Evropski parlament: Korak ka efikasnijoj državi i debakl antibosanske diplomatije Zagreba

Evropski parlament: Korak ka efikasnijoj državi i debakl antibosanske diplomatije Zagreba

Članovi Evropskog parlamenta danas su odbili sva tri amandmana na rezoluciju o Bosni i Hercegovini koje su uložili hrvatski zastupnici.

Prvi amandman je podržalo 220 zastupnika, ali je protiv bilo 405, dok je 71 zastupnik bio suzdržan.

Ovim amandmanom se, u dio rezolucije koji govori o tome da secesionistička retorika onemogućava efikasno funkcionisanje države i donošenje odluka, pokušao dodati i dio u kojem se kaže da takva retorika “produbljuje podjele između konstitutivnih naroda”.

Drugim amandmanom se formulacija “konstitutivni narodi” pokušala “ugurati” u dio koji govori o potrebi da se u BiH na jednak način štite prava svih građana.

Protiv ovog amandmana je glasalo 379 zastupnika, 290 ih je bilo protiv, a 27 ih je bilo suzdržanih.

Najbliži usvajanju je bio treći amandman, kojim je predloženo da se pozdravi rad interresorne radne grupe za izmjene Izbornog zakona, te da se kaže kako ova grupa treba predložiti rješenja koja će konačno riješiti pitanje demokratskog predstavljanja svih građana i konstitutivnih naroda.

Za ovaj amandman je glasao 281 zastupni, protiv ih je bilo 360, a suzdržanih 54.

Danas je, na plenarnom zasijedanju Evropskog parlamenta, na dnevnom redu, između ostalog bio i prijedlog rezolucije o stanju u Bosni i Hercegovini. Tekst rezolucije je sačinjen na osnovu izvještaja posebne komisije koju je formirao Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta, a na čijem čelu je bio Paulo Rangel.

Ono što je bitno istaći u vezi sa ovim izvještajem je da se u njemu nigdje ne spominju “konstitutivni narodi” ili “legitimno predstavljanje”. Umjesto toga govori se o potrebi da se Bosna i Hercegovina učini funkcionalnom efikasnom državom u kojoj će se na jednak način poštovati prava svih građana.

Također se govori o potrebi izmjena Ustava BiH i Izbronog zakona, koje bi omogućile svim državljanima Bosne i Hercegovine na cijelom prostoru države da se kandiduju na izborima, odnosno da se provedu presude Evropskog suda za ljudska prava u slučajevima “Sejdić i Finci”, “Pilav”, “Zornić”, “Šlaku” i “Pudarić”.

(Oslobođenje/MiruhBosne)

Previous Iz Amerike za Bosnu stiže pola miliona doza Pfizer vakcina
Next Evropska parlamentarka Tineke Strik: Sretna zbog usvojenog izvještaja koji podržava evropsku budućnost Bosne

You might also like

NAŠI DANI

FBiH: Za pripadnike boračke populacije 5.755.000 KM

  Vlada Federacije BiH je, na današnjoj hitnoj sjednici u Sarajevu, usvojila više programa utroška sredstava Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, namijenjenih pripadnicima boračke populacije u

NAŠI DANI

Stari Grad: Do kraja ljeta ukidaju se kladionice na Baščaršiji

– U odluci koja je usvojena, rok za zatvaranje svih kladionica je šest mjeseci, tako da ih više neće biti do kraja augusta. Da kladionice, pored toga što duguju ogromne

NAŠI DANI

Stockholm: Akademici i novinari traže oduzimanje Nobela za književnost; najavljen veliki protest

Novinari i akademici iz različitih zemalja svijeta u švedskom Stockholmu zatražili su da se austrijskom autoru Peteru Handkeu oduzme Nobelova nagrada za književnost zbog negiranja genocida, počinjenog u julu 1995.