Premijer RH traži podršku Finske i Švedske za izmjenu Izbornog zakona u našoj državi

Premijer RH traži podršku Finske i Švedske za izmjenu Izbornog zakona u našoj državi

Nepravedno je i nekorektno uvjetovati Finskoj i Švedskoj članstvo u NATO-u, kazao je Andrej Plenković u utorak nakon sastanka s finskom kolegicom, istaknuvši da dvjema zemljama treba objasniti položaj Hrvata u Bosni i Hercegovini i od njih dobiti podršku za izmjenu izbornog zakona.

Hrvatski premijer Andrej Plenković potvrdio je kako Hrvatska od Finske ima snažnu podršku za članstvo u Europodručju i šengenskom prostoru u koje Hrvatska ima ambiciju ući početkom 2023. godine.

Dvoje premijera razgovarali su o ruskom napadu na Ukrajinu te ocijenili kako je taj događaj stubokom promijenio međunarodne odnose i sigurnosne ugroze na europskom kontinentu te utjecao na rast cijena energenata i hrane.

Hrvatski premijer je podsjetio kako je 13 milijuna Ukrajinaca raseljeno, dok ih je šest miliona izbjeglo iz te zemlje.

„Ruski brutalan rat protiv Ukrajine zaista je promijenio sigurnosno okruženje. Evropska unija treba snažnije sankcije protiv Rusije i treba ojačati podršku Ukrajini”, izjavila je Sanna Marin.

Razgovarali su o predstojećoj sjednici Evropskog vijeća te o inicijativi da se Ukrajini dodijeli status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, kao i Moldovi te Gruziji.

Hrvatski premijer je izvijestio finsku kolegicu o stanju u susjednoj Bosni i Hercegovini te o zahtjevima Hrvatske da u toj zemlji dođe do izmjene Izbornog zakona s ciljem ostvarenja ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda.

„Smatramo da bi bilo dobro da i Bosna i Hercegovina dobije status kandidata, a da pritom se napravi korak koji je ključan, a to je dogovor o izmjenama Izbornog zakona i ograničenim ustavnim reformama, koji bi omogućili da svi narodi i građani u Bosni i Hercegovini budu ravnopravni”, izjavio je Plenković.

Dodao je kako politika Vlade Hrvatske, ali i parlamentarne većine u Hrvatskom saboru, nije uvjetovanje puta Finske i Švedske u NATO, s obzirom na pitanje ravnopravnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, već kako je cilj upoznati čelnike tih dviju država sa situacijom u Bosni i Hercegovini.

Plenković je poručio kako Hrvatska podržava želju Finske da u novonastalim okolnostima napusti politiku neutralnosti i postane NATO članica.

(Agencije/MiruhBosne)

Previous Lana Pudar u finalu SP-a u disciplini 200 metara leptir
Next Podrška zapošljavanju povratnika - u sedam općina oko 50 novih radnih mjesta

You might also like

NAŠI DANI

Ruski dobrovoljci i domaći plaćenici /VIDEO/

Blizu hiljadu ruskih plaćenika bilo je na ratištu u Bosni i Hercegovini. Ubijali za novac i ratni plijen. Nakon rata nastavili pljačku. Ruski oligarsi pljačkali su dobra Bosne i Hercegovine,

NAŠI DANI

Objavljena prvostepena presuda u predmetu Simo Stupar i dr.

Sud Bosne i Hercegovine je danas, 11.5.2021. godine, izrekao prvostepenu presudu u predmetu Simo Stupar i dr. kojom je optuženi Simo Stupar oglašen krivim da je počinio krivično djelo Zločini protiv čovječnosti iz

NAŠI DANI

Srbija: Kultura sjećanja kao kultura laži

Kada je riječ o ratovima iz devedesetih godina prošlog vijeka, kultura sjećanja kao kolektivni odnos prema prošlosti i odgovornosti za mnoge zločine počinjene na teritoriji nekadašnje Jugoslavije zasniva se na