Zahvaljujući pobuni mobiliziranih Bošnjaka, Villefranche prvi grad u Francuskoj koji je oslobođen od nacističke Njemačke

Zahvaljujući pobuni mobiliziranih Bošnjaka, Villefranche prvi grad u Francuskoj koji je oslobođen od nacističke Njemačke

Delegacija Rijaseta Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini, na čelu sa vojnim muftijom Hadis-ef. Pašalićem, historičarem i članom Sabora Islamske zajednice dr. Aladinom Husićem, te rukovodiocem Odjela za međunarodnu saradnju i bošnjačku dijasporu dr. Dževadom Šuško, učestvovala je na 80. godišnjici od oslobađanja od nacističke vlasti francuskog grada Villefranche.

Na komemoraciji su također prisustvovali čelnici i aktivisti Islamske zajednice Bošnjaka u Francuskoj, prvenstveno džemati Lyon, Pariz i Strasbourg, te predstavnici diplomatskih predstavništava Bosne i Hercegovine u Francuskoj, konzul Muaz Dedajić kao i delegacija iz Hrvatske, pripadnici oružanih snaga Francuske, udruženje veterana, te građani Francuske.

S obzirom na to da su pobunu u ovom gradu 1943. godine vodili Bošnjaci i znatno doprinijeli da se grad oslobodi od nacizma, učešće Rijaseta Islamske zajednice, kao i Bošnjaka općenito, je od velikog značaja.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata će se u Villefranche odviti historijski važan događaj u kojem učestvuju mobilizirani Bošnjaci iz Handžar divizije.

Kako je poznato iz historijskih izvora, Njemačka je 1943. godine osnovala SS diviziju u kojoj je bilo oko 5.500 vojnika Bošnjaka, Hrvata i Albanaca. U julu 1943. ta jedinica je poslana na obuku na jug Francuske u grad Villefranche. Pripadnici te jedinice će 17. septembra 1943. organizirati pobunu tokom koje je ubijeno pet njemačkih oficira. Više od 250 pobunjenika odvedeno je u koncentracione logore. Neki koji su uspjeli pobjeći pridružili su se odbrani Francuske.

Ovaj događaj je poseban za historiju Bošnjaka u Francuskoj i za historiju Drugog svjetskog rata općenito. Ovo je prva oružana pobuna u krugu Waffen SS.

-Grad Villefranche je zahvaljući toj pobuni bio prvi grad u Francuskoj koji je oslobođen od nacističke Njemačke i od tada se 17. septembar svake godine obilježava zajedno sa braniteljima Francuske. Tome u čast podignut je i spomenik.

Ovaj događaj vremenom se počeo svojatati od Jugoslavije i od Hrvata iseljenika kao čin antifašističkog pokreta. Kako Bošnjaci nisu imali osviještenu dijasporu i nisu bili upućeni u tokove historije, njihova uloga u oslobađanju prvog grada u okupiranoj Francuskoj za vrijeme Drugog svjetskog rata ostala je zanemarena.

Dolazile su delegacije iz Jugoslavije da obilježe pobjedu nad fašizmom na mjestu “jugoslavenskih žrtava”. Hrvati su govorili o “pobuni Hrvata” i uspjeli osigurati da se u tom gradu imenuje ulica “Avenija Hrvata” koja vodi prema “Livadi jugoslavenskih žrtava”. Pokrenuta je i inicijativa bratimljenja grada Villefranche s Pulom 2008. godine. Objavljuju se knjige; naprimjer 1980. godine Pobuna Hrvata, a zatim 1998. Pobune u Villefrancheu. Uslijedila je i polemika oko nacionalnog identiteta pobunjenika.

Međutim, historičar Xavier Bougarel ispravlja tu iskrivljenu historiju i navodi mnoštvo historijskih izvora u kojima otkriva da je pobunu inicirao i vodio oficir Ferid Džanić porijeklom iz Bihaća. Oficir Džanić je sarađivao s pokretom otpora Francuske (Resistancefrançaise) i s engleskom tajnom službom. Njemački izvori potvrđuju da je Halim-ef. Malkoč, imam te jedinice, osuđen na smrt jer se pridružio pobuni. Podoficir Lutfija Dizdarević je također igrao vodeću ulogu u uspješnoj pobuni, te niz drugih Bošnjaka.

Kako je postalo jasno da su Bošnjaci igrali vodeću ulogu tako se već 2006. godine na obilježavanju govorilo o “mladim Hrvatima i Bošnjacima” koji su dali doprinos za oslobađanje Francuske. Bihać će se pobratimiti s Villefrancheom 2010. godine te su se na komemoraciji počeli pojavljivati i Bošnjaci, među njima i pojedini članovi džemata Islamske zajednice u Francuskoj.

Ove, 2023. godine se obilježilo 80 godina od oslobađanja ovog grada.

Na jubilarnoj komemoraciji obratio se učesnicima i visokim zvanicama vojni muftija Hadis-ef. Pašalić, pri čemu je istakao značaj kontinuiteta obilježavanja pobjede nad fašizmom, te važnost sjećanja na pojedince koji su imali hrabrost da se bore protiv nasilja i nepravde.

Komemoraciju organizira načelnik ovog grada, kojeg je delegacija Islamske zajednice, zajedno sa konzulom Ambasade Bosne i Hercegovine posjetila u njegovom uredu u gradskoj vijećnici, pri čemu je muftija Pašalić uručio načelniku Orcibal poklon sa tradicionalnim setom za serviranje bosanske kahve.

Potom je načelnik lično proveo delegaciju kroz višestoljetno staru zgradu vijećnice, kao i izložbu koja prikazuje eksponate i fotografije vezano za pobunu i oslobađanja od fašizma tog značajnog 17. septembra 1943. godine.

(Preporod.info/MiruhBosne)

Previous Susret Komšića i Yoon Suk Yeola: Južna Koreja planira otvoriti ambasadu u Sarajevu
Next Tomislav Marković: Sport kao povod za nacionalističko mahnitanje

You might also like

NAŠI DANI

Thaci: Nećemo dozvoliti stvaranje Republike Srpske na Kosovu

  Predsjednik Kosova Hashim Thaci izjavio je da se Srbija i Kosovo nalaze u kritičnom periodu dijaloga, ali da misli da su on i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić voljni da

HISTORIJA

1.aprila 1911. godine u Kaknju rođen legendarni partizanski pilot Rudolf Rudi Čajavec

  Rudolf Rudi Čajavec je partizanski avijatičar koji se, uz Franju Kluza, smatra jednim od pionira partizanskog vazduhoplovstva. Rođen je 1. aprila 1911. godine u Kaknju. Otac Pavo i majka Anka imali su, osim Rudija,

NAŠI DANI

Izetbegović: Nije prijetnja kazati da ćete braniti svoju zemlju

  Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović izjavio je u petak u Mostaru kako su događanja i reakcije oko njegove nedavne izjave o Kosovu očigledno pokušaj da se ušutka