Reprezentativci nakon Lihtenštajna: Nakon tri poraza, svaka pobjeda dobro dođe

Reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je sinoć na stadionu „Bilino polje“ u Zenici selekciju Lihtenštajna rezultatom 2:1 (2:1) u okviru 5. kola grupe J kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine u Njemačkoj.

Već u 3′ Bosna i Hercegovina je povela. Nemanja Bilbija je primio jednu dugu loptu u srcu šesnaesterca, odložio za Edina Džeku, koji preciznim udarcem postiže svoj 65. pogodak u dresu Zmajeva. U 18′ BiH je duplirala prednost. Miralem Pjanić je oduzeo loptu na sredini terena, Nemanja Bilbija povukao kontranapad i dodao do Edina Džeke, čiji udarac prema golu Simon Lüchinger šalje u vlastitu mrežu. Tri minuta kasnije, Lihtenštajn je postigao lijep pogodak. Nakon što je Džeko izbio jednu loptu nakon kornera, ona je došla do Sandra Wolfingera, koji volej udarcem sa preko 20 metara šalje loptu u gornji desni ugao gola Ibrahima Šehića.

Utakmici je prisustvovalo 6198 gledalaca.

U ostalim susretima u našoj grupi Portugal je u gostima savladao Slovačku, dok je Luksemburg na domaćem terenu savladao Island sa 3:1.

Nakon pet odigranih kola Portugal je prvi na tabeli sa maksimalnih 15 bodova. Slovačka i Luksemburg imaju po 10, Bosna i Hercegovina 6, Island 3 i Lihtenštajn bez bodova.

U sljedećem kolu „Zmajevi“ igraju na Islandu, a taj susret je na programu u ponedjeljak 11. septembra u 20:45 sati u Reykjaviku.

SELEKTOR I REPREZENTATIVCI O UTAKMICI

Selektor Meho Kodro ostvario je pobjedu na svom povratničku debiju na klupi reprezentacije i istakao važnost tri osvojena boda protiv Lihtenštajna:

„Najvažnije u ovom momentu je da smo osvojili tri boda. Prvo poluvrijeme je bilo dosta korektno, dali smo dva gola na vrijeme, ali onda primili jedan iznenađujući “evropski” gol. Tu smo malo pali, nekako nas je pogodak uznemirio. Drugo poluvrijeme smo odigrali nešto slabije, ali to je po meni normalno. Radimo svega 4-5 dana. Bilo je dosta nekih novih stvari. Vrlo je teško napraviti radikalne promjene za kratko vrijeme. Da smo pobijedili 4-5 golova razlike, mislim da bi nam to napravilo veći problem. Ovako, poziva nas na oprez. Ima stvari koje možemo popraviti, ima prostora za napredak. To ćemo sutra analizirati, jer nas nova utakmica čeka već za tri dana. Ono što je važno, Slovačka i Island su izgubili, tako da smo mi sada na četiri boda od drugog mjesta.”

Kapiten Edin Džeko je postigao 65. gol u dresu reprezentacije i „asistirao“ za autogol.

„Nakon tri poraza, svaka pobjeda dobro dođe. Iako smo svi očekivali pobjedu sa više golova razlike, ova utakmica je pokazala da nikoga ne možete pobijediti tako lagano. Naši konkurenti su izgubili danas, mi smo sa ova tri boda smanjili razliku i sada to bolje izgleda kada pogledamo tabelu. Mi nismo imali dovoljno vremena da se pripremamo kako bi željeli. Selektor je tek došao, radimo od ponedjeljka, neki od nas su igrali utakmice u nedjelju i praktično dva dana nismo mogli da treniramo punim intenzitetom. Nadam se da će nam pobjeda dati malo samopouzdanja, što se najbolje vidjelo u drugom poluvremenu, pogotovo kada mi imamo loptu. Previše smo se „stopili“ sa njihovom sporom igrom, a oni su dosta odugovlačili“, rekao je Džeko.

Hrvoje Miličević bio je zadovoljan osvojenim bodovima:

„Nismo večeras bili u najboljem izdanju. Otvorili smo dobro, imali kontrolu utakmice, a onda primili spektakularan gol i uvukla se nervoza. Drugo poluvrijeme smo imali kontrolu utakmice, šteta je što nismo dali više golova. Ima još pet utakmica, sve je otvoreno i zavisi od nas. Idemo na Island sa optimizmom, a ova tri boda su dobra za samopouzdanje pred tu utakmicu.“

Nemanja Bilbija je bio asistent kod prvog gola i imao važnu ulogu kod drugog pogotka.

„Najbitnija su tri boda, do kojih smo došli teže nego što smo očekivali, pogotovo nakon odličnog starta. Naš cilj u ove dvije utakmice je bio šest bodova i prvi dio plana smo ispunili. Prvi put sam starter za reprezentaciju, to je za čast i ponos. Pobjeda će na značiti za samopouzdanje, a na Island idemo po tri boda. Čeka nas iscrpljujući let, ali ćemo biti spremni za tu utakmicu.“

Ahmedhodžić: mislim da nas većina shvata probleme našeg nacionalnog tima

Nakon ove utakmice očit je nastavak krize u i oko fudbalske selekcije naše zemlje. Indikativno je da na ovo okupljanje nije došao naš ponajbolji fudbaler, Anel Ahmedhodžić. Savez je najavio disciplinski postupak za fudbalera Sheffielda, a ovo je njegova strana priče.

“Želio sam da sačekam dok se mečevi ne okončaju kako bih se oglasio, ali su se okolnosti promijenile, pa ću govoriti sada. Nažalost, doživio sam manju povredu zadnje lože i odlučio sam da se ne odazovem pozivu, da bih što prije započeo proces rehabilitacije i da bih se na teren vratio što je brže moguće. Svi koji su to trebali znati od mene su dobili vijest na vrijeme. Znam svoje tijelo i mislim da je najbolje da ovaj put ostanem u Sheffieldu da bih sebi dao najbolju šansu da se spremim i budem spreman u nastavku sezone. Svi znaju šta osjećam prema Bosni i Hercegovini, svi to mogu vidjeti svaki put kad igram. Ostavljam sve na terenu. Ne vjerujte svemu što pročitate. Svakako, mislim da nas većina shvata probleme našeg nacionalnog tima. Želim svojim saigračima puno sreće u ovim utakmicama”, poručio je Ahmedhodžić.

Previous Počeo 6. AJB DOC: Pažljivo odabrani dokumentarci s fokusom na ljudska prava
Next Najsnažniji zemljotres u Maroku u posljednjih sto godina

Pezer i Tuka u finalu Evropskog prvenstva

Za nastup bosanskohercegovačkih atletičara na Evropskom prvenstvu u Amsterdamu već sada se može reći da je uspješan i da su ostvareni planirani rezultati, a to je, prije svega, plasman dva

Zlatna medalja za Pezera i čekirana karta za Svjetsko prvenstvo u Londonu

U španskoj Gran Canariji upravo je završen Evropski bacački kup na kojem su nastupili bh. predstavnici, Mesud Pezer i Dejan Mileusnić. Mileusnić je jučer nastupio i zauzeo petnaestu poziciju. Finalista

Rukometna reprezentacija otvara kvalifikacije za EP večerašnjom utakmicom protiv Španije

Utakmicom u Valladolidu (večeras u 20.30 sati uz direktan prijenos na FACE TV) protiv Španije naša rukometna reprezentacija započinje kvalifikacije za plasman na Evropsko prvenstvo 2018. godine u Hrvatskoj. Utakmica