Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća

Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća

U Bošnjačkom institutu u Sarajevu, 23. 11., predsatvaljena je knjiga “Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća”, autorice Sabire Husedžinović (1940 – 2015.).

Tekst Borisa Trapare preuzet sa stranice https://aabh.ba/

Raznoliko i bogato graditeljsko naslijeđe u Bosni i Hercegovini nosi univerzalne poruke i vrijednosti koje su predmet interesovanja naučnika i istraživača iz kulturno-istorijskom naslijeđu bliskih oblasti. Graditeljsko naslijeđe u Bosni i Hercegovini je više puta mapirano i kategorizovano u okviru različitih službi zaštite čija organizacija, a samim tim i odnos prema naslijeđu se mijenjala sa čestim promjenama političkog uređenja zemlje. U takvim uslovima, univerzalne poruke i vrijednosti graditeljskog naslijeđa, bez obzira na marljiv rad pojedinaca, nisu dobile priliku za sveobuhvatnu prezentaciju u štampanoj formi.

Pored malog broja objavljenih naučnih radova i knjiga koji su tretirali pojedinačne spomenike kulture, ili istorijske periode, ne postoji djelo u kojem je prezentovan istražen i obrađen materijal koji obuhvata gotovo sve istorijske periode graditeljstva u Bosni i Hercegovini. Posmatrajući istraživanje graditeljskog naslijeđa u svjetlu ovih uslova, uzimajući u obzir nedostatak institucionalnog istraživačkog kapaciteta i niz drugih (ne)prilika moguće je razumjeti kakav značaj ima studija koja je uspjela da mapira, objedini, valorizuje i metodološki predstavi više od 500 spomenika kulture u Bosni i Hercegovini. Studija, koja po prvi put na jednom mjestu donosi rezultate višedecenijskog istraživanja graditeljske baštine i koja kroz kontekst različitih uticaja i trajanja prenosi njene univerzalne poruke i vrijednosti je knjiga „Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća“ autorke Sabire Husedžinović.

Profesorica Sabira Husedžinović, istoričarka arhitekture, veliki poznavalac teorije i struke zaštite naslijeđa, posebno je radila na podizanju svijesti o važnosti kulturno-istorijskog naslijeđa kao dijela kulturnog identiteta svih naroda koji žive u Bosni i Hercegovini. U Banjaluci je dočekala početak rata 1992/95. gdje je pružila nadljudski napor pri dokumentovanju stanja prije i poslije rušenja i očuvanju ostataka srušenih banjalučkih džamija. Radovi koje je objavila u domaćim i međunarodnim časopisima predstavljaju samo dio naučno-istraživačkog rada koji je krunisan knjigom „Dokumenti opstanka“, jednom od rijetkih ove vrste štampanih u Bosni i Hercegovini. Preminula je 31. decembra 2015. godine u Sarajevu, sa rukopisom svoje nove knjige – leksikona bh graditeljstva u rukama. Početkom 2020. godine, nakon puno uloženog truda velikog broja saradnika, izašao je iz štamparije „Dobre Knjige“ pomenuti leksikon pod nazivom „Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća“ koji je sada u prodaji i dostupan svima.

Knjiga obrađuje pojedinačne spomenike i graditeljske cjeline od antike, pa do prve decenije XX vijeka i kroz 12 obimnih poglavlja na više od 1000 stranica, hronološki i po tematskim cjelinama prati razvojni but graditeljstva u Bosni i Hercegovini. Poglavlja u knjizi nose nazive: antičko doba, bazilike, stećci, medievalni gradovi, katolički sakralni objekti, pravoslavni sakralni objekti, judaistički sakralni objekti, evangelistički sakralni objekti, islamski sakralni objekti, svjetovni osmanski objekti, stambeni objekti i vrijeme Austro-ugarske uprave. Svako od poglavlja je dalje podijeljeno na manje tematske cjeline koje se sastoje od ujednačenih jedinica – spomenika obrađenih kroz tekst, tehničke i slobodnoručne crteže.

Ovakva sistematizacija obimne građe omogućava njeno lako korištenje i upotrebu knjige u bilo kojoj fazi istraživanja određene graditeljske cjeline, ili istorijskog perioda graditeljstva u Bosni i Hercegovini. Ovakva sistematizacija istovremeno govori i o samoj autorki, odnosno o njenom pristupu nauci i utopističkoj težnji da se na jednom mjestu objedine sva znanja o graditeljskom naslijeđu u Bosni i Hercegovini. Isto zaključuje i profesorica Aida Idrizbegović Zgonić, u recenziji knjige: „Upravo jedno takvo djelo je pred nama kroz rukopis Sabire Husedžinović – djelo u potpunosti sastavljeno od činjenica i preciznih ilustracija koje prevazilazi svoj sadržaj i prikazuje univerzalnu ljudsku težnju za znanjem.“

Posebnu vrijednost knjige predstavlja pitkost jezika kojim se autorka obraća čitaocu. Iako su naučni, stručni i metodološki standardi visoko postavljeni, te je knjiga namijenjena istraživačima čiji fokus istraživanja je graditeljsko naslijeđe, način obraćanja autorke ima izrazito pedagoški ton i rječnik koji lako dopire do studenata, kao i do šire čitalačke publike. Svaka od pojedinačnih cjelina koje čine poglavlja u knjizi, u načinu sadržaja teksta, grafičkih priloga, kao i odnosa istih indirektno otkriva da je autorka arhitektica, naučnica i pedagog. Količina prezentovanog materijala nam pokazuje nezaustavljivu istraživačku strast i plemeniti odnos prema kulturno-istorijskom naslijeđu naše zemlje kakav se rijetko viđa.

