslimana Bošnjaka i Bosne i Hercegovine u cjelini, tako i pripadnika ostalih vjerskih zajednica. Takve medijske i političke predstave, između ostalog, opterećuju perspektivu, mogućnosti i šanse Bosne i Hercegovine kao demokratske države i buduće članice EU. 

Regionalna javnost, naročito evropska kulturna i politička javnost, ne poznaju u dovoljnoj mjeri islamsku kulturu u Bosni i Hercegovini, njene tekovine i vrijednosti, otvorenost i naprednost, njen doprinos u evropskom kontekstu afirmaciji moralnih, odgojnih, estetskih, umjetničkih, naučnih i ukupnih civilizacijskih tekovina. 

Štaviše, u regionu i Evropi u nekim intelektualnim, medijskim i političkim krugovima, na bosanskohercegovačko društvo se gleda kao na potencijalnu opasnost zbog značajnog prisustva islama i muslimana u ovoj zemlji. Nerijetko svjedočimo kako se islam, u zapadnoj javnosti i u nekim muslimanskim interpretacijama i praksama, predstavlja u pojednostavljujućim, ideologijskim, propagandističkim stereotipima neutemeljenih osporavanja ili zagovaranja. 

Stoga, Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini pokreće projekat koji je istovremeno naučnoistraživačkog, edukacijskog i promotivno-informativnog karaktera, a koji ima za cilj da kroz obimni multidimenzionalni i multimedijalni prikaz javnost upozna s kulturno-civilizacijskim naslijeđem, intelektualnim, obrazovnim i umjetničkim postignućima, moralnim, estetskim i socijalnim vrijednostima i idealima bh. muslimana, duhovnom, kulturnom i civilizacijskom otvorenošću, povezujućim potencijalom, dubokim povijesnim iskustvom pluralnog života, suživota, dijaloga i prožimanja s drugim religijama i religijskim kulturnim tradicijama. 

Projekat, dakle, treba na vjerodostojan način pokazati kako su bosanski muslimani u svom modernom islamskom identitetu, kulturno-civilizacijskoj i povijesno-duhovnoj vitalnosti i otvorenosti integrirani u moderne evropske demokratske, prosvjetiteljske i humanističke vrijednosti i tokove, napisao je u predgovoru izložbe prof. dr. Dževad Hodžić, Direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Previous Uskoro počinju radovi na rekonstrukciji i modernizaciji 'Zetre'
Next Nova solarna elektrana u SBK

You might also like

NAŠI DANI

Vehid Gunić – Dobri čovjek, Dobre zemlje Bosne

Dugogodišnji novinar, voditelj i urednik u Radio–televiziji Sarajevo, odnosno Radio–televiziji Bosne i Hercegovine Vehid Gunić preminuo je sinoć u 77. godini,. Iz Biografije… -Rođen 9. februara 1941. godine u Kozarcu.

KULTURA I UMJETNOST

Prezime Bošnjak kod katolika

Negdje u vrijeme Eugena Savojskog kada je popaljeno Sarajevo mnogi kršćani iz Bosne su sa njim prešli Savu, neki otišli u Hercegovinu a neki u Dalmatinsko zaleđe. Tamo su dobili

OTPOR BOSNE

Objavljena 1. epizoda dokumentarnog serijala “Simbol otpora” o generalu Seferu Haliloviću

  Prva epizoda dokumentarnog filmskog serijala “Simbol otpora” o historijskoj ličnosti, generalu Seferu Haliloviću zvanično je objavljena. Učešće u filmu uzelo je čak 40 sagovornika iz Bosne i Hercegovine i regije, dok