Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava 132. godišnjicu: Besplatni sadržaji za brojne posjetioce

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava 132. godišnjicu: Besplatni sadržaji za brojne posjetioce

Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine danas obilježava 132. godišnjicu postojanja i djelovanja

Od kada je odlukom tadašnje Zemaljske vlade Muzej osnovan kao samostalna državna ustanova 1. februara 1888. godine, Muzej je i zvanično otvorio vrata, razvijao se do statusa najvažnije savremene naučno-obrazovne i kulturne institucije u Bosni i Hercegovini.

Veliki broj građana došao je danas u Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine gdje imaju priliku da obiđu sobu u kojoj je smještena čuvena Hagada, pogledaju izložbu “Ex libris Bibliothecae Musei Nationalis BiH”, koja prikazuje mali dio bogatih fondova muzejske biblioteke, najveće i najstarije naučne i muzejske biblioteke u Bosni i Hercegovini, ali i druge postavke u ovoj značajnoj kulturnoj i naučnoj instituciji.

Andrea Dautović, bibliotekarka u biblioteci Zemaljskog muzeja BiH, ukazala je na značaj obilježavanja rođendana Muzeja, ali i posjeta građana i turista ovoj instituciji.

“S obzirom na situaciju u našoj zemlji i gradu, možemo biti realno zadovoljni posjetom Muzeju. Ovo danas je malo izraženije, jer je ulaz besplatan. Mnogi ljudi čekaju upravo te prigode, kada imamo dane besplatnog ulaza, da posjete Muzej. Međutim, i to je vrlo bitno jer mislim da je generalno za populaciju jako bitno da se upoznaju sa onim što imaju u svojoj zemlji i gradu, jer je ovo fantastična institucija i kulture, nauke i znanja”, ispričala je Dautović.

Zemaljski muzej BiH obilježava 132. godišnjicu: Besplatni sadržaji za brojne posjetioce
Izvor: AA

Govorila je o jednoj od postavki u Muzeju.

“Ovo je više kolažna postavka gdje smo pravili odabir među publikacijama koje su izašle u periodu od 16. do 20. stoljeća. Otprilike, tematski pokrivaju ono što čuva biblioteka Zemaljskog muzeja”, pojasnila je Dautović.

Cilj postavke je bio pokazati knjigu kao predmet, kako knjiga može biti lijepa iznutra i izvana.

“U današnje vrijeme kada online izdavaštvo polako preuzima primat nad printanim medijima, mislim da nije loše ovo pogledati jer knjiga je nezamjenljiva. Pored knjiga koje su u vitrinama, izložili smo i najstariji naučni časopis u Bosni i Hercegovini, a to je ‘Glasnik Zemaljskog muzeja BiH’ koji izlazi od 1889. godine”, dodala je Dautović.

U sklopu obilježavanja bit će održana i stručna i naučna predavanja o latenskoj fibuli, ali i značaju herbarske zbirke, rekonstrukciji i razvoju Botaničkog vrta Zemaljskog muzeja BiH, oklopnoj lameli sa rimskog utvrđenja na Gradini u Biogracima kod Lištice, fenomenu zimovališta male ušare, grčkim slikanim posudama i keramičkoj figurini iz muzejske zbirke.

Za one željne znanja i istraživanja, bit će održano predavanje kako se razotkriva (ne)vidljiva vrsta: Skrivena invazija stranih inficiranih žaba u Bosni i Hercegovini.

Među posjetiocima je bila i Leona Sabolek, profesorica u penziji.

“Muzej je jako važan. On je od svjetskog značaja, ali je vrlo zapostavljen od naših vlasti. Gdje god imam priliku, ističem njegov značaj. Nekad su djeca organizovano obilazila muzeje, u jednom periodu je to zapostavljeno, ali vidim da djeca vole dolaziti u ovaj muzej i to me jako raduje”, kazala je Sabolek.

Previous Bosanski naučnici objavili istraživanje u najstarijem američkom naučnom časopisu
Next Piletina 'Madi' i na tržištu Švedske

You might also like

KULTURA I UMJETNOST

Dugogodišnja muzejska tradicija u Bihaću i Unsko-sanskom kantonu

 Muzej Unsko-sanskog kantona (USK) pod tim imenom egzistira od 1996. godine, a objedinjuje mnogo ranije osnovane Regionalni muzej Pounja i Muzej “Prvog zasjedanja AVNOJ-a”. Ova ustanova je zapravo današnji čuvar

KULTURA I UMJETNOST

Autor filma “Pisar novih stećaka“ – Stećak je kamen naše prošlosti i budućnosti

Kemal Zorlak – Dokumentarni film “Pisar novih stećaka“, za koji scenario i režiju potpisuje Dragan Stanimirović, biće prikazan večeras u sarajevskom kinu Cineplexx u okviru ovogodišnjeg i četvrtog po redu

KULTURA I UMJETNOST

Novi crveni tepih (bosanski ćilim) za jubilarni, 25. SFF

Za 25. rođendan Sarajevo Film Festival svečano predstavlja novi crveni tepih! U suradnji i pod pokroviteljstvom Grada Sarajeva i gradonačelnika Abdulaha Skake, prepoznatljivi simbol najvećeg filmskog festivala u Jugoistočnoj Evropi,