Knjiga ima izuzetnu dokumentarnu vrijednost koja se ogleda kroz obiman broj istraženih spomenika i graditeljskih cjelina koji su snimljeni kroz tehničke i slobodnoručne crteže, a istovremeno upotpunjeni kroz tekst ocjenom njihovog trenutnog stanja fizičke očuvanosti. Vrijednost knjige raste spoznajom o gotovo nevjerovatnoj činjenici da je jedna osoba uspjela prikupiti, sistematizovati i prezentovati nesagledivu količinu građe, što je oduvijek bila težnja i što će zauvijek ostati neostvaren cilj institucija iz oblasti zaštite spomenika u Bosni i Hercegovini. Uzimajući u obzir izuzetno destruktivan odnos prema kulturno-istorijskom naslijeđu u toku posljednjeg rata i brojne negativne primjere obnove nasilno porušenih spomeničkih dobara i graditeljskih cjelina nakon rata, ova knjiga predstavlja neiscrpan izvor u savremenom pristupu zaštiti i obnovi kulturno-istorijskog naslijeđa u Bosni i Hercegovini.

Profesorica Sabira Husedžinović je kroz radno iskustvo izuzetno dobro upoznala spomenike i graditeljske cjeline iz različitih istorijskih perioda i različitih dijelova zemlje što joj je omogućilo stabilnu podlogu da na kraju životnog vijeka objedini svoja znanja u jednom kapitalnom djelu kakvo je ova knjiga. Uz brojne prepreke sa kojima se susretala u dugogodišnjem radu na knjizi, nikada nije dovodila u pitanje neophodnost, suštinsku potrebu ovakvog djela za Bosnu i Hercegovinu. Osjećajući svoju učiteljsku dužnost da znanje o kulturno-istorijskom naslijeđu prenese na nove generacije, nikada nije posustajala u neumornom istraživačkom radu na knjizi. Takav odnos prema radu i značaj knjige prepoznaje i profesorica Maja Popovac: „Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća je zasigurno najvrijedniji dokument o našem naslijeđu ikad izdat u Bosni i Hercegovini. Samo neko istinski predan naslijeđu, neko kome je to poziv, a ne posao, mogao se uhvatiti u koštac sa ovako obimnom građom. Naslijeđe koje nam je profesorica Husedžinović ostavila ovom knjigom ide ruku pod ruku sa najvrijednijim spomenicima ovdje obrađenim.“

„Graditeljstvo Bosne i Hercegovine kroz stoljeća“ je svojevrstan testament sadašnjim i budućim generacijama o graditeljskom naslijeđu univerzalnih poruka i vrijednosti. Ovo kapitalno djelo prevazilazi okvire sadržaja i donosi naučno potvrđenu istinu o raznolikom i bogatom graditeljskom naslijeđu. Ovo izuzetno djelo krije i ličnu priču o istrajnosti, o plemenitosti, o posvećenosti nauci u njenom najčistijem obliku. I još jednom potvrđuje, ono što je nama, svojim studentima, kao motivacionu poruku često ponavljala profesorica Sabira Husedžinović: „Ja hoću. Ja mogu. Ja moram.“

Previous Institut za jezik predstavio konverter pisama za tri stara bosanska pisma
Next Rudari prekinuli protest: Neizvjestan nastavak proizvodnje. Neće biti smanjenja plate

You might also like

BAŠTINA

Napokon počeli radovi na najugroženijoj fortifikacijskoj kuli kompleksa Kule Zmaja od Bosne

Povoljni vremenski uslovi posljednjih dana pogoduju rekonstrukciji dijela jednog od najznačajnijih kulturno-historijiskih objekata u Bosni i Hercegovini. Radovi na najugroženijoj fortifikacijskoj kuli kompleksa Kule Zmaja od Bosne otkrili su do

TURIZAM

Zvekir, simbol starih vremena (VIDEO)

  Brojni turisti u Sarajevu za uspomenu iz glavnog grada rado kupuju suvenir sa zvekirom. Provjerili smo koliko danas, u vrijeme modernih zvona, u primjeni ima zvekira – gvozdenih halki

AGRESIJA|GENOCID|URBICID

Promovisana knjiga “Od Srebrenice do svjetla na kraju tunela“, autora Azira Osmanovića

U Historijskom muzeju BiH u Sarajevu danas je održana promocija knjige autora Azira Osmanovića „Od Srebrenice do svjetla na kraju tunela“, javlja AA. Promocija knjige je u saradnji sa Memorijalnim