Kako je u bivšoj državi 1982. organizovan rock koncert za Palestinu

Kako je u bivšoj državi 1982. organizovan rock koncert za Palestinu

Dok ovih dana nanovo eskalira sukob između Palestinaca i Izraelaca, javnost u zemljama bivše Jugoslavije podijeljena je po pitanju podrške jednoj ili drugoj strani, a ni građani nemaju baš iste stavove kao njihovi političari.

Tako srpski, hrvatski i kosovski zvaničnici daju podršku Izraelu, dok narod pokazuje podijeljeno mišljenje (ili su u većoj mjeri pro-palestinski). Bošnjaci mahom podržavaju palestinsku stranu, dok zvaničnici imaju suzdržane i objektivnije stavove u odnosu na već pomenute, zvanične stavove u susjednim zemljama.

Kako je bilo u bivšoj državi… 1982., održan je rok koncert za Palestinu.

Izvještaj Džuboksa: U petak, 9. jula, u Beogradu je održan veliki miting solidarnosti s borbom palestinskog naroda. Na Trgu Marxa i Engelsa okupilo se preko 30 hiljada mladih, odajući priznanje i podršku Palestincima protiv izraelskog agresora.

Zauzimanjem većeg dijela nezavisnog Libana i okupacijom glavnog grada Bejruta izraelska vojska je stavila pred svršen čin narod Palestine, koji se već dugi niz godina bori za ostvarivanje svojih legitimnih prava.

Provodeći brutalnu agresiju, Izraelci se koriste tako poznatim fašističkim metodama, u historiji dobro poznatim. Kao da su zaboravili sve strahote Drugog svjetskog rata, u kojem je jevrejski narod pretrpio ogromne žrtve.

Mladi Beograda su u punoj mjeri iskazali svoju solidarnost. U organizaciji Saveza socijalističke omladine priređen je skup pod nazivom Smrt fašizmu – sloboda narodu. Sve prisutne je pozdravio narodni heroj, general-pukovnik Dušan Korać, koji je govorio o borbi palestinskog naroda i podršci koju naša zemlja toj borbi pruža.

Predstavnik PLO-a u Beogradu Mohamed Naphan zahvalio je narodima i narodnostima Jugoslavije na pomoći i solidarnosti. Za vrijeme koncerta, pročitan je telegram upućen ovom skupu, Savezu boraca i omladini Jugoslavije, od strane vođe palestinskog naroda Yassera Arafata.

Tokom muzičkog dijela pojavili su se R. M. Točak s pratećom grupom, Električni orgazam, Aki Rahimovski i Riblja čorba. Uglavnom su to bili kratki nastupi, no vrlo efektni.

Riblja čorba je izvela nekoliko svojih poznatih numera, kao i nekoliko novih, za koje je Bora rekao da će se naći na sljedećem albumu, čiji se izlazak očekuje tijekom jeseni. Treba napomenuti da je ovaj koncert za naše domaće iskustvo imao dosta kvalitetan zvuk, što je svakako napredak za buduće pothvate…

Izvještaji iz tog perioda

Previous Vanjskopolitički analitičar: Tragedija izraelskih i palestinskih civila ne stavljaju se na istu razinu… Palestinci su sada osuđeni na ulogu negativca
Next Guterres: Nasilje na Bliskom istoku nastalo iz okupacije duge 56 godina

You might also like

HISTORIJA

Muslimanske rezolucije – svjedočanstvo o podvigu i hrabrosti

Rezolucije su bile glas bošnjačkih elita protiv ustaških zločina nad Srbima, Jevrejima i Romima te predstavljaju važan segment bosanskohercegovačke prošlosti. Ove godine navršava se 80. godišnjica objavljivanja “Muslimanskih rezolucija” kojima

HISTORIJA

Mali muzej Bosne i Hercegovine: Bosanski kraljevi, bosančica i Ahdnama pored Miljacke

  Narod bez tradicije i kulture je kao drvo bez korijena, govori nam Dežamal Šurković, osnivač unikatnog muzeja nedaleko od sarajevske Vijećnice, dok pokazuje eksponate koje je skupljao ili pravio godinama.

HISTORIJA

Hadži Lojo: ‘Strašni vođa bosanskih pobunjenika’

Hadži Lojo i danas živi u sjećanju Bošnjaka ne samo u Sarajevu nego i širom Bosne. Njega se smatralo jednim od glavnih ličnosti otpora protiv austougarskog okupatora. Kakvo je mišljenje