Predbajramsko uređenje džamije i vakufskog kompleksa na Starom Teočaku

Predbajramsko uređenje džamije i vakufskog kompleksa na Starom Teočaku

U Teočaku, u dijelu poznatom kao Stari Teočak, jučer je organizirana radna akcija čišćenja i uređenja vakufskog prostora i čuvene džamije Fethija kako bi nastupajući Kurban-bajram ova “maksus džamija” dočekala čista i umivena kako i priliči jednoj od najstarijih džamija u Bosni i Hercegovini. 

“Članovi Udruženja ‘Fethija’ koje djeluje na Teočaku i koga čine mahom mlađi stanovnici ove općine kao i mnogobrojne naše džematlije danas su vrijedno radili kako bi očistili prostor ovog historijskog bisera. 

Džamija je prema nekim zapisima  izgrađena 1548. godine za vrijeme sultana Bajazida II.

Iako je bila devastirana tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, ova džamija je nakon obnove 2003. godine ponovo postala mjesto okupljanja vjernika gdje se redovno klanjaju džume i Bajrami”, kazao nam je vrijedni Amir ef. Abdulahović imam džamije Fethija, koji je danas, skupa sa svojim džematlijama, uređivao džamijski prostor. 

Inače, već sedam godina traje proces, tačnije administrativna borba, da se prirodno-graditeljska cjelina Starog Teočaka koju pored džamije čine tvrđava, nišani iz osmanskog perioda, te osam kamenih, granitnih kugli proglasi nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. 

Kako džamija, tako i tvrđava na Starom Teočaku od 1959. godine bili su pod zaštitom države. 

“Mi činimo sve da koliko možemo čuvamo i sačuvamo ovu džamiju, ovaj cijeli vakufski kompleks. Mnogi vjernici s radošću dolaze da baš u ovoj džamiji klanjaju Bajram-namaz”, kazao je za Politicki.ba Amir ef. Abdulahović.

Previous U Bratuncu teško pretučen mladić bošnjačke nacionalnosti
Next Selektor Irfan Smajlagić u rukometnoj Kući slavnih!

You might also like

HISTORIJA

Stari grad Glamoč

Glamočko polje (na nadmorskoj visini od oko 920 m) smjestilo se između visokih planina: Šator-planine na sjeverozapadu, Staretine i Golije, koje ga dijele od Livanjskog polja na jugozapadnoj strani, Cincara

HISTORIJA

Tragovima Bosanskog kraljevstva: Svjedoci moćne srednjovjekovne države (FOTO)

  Bosansko kraljevstvo je država koja je postojala na Balkanu od druge polovine 14. vijeka do druge polovine 15. vijeka, obuhvatajući pretežno prostore današnje Bosne i Hercegovine, ali u nekim

BAŠTINA

Vakufnama Isa-bega Ishakovića: Rodni list Sarajeva

  Većina današnjih evropskih gradova osnovana je zaslugama istaknutih pojedinaca koji su iz različitih ciljeva nastojali izgraditi određene gradove. Veliki je broj primjera kroz historiju koji govore o tome kako