Behka i Igbal Ljuca, autentični izvođači bošnjačke lirske pjesme

Behka i Igbal Ljuca, autentični izvođači bošnjačke lirske pjesme

Autentični izvođači sazlijske sevdalinke bili su Behka i Igbal Ljuca.

Oni su na sebi svojstven, pun emocija, te tradicijski autentičan način izvodili bošnjačke lirske pjesme u drugoj polovini 20. stoljeća. Behka je pjevala uz def, a Ljuca kucao uz saz, obučeni u staru bošnjačku nošnju. Spojila ih je ljubav prema muzici i upravo su zbog te ljubavi i posvećenosti postali upamćeni kao jedni od najvećih izvođača sevdalinke.

Behka (djevojački Topčić) je prodoran i zanimljiv glas pokazala još kao dijete, učeći na tevhidima (pomen i učenje dova za duše umrlih), a kasnije i pjevačko umjeće na sijelima i teferičima. Bila je udata za Asima Majčića, harmonikaša s Vratnika, s kojim je dobila sina Ibrahima. Muzikom i pjesmom se bavila uporedo s prodajom tekstila u Sateksu. Igbal Ljuca je od djetinjstva volio saz, a umjeće kucanja uz saz je naučio od sazlije na Brajkovcu iznad Širokače.

Behku i Ljucu je spojila ljubav prema muzici, a iz nje se rodila i ljubav između njih samih. Kažu da se Behki Ljuca dopao jer je bio obučen u tradicionalno bosansko odijelo – crni femen od čohe, jagluk od beza zlatom izvezen, čakšire od čohe i crveni fes sa crnom kićankom na glavi.

Behka, oknivene kose (kanirane poznatom crvenom biljnom bojom sa Istoka), u svilenim dimijama i sa šamijom sa kerama, koporanom i beznom vezenom košuljom, punašna, ali uvijek nasmijana, prihvatila je njegov prijedlog za brak.

Njihovo izvođenje sevdalinke je zvučalo posebno, on je tiho kucao terzijanom po žicama saza, dok je ona nazalnim i prodornim glasom uz zvuk defa i zveket nakita pjevala. Pjevali su za dušu i zbog duše, širom Sarajeva, a mnogi su dolazili da ih čuju i vide. Behka je umrla u 68, a Ljuca u 72. godini života.

Na svojstven način izvođenja ovih pjesama, oni su doslovno očaravali slušaoce. Nažalost, diskografske kuće u periodu kada su njih dvoje stvarali nisu pokazale interes da se snime i spase autentične sevdalinke, te su tek uz pomoć Zaima Imamovića, 1984. godine za Diskoton snimili LP ploču.

Neke od pjesama po kojima su prepoznatljivi: Bajram ide, Bajramu se nadamAkšam dođe, jacija se spremaIl’ je vedro il’ oblačnoPita Fata Halil mehandžijuStar se ćurčić pomamioOd sevdaha goreg jada nemaTeško meni jadnoj u Saraj’vu sama te mnoge druge. Ostali su upamćeni kao “sevdah duo”, koji je nastupao u narodnoj nošnji, pjevajući uz def i saz, a mlađim generacijama se prenosi kako se išlo u Kolobaru, mahsuz da se slušaju Behka i Ljuca, tadašnji simbol Čaršije i meraka.

 Behka i Igbal Ljuca, autentični izvođači bošnjačke lirske pjesme
Izvor: biserje.ba
Previous Hasan Hasanović, promoviran u počasnog višeg istraživača Montfort Univerziteta u V. Britaniji
Next Za pola godine bosanski voćari u Rusiju izvezli 3,5 miliona kg jabuka

You might also like

HISTORIJA

BH Telecom pravi filmove o historiji Bosne i Hercegovine

Generalni direktor BH Telecoma Sedin Kahriman danas je sa bliskim saradnicima održao sastanak sa renomiranim bh. rediteljima i filmskim radnicima. Na sastanku se razgovaralo o dosadašnjoj saradnji koja već sada

KULTURA I UMJETNOST

Slika “Sarajevo” iz 1992. godine u Dubaiju prodata za 1,14 miliona dolara

Slika egipatskog umjetnika Omara el-Nagdija pod nazivom “Sarajevo” iz 1992. godine prodata je na aukciji u Dubaiju za 1,14 miliona dolara. Aukcija je održana 16. marta 2016. godine u organizaciji

KULTURA I UMJETNOST

U Sarajevu danas počinje 4. AJB DOC Film Festival

Projekcijom filma “Faith i Branko”, autorice Catherine Harte, u sarajevskom Multimedijalnom centru Kovači večeras će biti otvoren 4. po redu Međunarodni festival dokumentarnog filma Al Jazeere Balkans (AJB DOC) koji