Dvoje mladih Bosanaca bi moglo ući u Bundestag

Dvoje mladih Bosanaca bi moglo ući u Bundestag

Izborna kampanja u Njemačkoj za parlamentarne izbore koji se održavaju u nedelju 26. septembra 2021. je počela. Dvoje kandidata ispred Socijaldemokratske partije Njemačke – SPD Jasmina Hostert i Adis Ahmetović vode porijeklo iz Bosne i Hercegovine i po trenutnim izbornim analizama ulaze u njemački parlament – Bundestag, prenosi N1.

Jasmina Hostert rođena je u Sarajevu gdje je i odrastala. Tokom opsade glavnog grada Bosne i Hercegovine, u oktobru 1992. godine, je pala granata i tom prilikom je ostala bez ruke.

“Operisana sam u Sarajevu, ali se rana inficirala i pod hitno sam morala u inostranstvo“, prisjeća se Jasmina Hoster.

Jasmina je sasvim slučajno došla u Njemačku. Mogla je to biti, kako kaže, i sasvim druga zemlja da je u avionu bilo mjesta.

“Preko piste smo prvo došli u Kiseljak, a onda u Njemačku”, navela je.

Po dolasku u Bonn je izvršeno nekoliko operativnih zahvata.

“Imali smo sreće što nismo bili smješteni u prihvatni centar za izbjeglice nego kod jedne penzionisane učiteljice – Marije Hostert”, poručila je Jasmina.

Ta žena je za Jasminu kasnije postala veoma važna osoba u njenom životu. Ona se brinula da Jasmina nastavi školovanje u Njemačkoj, a kada se njen otac 1997. godine odlučio vratiti u Sarajevo, Jasmina je izrazila želju da ostane. Kada je napunila 18. godina, Marija Hostert ju je usvojila, što je razlog da Jasmina nosi njeno prezime. „ U njemačkom pasošu piše Jasmina Hostert, ali u bosanskohercegovačkom Jasmina Pašić“, kaže Jasmina koja ponosno ističe da je jedna od rijetkih koji imaju dvojno državljanstvo.

U Bundestag bi ove godine mgoao ući i Adis Ahmetović. Mlad i dinamičan, Bosanac po porijeklu je šef stranačkog ureda pokrajinskog premijera i sam političar na lokalnom nivou.

Kako kaže, povod njegovog angažmana u politici je njegovo migracijsko iskustvo i put njegovih roditelja koji su radili teško od dolaska u Njemačku.

“Za mene je već tada bilo važno popraviti stanje na bolje za ljude koji teško rade. Povod se pojavio nešto kasnije, sa školskom reformom u Niedersachsenu koju je provela prijašnja vlada, a za koju učenici nisu bili ni upitani”, kazao je Ahmetović.

Sa petnaest godina, počinje organiziranje protesta, zastupanje učenika kao glasnogovornik, a zatim i učlanjenje u SPD. Na početku je to bilo posmatranje i upoznavanje sa strukturama i procesima unutar stranke, u sklopu Jusos – organizacije mladih SPD-a.

Sa 17 godina Adis je postao zamjenik predsjednika ove omladinske organizacije SDP-a za regiju Hannover, po članstvu najveću u Njemačkoj, promovira stranku i dovodi mnogo mladih ljudi koji prije i nisu imali dodira sa politikom.

Previous Tanović: Volim bosanski minimalizam. Htio sam napraviti film da kažem ljudima da su lijepi još uvijek
Next Tri medalje za bosanke karatiste na EP za kadete, juniore i U-21.

You might also like

NAŠI DANI

‘Nova Vlada Kosova nikada neće staviti Srbiju i Bosnu i Hercegovinu u istoj rečenici’

Aljbin Kurti lider pobjedničke stranke Samopredjeljenje na Kosovu potvrdio je za intervju “Jedan” BHT1 da bi u novembru mogao preuzeti funkciju premijera Kosova, a nakon toga početi i rješavati pitanja

NAŠI DANI

Reisul-ulema: Braniti domovinu dužnost je svakog muslimana

Braniti domovinu je sveta dužnost svakog muslimana, izjavio je reisul-ulema Husein-ef. Kavazović nakon medijskih natpisa da je visoki predstavnik Christian Schmidt u svom posljednjem izvještaju upućenom Vijeću sigurnosti UN-a kritikovao

NAŠI DANI

Mediji na njemačkom o Bosni i Hercegovini: Privreda puno zdravija od politike. Ljetna bajka sa arapskim turistima

-U BiH godišnje povećanje bruto društvenog proizvoda za 3 posto. U zemljama članicama EU je ta brojka manja od dva posto, a u susjednim zemljama Hrvatskoj i Srbiji u najboljem