Veliki energetski projekti EPBiH u Srednjoj Bosni i Tuzlanskom kantonu

Veliki energetski projekti EPBiH u Srednjoj Bosni i Tuzlanskom kantonu

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine dobila je od Vlade Srednjobosanskog kantona urbanističke dozvole za izgradnju fotonaponskih elektrana „Gračanica 1 i 2“ .

Na taj način ozvaničen je početak realizacije projekta vrijednog 80 miliona maraka, koji  Elektroprivreda BiH  realizira sredstvima Evropske banke za obnovu i razvoj.

Realizacija projekta izgradnje FNE „Gračanica 1 i 2“, ukupne snage 44 megavata, predviđena je na odlagalištu RU „Gračanica“, u  Općini Bugojno, područje Srednjobosanskog kantona.

Rok za realizaciju projekta je dvije godine. Izgradnjom ove dvije fotonaponske elektrane te izgradnjom VE „Vlašić“, Srednjobosanski kanton pravi snažan iskorak ka energetskoj samoodrživosti.

Elektroprivreda BiH donijela je investicijsku odluku o ulaganju u realizaciju projekta FNE „Gračanica 1 i 2“, ukupne vrijednosti 80 miliona KM, dogovor oko kreditnog sporazuma je u finalnoj fazi, a do početka juna 2023. godine očekuje se i objava međunarodnogjavnog poziva za izbor izvođača za realizaciju projekta po principu „ključ u ruke“ – obavijestili su ovih dana iz EPBiH.

Ugovor o finansiranju projekta Vjetroelektrane “Vlašić”

Početkom sedmice Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, utvrdilo je Prijedlog ugovora o finansiranju između Bosne i Hercegovine i Evropske investicijske banke, projekat VE „Vlašić“, s Osnovama za zaključivanje ugovora, saopštila je Služba za informisanje Vijeća ministara BiH.

Evropska investicijska banka će sufinansirati realizaciju projekta izgradnje VE „Vlašić“ kreditom u iznosu 36 miliona eura, s rokom otplate 20 godina, uz četiri godine grejs perioda. Sredstva će biti alocirana na Federaciju BiH, a implementator projekta je JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine d.d.- Sarajevo.

Pogon sa planiranih 18 vjetroagregata ukupne snage  do 50 MW gradiće se na nenaseljenom platou Vlašića, na nadmorskoj visini 1850 metara. Očekivana godišnja proizvodnja VE“Vlašić“ je 115 GWh, a  projektovani životni vijek 25 godina.

Realizacija projekta podrazumijeva isporuku, instalaciju i puštanje u pogon vjetroagregata, izgradnju temelja, isporuku i ugradnju električne opreme i transformatora za vjetroagregate i tornjeve, izgradnju podstanice visokog napona, izgradnju pristupnih puteva, kablovskih tranšea, montažnog prostora i platformi za dizalice te različite konzultantske usluge.

Vrijednost projekta VE „Vlašić“ je procijenjena na oko 150 miliona KM i finansiraće se udruženim sredstvima Evropske investicijske banke (EIB), njemačke KfW banke i JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo.

Realizacija projekta je planirana za 2024. godinu.

Elektroprivreda BiH pokrenula postupak za izgradnju fotonaponske elektrane u Banovićima

U planu su i drugi slični projekti u Tuzlanskom kantonu.

Gradnja elektrane jačine 8,8 megavati, čija vrijednost se procjenjuje da je 15 miliona maraka, predviđena je u naselju Banović-Selo na 100 hiljada kvadratnih metara površine.

„Izgradnja solarne elektrane u Banovićima pokazuje jedno opredjeljenje Elektroprivrede BiH za prelazak na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora – dakle, postepenu tranziciju od javnog preduzeća i kompanije koja dominantno električnu energiju proizvodi iz uglja u komaniju koja električnu energiju proizvodi iz obnovljivih izvora“, objašnjava Senad Salkić, izvršni direktor za kapitalne investicije Elektroprivrede BiH, izvještava FTV.

Na području Tuzlanskog kantona planira je izgradnja i solarnih elektrana u Tuzli, na prostoru deponije šljake Divkovići 1 i 2, ali i na površinskom kopu Šićki Brod. Međutim, Prostornim planom Tuzlanskog kantona, lokacija u Šićkom Brodu predviđena je kao zona za sport i rekreaciju, ali samo do 2025., do kada je Prostorni plan na snazi.

