Sarajevo: Promovisano pet novih izdanja Instituta za jezik

Sarajevo: Promovisano pet novih izdanja Instituta za jezik

U Sarajevu je danas održana promocija najnovijih izdanja Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu za 2021. godinu, javlja AA.

Alen Kalajdžija, viši naučni saradnik u Institutu za jezik Univerziteta u Sarajevu, rekao je da obilježavaju 50 godina rada Instituta.

“To je zaista važan jubilej za ovu ustanovu. Prošle sedmice smo tri dana imali naučnu konferenciju. U sklopu manifestacije ‘Dani Instituta za jezik’, koja se obilježava šestu godinu, ove godine imamo priliku na ovom mjestu danas, promovisati pet novih izdanja Instituta za jezik koja su objavljena u 2021. godini”, izjavio je Kalajdžija.

Danas su provisana izdanja “Bibliografija radova o bosanskom jeziku 1990–2020”, “Čajničko četveroevanđelje: tekstološko istraživanje”, “Etnolingvistički slojevi bosanske leksike”, “Sintaksička homonimija i ambigvitet: tipovi sintaksičke dvosmislenosti” i časopis “Književni jezik”.

“Što se tiče svih tih izdanja, treba kazati da su vrijedna i važna izdanja za pitanja bosanskog jezika kao što se može vidjeti iz samih naslova. Monografije tretiraju različita pitanja u vezi s proučavanjem bosanskog jezika i to je prilika da se ukaže našoj javnosti i da se skrene pažnja na ta istraživanja, na ta nova izdanja i potrebu da ta izdanja na neki način nađu svoj put do šire čitalačke publike”, pojasnio je Kalajdžija.

Jasmin Hodžić, direktor Instituta za jezik, čestitao je saradnicima što su pored svih ostalih angažmana na projektima uspjeli u vlastitom aranžmanu da izdaju četiri posebna izdanja za prošlu godinu i jedno pripremno koje je ostavljeno da se štampa u ovoj godini.

“Njihov značaj je zapravo u svemu tome važan što se one vežu za našu osnovnu primarnu djelatnost Instituta, to su rezultati našeg naučnog rada. U tom smislu, bilo koji rezultat do kojeg dođemo je enormno važan”, rekao je Hodžić.

Smatra da je za danas promovisana izdanja važno i to što su napravili iskorak i u elektronsko izdavaštvo.

Halid Bulić, vanredni profesor na Odsjeku za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, rekao je da Institut svjedoči da odgovorno, stručno i obilno vrši svoju ulogu, bavi se i promoviše nauku.

“Promocija je značajna zbog vidljivosti, a svako djelo je značajno radi onog što u sebi nosi”, izjavio je Bulić.

Previous Švicarska: Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine obilježen nizom aktivnosti tokom prethodne sedmice (Foto)
Next Avdović o EUFOR-ovim pojačanim trupama u Bosni i Hercegovini: Dobro, ali nedovoljno

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Bošnjak čiji su komentari perzijskih klasika prevođeni na njemački i engleski jezik

Autori teksta: Dr. Munir Drkić, Dr. Namir Karahalilović  • Ilustracija: Kraj Sudijevog komentara Bustana, prepisan iz autografa 1037/1628. godine u kojem je prepisivač naveo pravo ime autora (GHB, R-1630, fol.

ŽIVOT

Književnici – Hajdarević je obilježio našu kulturnu i književnu scenu

Povodom smrti bosanskohercegovačkog književnika Hadžema Hajdarevića, predsjednik PEN centra Bosne i Hercegovine Asmir Kujović je rekao da će mu Hajdarević ostati u sjećanjima kao čovjek izrazitih ljudskih vrijednosti. – Iznenadila me i

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

TK: Raspisan literarni konkurs na temu “Moje omiljeno djelo iz književnosti Bosne i Hercegovine”

Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, u saradnji s Odsjekom za bosanski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli i Pedagoškim zavodom Tuzlanskog kantona, objavljuje literarni konkurs na temu “Moje