Mirza Nikolajev izborio finale Svjetskog kupa u Oberhofu

Bosanskohercegovački sankaš Mirza Nikolajev osvojio je 12. poziciju u utrci Kupa Nacija u njemačkom Oberhofu, te je na taj način izborio finale Svjetskog kupa među 27 najboljih sankaša.

Inače, bosanskohercegovački sankaši Mirza Nikolajev i Hamza Pleho iza sebe bilježe izuzetno dobru sezonu. Nakon što je propustio dio sezone na američkom kontinentu Mirza Nikolajev je na svim takmičenjima u Evropi izborio finalne utrke, a povremeno mu se u finalima pridružio i njegov mlađi reprezentativni kolega Hamza Pleho.

Na takmičenju u Winterbergu (Njemačka) početkom januara Nikolajev je zauzeo 16. poziciju u utrci Kupa Nacija, te time izborio finale Svjetskog kupa u kojem je zauzeo 27. poziciju. Nakon toga uslijedila je utrka u austrijskom Innsbrucku gdje je u okviru Kupa Nacija Nikolajev bio 13. čime je opet izborio utrku finala Svjetskog kupa gdje zauzeo 29. poziciju. Na naredne dvije utrke u Altenbergu, odnosno Oberhofu Nikolajev je zauzeo 13. poziciju u Kupu Nacija i 24. poziciju u Svjetskom kupu, odnosno 15. poziciju u Kupu Nacija i 26. poziciju u Svjetskom kupu. Sjajan niz Nikolajev je nastavio i na današnjoj trci u Oberhofu.

Sa druge strane, njegov mlađi reprezentativni kolega Hamza Pleho nije startao na današnjoj utrci. Prethodno je Pleho u utrkama Kupa Nacija zabilježio 27. poziciju u Winterbergu, 25. poziciju u Innsbrucku i 19. poziciju u Oberhofu. Dva puta je nastupio u finalima Svjetskog kupa, u Altenbergu je zauzeo 27. poziciju, dok je u Oberhofu bio na 29. poziciji.

U ukupnom poretku Kupa Nacija Mirza Nikolajev zauzima 14. poziciju, dok je Pleho na 31. poziciji. U ukupnom poretku Svjetskog kupa Nikolajev je 28., a Pleho 35. S obzirom kako se odvija dosadašnji dio sezone Nikolajev bi po prvi puta u karijeri sezonu mogao završiti među 30 najboljih sankaša svijeta.

Krajem januara Altenberg je bio domaćin i Svjetskog prvenstva na kojem je Nikolajev zauzeo 28. poziciju, a Pleho je bio 33.

Nadamo se da će naši sankaši sezonu završiti u istom ritmu sa dosta novih bodova i na kraju svakako ostaje žal što nisu ubilježili nastup na utrkama na američkom kontinentu, jer bi zasigurno u tom slučaju njihovi plasmani u ukupnom poretku Svjetskog kupa bili još bolji.

Izvor: Sportisti iz Bosne i Hercegovine

Previous Bosanska skijašica Elvedina Muzaferija ostvarila rezultat karijere u spustu
Next Izraelsko rušenje obrazovnih institucija, kulturnih objekata u Gazi dodatna je manifestacija genocida

Hamza Turulja, svjetski viceprvak u karateu: Medalja za roditelje i Bosnu

Hamza Turulja,  bosanskohercegovački karatista u srijedu će se iz Čilea sa Svjetskog prvenstva u karateu za kadete, juniore i U21 , u Bosnu i Hercegovinu vratiti sa medaljom oko vrata.

Brojne medalje za mlade bosanske karatiste na Evropskom prvenstvu

Evropsko karate prvenstva za kadete, juniore i U21 održava se na Kipru, a predstavnici naše države ostvaruju zapažene rezultate. Nejra Sipović osvojila je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u Larnaci,

Amel Tuka pobijedio na Atletskom mitingu u Švicarskoj – Prije utrke družio se sa bosanskim navijačima

Naš najbolji atletičar večeras je bez većih problema osvojio prvo mjesto u utrci na 800 m. Ovaj put nije bilo postavljanja novih rekorda, vrijeme od 1:45, 80 bilo je više