Godišnjica smrti generala Mehmeda Alagića: Nije izgubio ni pedalj Bosne!

Godišnjica smrti generala Mehmeda Alagića: Nije izgubio ni pedalj Bosne!

Piše: Mirza Sadiković

Na današnji dan, 7. marta 2003. godine, umro je legendarni komandant Sedmog korpusa, general Armije RBiH i prvi načelnik Sanskog Mosta Mehmed Alagić.

Bio je simbol bh. otpora, ali i obnove i izgradnje Sanskog Mosta. Bosanac i Hercegovac u pravom značenju te riječi. Umro je, kako reče prvi predsjednik BiH Alija Izetbegović, ne od srca, već od nepravde.

Mehmed Alagić, veliki čovjek, legendarni komandant i general Armije RBiH. Borac i zapovjednik kojeg je i neprijatelj respektirao i sa vojničkim poštovanjem o njemu govorio.

Komandant Trećeg korpusa Armije RBiH, pa Operativne grupe “Bosanska krajina” i Sedmog korpusa, nastalog “od nade”, a po njemu nazvanom “krajiški”.

Prošao je sa Sedmim korpusom slavan put, od Travnika i aprila 1994. do oslobađanja Sanskog Mosta oktobra 1995.

Oslobodili su više od dvije hiljade kilometara kvadratnih. Nije izgubio ni pedalj Bosne. Zapisano je: Meokrnje, Duge, Javorak, Bjeljik, Turbe, Goleš i oslobađanje Donjeg Vakufa, Kupresa. Posebno Vlašića i sa Petim korpusom rodnog mu Sanskog Mosta.

Nakon oslobođenja prihvatio se dužnosti načelnika Sanskog Mosta, jer je do fanatizma volio svoj rodni kraj.

U najintenzivnijim aktivnostima na obnovi smijenjen je sa dužnosti i krivično gonjen, a onda je uslijedila i haška optužnica. Zašto – ni danas nije jasno?!

Sve to, ovaj moralni gorostas nije izdržao.

Njegov doprinos i učinjeno nije se znalo ili nije htjelo cijeniti, a ovaj umjetnik patriotizma nije imao vremena, niti talenta da čeka zahvale.

Nije ga se odrekao njegov narod, njegovi sugrađani, njegovi borci, iako su ga odbacili i Sanski Most i država.

Za ratne zasluge odlikovan je Ordenom slobode i Ordenom zlatnog grba sa mačevima.

Rekao je poslije svega što se dešavalo da bi volio da ga narod pamti po imenu i prezimenu. Samo toliko i tako – Mehmed Alagić.

Ušao je sa Sedmim korpusom Armije RBiH u narodne pjesme i legendu.

Previous Bingo prestigao Konzum i postao novi lider na tržištu Bosne i Hercegovine
Next Izvoz drvne industrije Bosne i Hercegovine u 2016. godini iznosio milijardu i 188 miliona maraka

You might also like

OTPOR BOSNE

U Tuzli obilježen 4. april, jedan od najznačajnijih datuma u historiji grada

 Svečana sjednica Gradskog vijeća Tuzla održana je danas u povodu 4. aprila, značajnog historijskog datuma u antifašističkoj tradiciji Tuzle.  Tog 4. aprila 1992. godine tadašnji odbornici u Skupštini opštine Tuzla

OTPOR BOSNE

Na današnji dan Armija BiH oslobodila bosanski kraljevski grad Ključ

  15. septembar obilježavamo  kao datum kada je 1995.godine oslobođen  grad Ključ. Od tog datuma narod Bošnjački istjeran još 1992.godine, započeo se vraćati na svoje ognjište riješen da ga niko

OTPOR BOSNE

Godišnjica Pofalićke bitke: Jedna od strateških bitaka za opstanak glavnog grada i države

Pofalićka bitka (kodni naziv Grom) bila je presudna bitka za Sarajevo, a odigrana je 16. maja 1992. godine. Srpski agresor htio je presjeći Sarajevo, preko Novog Sarajeva, spojiti liniju Žuč