U Zenici obilježena 834. godišnjica Povelje Kulina bana

U Zenici obilježena 834. godišnjica Povelje Kulina bana

Forum građana Zenice obilježio je danas u Parku “Kulin ban” na zeničkom Bilinom polju prigodnim programom 834. godišnjicu objave Povelje Kulina bana i Dan Zeničko-dobojskog kantona.

Kako je istakao predsjednik tog udruženja Mirsad Mujkić, na ovom se mjestu okupljaju dva puta godišnje već 20 godina te se manifestacijom “Od Kulina bana i dobrijeh dana” prisjećaju lika i djela tog srednjovjekovnog bosanskog vladara Kulina bana.

-Mislimo da je to neka naša dužnost, zbog svega što se dešava oko nas. Želja nam je da se mlađi građani Zenice i BiH upoznaju sa naslijeđem Bosne i Hercegovine, koja ima svoju bogatu historiju – kazao je Mujkić.

U prigodnom obraćanju, historičar mr. Vernes Menzilović iz Muzeja grada Zenica govorio je o važnosti ovog dokumenta te istakao i kako se “mnoge evropske zemlje ne mogu pohvaliti historijom i prošlošću kakvu ima BiH”.

-Bosanski banovi, bosanski vladari – kasnije kraljevi, bili su ugledni banovi i kraljevi u srednjem vijeku, a bosanska država bila je ugledna država tog vremena. O tome, možda, najbolje svjedoči i ova Povelja Kulina bana – bilateralni sporazum između Dubrovačke republike i ondašnje, srednjovjekovne Bosne – kazao je Menzilović.

Ban Kulin, 29. augusta 1189. godine, podvukao je Menzilović, u svojoj povelji “garantuje Dubrovčanima da mogu bezbjedno doći na prostor, teritoriju države na kojem on vlada i da ga njegovi časnici neće uznemiravati”.

-To dokazuje da je tada, prije 834 godine, bio uređen državnički aparat na čelu s vladarom, sa njegovim vojnicima, sa teritorijom…a to sve čini jednu državu – smatra Menzilović.

On je napomenuo kako je upravo na Bilinom polju 8. aprila 1203. godine objavljena Bilinopoljska izjava kojom je Kulin ban javno prisegnuo da će se odreći bogumilstva te da će prihvatiti nauk i Crkvu katoličku, a sve s ciljem “kako bi sačuvao svoj narod i svoju državu”. Odmah po odlasku papinog izaslanika Ivana Kazimarisa, podsjetio je, Kulin ban se vratio “u svoju vjeru, u kojoj je ostao do svoje smrti”.

Zenica je mjesto gdje je pronađena, a Bilino polje mjesto na kojem je postavljena i replika Ploče Velikog sudije Gradješe, koja je također iz vremena bana Kulina.

-Znači, Ban Kulin je bio jedan od najznačajnijih i najmarkantnijih ličnosti bosanskohercegovačkog srednjovjekovlja, 12. stoljeća. Od tada do danas prošlo je više od 800 godina i uvijek su postojali oni – kroz srednji vijek, kroz period 19. i 20. stoljeća, koji su na sve načine nastojali ugroziti teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine te umanjiti njen značaj, prošlost i historiju – ističe Menzilović.

Postavljena i otvorena izložba “Ja, ban bosanski Kulin”

U galerijskom prostoru Sinagoge, danas 29.8.2023.godine, otvorena je izložba “Ja, ban bosanski Kulin”.

Naime, u povodu obilježavanja Dana Zeničko-dobojskog kantona i Povelje Kulina bana Galerija Preporod Zenica, u saradnji s Historijskim muzejom Bosne i Hercegovine, postavila je izložbu “Ja, ban bosanski Kulin”, autorice kustosa Elme Hašimbegović, direktorice Historijskog muzeja BiH.

Na izložbi su govorili Amna Sofić, predsjednica Galerije Preporod Zenica; prof. dr. Sedad Dedić, redovni profesor pravnog fakulteta u Zenici i predsjednik nadzornog odbora Galerije Preoporod. Ispred Historijskog muzeja BiH se prisutnima obratio viši kustos, Amar Karapuš.

Predsjednica galerije Preporod Zenica kaže „da je ovo nastavak odlične saradnje sa Historijskim muzejom Bosne i Hercegovine. Cilj je da obilježimo Kulina Bana i Dan Zeničko- dobojskog kantona, a vjerujem da je ovo divan način“.

Izložba se sastoji od 13 panela, a centralni eksponat izložbe je povelja, koja sama za sebe pruža mnogo izuzetnih podataka.

– Na izložbi je ona raščlanjena i segment po segment analizirana sa istaknutim detaljima kojima dokument svjedoči. Posjetioci će imati priliku da kroz autentičan historijski izvor, crpe znanje o srednjovjekovnoj Bosni i Hercegovini. Izložba je prvi put otvorena povodom 820. godišnjice od izdavanja Povelje, a ove godine u sklopu obilježavanja Dana Zeničko-dobojskog kantona prikazuje se i u Zenici -, kazao je Amar Karapuš, viši kustos Historijskog muzeja BiH u izjavi za Zenicainfo.

Prije otvaranja izložbe, Amina Bajramović je izvela dvije kompozicije na violini.

Izložba će od sutra, zbog tehničkih razloga, biti postavljena u amfiteatru Pravnog fakulteta. Trajat će do 01.9.2023.godine tokom dana do 15 sati.

(Zenicablog/MiruhBosne)

Previous Mladi poduzetnici iz Usore u čast bosanskom vladaru Kulinu lansirali robni brend
Next Nakon pritiska javnosti: Bosanski jezik u rasporedu u KS

You might also like

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Sanjin Kodrić: Jezik i svijet Dževada Jahića

Danas je u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu održana komemoracija u povodu smrti akademika prof. dr. Dževada Jahića. Na komemoraciji se obratio i predsjednik Bošnjačke zajednice kulture “Preporod” prof.

PISMENOST / KNJIŽEVNOST

Preporodov intervju s Mešom Selimovićem: Moja filozofija je iz mog muslimanskog korijena

Obilježavajući stogodišnjicu rođenja velikog bošnjačkog pisca Mehmeda Meše Selimovića (Tuzla, 26. april 1910. – Beograd, 11. jula 1982.), Preporod je donio ovaj intervju koji je naš list objavio u svojoj drugoj

HISTORIJA

Bošnjaci u minulim vijekovima: Tragovi prisustva od Dubrovnika do Rima, od Turske do zapadne Evrope

Bošnjaci su poznati sa svojom blagosti i dostojanstvom; znanje, ispravno razumijevanje, zdravo razmišljanje, vjernost i povjerljivost njihova su svojstva. Njihovi robovi i robinje poznaju se po lijepom izgledu i uslužnosti.