Pettigrew: Visoki predstavnik u BiH treba se pozabavi obilježavanjem neustavnog dana RS-a

Pettigrew: Visoki predstavnik u BiH treba se pozabavi obilježavanjem neustavnog dana RS-a

Profesor filozofije, studija holokausta i genocida na Southern Connecticut Univerzitetu David Pettigrew ocijenio je da je krajnje vrijeme da se visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt pozabavi obilježavanjem neustavnog dana Republike srpske 9. januara.

Kako je naglasio nije u pitanju samo činjenica da se radi o neustavnom danu jer u mjeri u kojoj je Republika srpska nastala počinjenjem genocida i drugih ratnih zločina, obilježavanje dana RS-a, na bilo koji datum, predstavlja slavljenje genocida i veličanje osuđenih zločinaca i njihovih zločina, što predstavlja kršenje Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

– Organizatore tog nezakonitog skupa treba procesuirati, a takvu praksu, koja uključuje provokativnu militarističku paradu i retoriku podjela i mržnje, zabraniti. Relevantnom strategijom tranzicijske pravde u Bosni i Hercegovini moraju se zaštititi preživjeli, podržati njihovo ljudsko pravo na memorijalizaciju i promovirati vladavina prava – istaknuo je Pettigrew.

Mišljenja je da ulaskom u novu godinu u Bosni i Hercegovini i dalje najveća sramota međunarodne zajednice ostaje to što udruženjima žrtava nisu omogućili postavljanje spomen obilježja i muzeja na lokalitetima kao što su koncentracioni logor “Barutni magacin” (Kalinovik), skladište Kravica, koncentracioni logor “Omarska”, Sportska sala “Partizan” (Foča), Centar za kulturu “Pilica”, koncentracioni logor “Trnopolje”, hotel “Vilina Vlas” (Višegrad) i drugim mjestima na kojima su zločini počinjeni.

Pettigrew podsjeća i na činjenicu da je u nedavnom zaključku Vijeća Evropske unije kojim se Bosni i Hercegovini odobrava kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji eksplicitno pozvano na zaustavljanje veličanja osuđenih ratnih zločinaca.

– Takvim veličanjem se krši ljudsko pravo na istinu i ponovno traumatiziraju preživjeli genocida i drugih ratnih zločina. Spomen obilježja osuđenim počiniocima u Republici srpskoj predstavljaju kršenje zakona Bosne i Hercegovine o zabrani veličanja ratnih zločinaca. Neka 2023. bude godina u kojoj će se konačno ukloniti spomenici koji veličaju osuđene ratne zločince – pozvao je američki profesor.

Smatra da je došlo vrijeme da Ured visokog predstavnika provede sveobuhvatnu strategiju tranzicijske pravde za uspostavljanje spomen obilježja žrtvama na brojnim mjestima na kojima su počinjena zvjerstva koja su presudama domaćih i međunarodnih sudova proglašena genocidom i drugim ratnim zločinima.

Takva strategija mora podržavati vladavinu prava uklanjanjem spomenika koji veličaju ratne zločince, te ojačati pravosuđe tako što će se procesuirati negiranje genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca, zaključio je profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Southern Connecticut Univerzitetu David Pettigrew.

Izvor: Agencije

Previous Radnici 'Zraka' samoinicijativno pokrenuli proizvodnju, od firme ne odustaju
Next Bosanski roboti za EU i domaće tržište

You might also like

NAŠI DANI

Dan kada je posljednji Jugosloven napustio Predsjedništvo Bosne i Hercegovine

  Predsjedništvo Bosne i Hercegovine izgubilo i posljednjeg Jugoslovena… Stolica sada već bivšeg člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića više nije u zgradi u ulici Maršala Tita 16. Svoje radno mjesto,

NAŠI DANI

Bevanda nastavlja s opstrukcijama. OHR poručuje – Ne postoji prepreka da VM odobri potrebna sredstva

Ured visokog predstavnika odbacio je tvrdnje da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine ne može osigurati sredstva za Centranu izbornu komisiju Bosne i Hercegovine, kao i stav čelnika HDZ BiH da

NAŠI DANI

Od danas dio šetnice uz Miljacku nosi ime hadži hafiza Halida ef. Hadžimulića

  Dio šetnice uz lijevu obalu rijeke Miljacke, na potezu od Carevog mosta do mosta Ćumurija, nazvan je po uglednom sarajevskom učenjaku hadži hafizu Halidu ef. Hadžimuliću. Inicijativu o davanju