„Fotonaponska elektrana u Šićkom Brodu bi mogla biti jedna od najvećih koje ćemo raditi, po svojoj snazi. Naravno, tu postoje određene administrativne barijere koje se ogledaju u prostornim planovima, u regulacionim planovima, lokalne zajednice Tuzlanskog kantona, koje pokušavamo da sa nadležnim ministarstvima i Gradom Tuzla riješimo. I to ide, možemo reći, na jedan zadovoljavajući način“, dodaje Salkić.

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, osim navedenih, ima u planu i izgradnju fotonaponske elektrane na završenim eksploatacionim poljima rudnika mrkog uglja Đurđevik, kao i izgradnju plutajućih fotonaponskih elektrana na jezeru Snježnica i jezeru Modrac.

HE Kovanići – elektroenergetski objekt od javnog interesa FBiH

Vlada Federacije BiH je krajem marta, na prijedlog Federalnog ministarstvo energije, rudarstva i industrije, dopunila odluku o proglašenju javnog interesa i pristupanju pripremi i izgradnji prioritetnih elektroenergetskih objekata u FBiH, a u koju je dodan i projekt HE Kovanići na rijeci Bosni, od 12,2 MW.

U obrazloženju Ministarstva navodi se da je JP Elektroprivreda BiH finansirala izradu idejnog projekta, kojim je po okončanju 2021. godine, HE Kovanići definisana kao protočna pribranska elektrana, za čiju bi izgradnju, ukupna investicija iznosila 89,2 miliona KM.

U toku je priprema investiciono-tehničke dokumentacije i pribavljanje upravnih akata radi izdavanja urbanističke saglasnosti. Uvrštavanjem HE Kovanići u ovu odluku stvaraju se preduslovi za izdavanje okolinske dozvole, te omogućuje nastavak započetog postupka dodjele koncesije.

Iz Ministarstva podsjećaju da im je JP Elektroprivreda BiH još 2011. godine uputila prijedlog da se u dokumente, koje je prethodno donijela Vlada FBiH, a koji se odnose na prioritete izgradnje elektroenergetskih projeketa u FBiH, uvrsti i projekt HE Kovanići. U okviru ovih aktivnosti, JP EP BiH aplicirala je i 2013. godine dobila grant sredstva u iznosu od 850.000 eura od Vlade Njemačke, a posredstvom KfW banke, za izradu Studije izvodljivosti sa prethodnom procjenom uticaja na okolinu i izvođenje geoloških istražnih radova.

Na prijedlog ministarstva, dopunjena je i odluka o proglašenju javnog interesa, pristupanju pripremi izgradnje elektroenergetskih objekata, izboru strateških partnera i pristupanju dodjeli koncesija za HE Kovanići.

S ciljem dugoročnog osiguranja električne energije i zadovoljavanja vlastitih potreba, te osiguranja pozicije Federacije BiH na unutrašnjem i regionalnom tržištu električne energije, javni interes za izgradnju elektroenergetskih objekata u FBiH ranije je proglašen za četiri termoelektrane, 13 hidroelektrana i šest vjetroelektrana, koji su ranije obuhvaćeni ovom odlukom Vlade FBiH, navedeno je u vladinoj informaciji za javnost.

(MiruhBosne)

Previous Dudaković i ostali: Svjedoku za novac sugerisano šta da kaže u istrazi
Next Hasanovići su se iz Nizozemske vratili u Redžiće kod Bratunca i na rijeci Drini napravili jedinstveno odmaralište

You might also like

Ekonomija/Biznis

U Tuzli svečano otvoren Bingo City Centar

Prvi shopping centar kompanije Bingo d.o.o. Tuzla, Bingo City Centar, koji ima 40.000 kvadratnih metara,  danas je svečano otvoren u Tuzli, javlja Fena. U najvećem Bingovom centru u Bosni i

Ekonomija/Biznis

Page d.o.o. razvija vrhunske softvere i zadržava stručnjake u Bosni i Hercegovini

  Plaće i uslovi rada na svjetskom nivou, a posao i život u Bosni i Hercegovini – iako ovo zvuči utopijski ipak je moguće i takva kompanija postoji i uspješno

MADE IN BOSNIA-387

Bosanske kompanije izlažu na Sajmu namještaja i interijera imm 2023 u Kelnu

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine u okviru projekta COVID-19 Investment Response/EU4Business Recovery, koji sufinansiraju Evropska unija i Vlada SR Njemačke, organizirala je predstavljanje bosanskohercegovačkih kompanija na Međunarodnom sajmu namještaja i