Zeničani žele brendirati “Čimburijadu” i proglasiti je nematerijalnim dobrom Bosne i Hercegovine

Zeničani žele brendirati “Čimburijadu” i proglasiti je nematerijalnim dobrom Bosne i Hercegovine

 

Forum građana Zenice, koji je jesenas inicirao obnovu i otvaranje za javnost parka „Kulin ban“ na Bilinom polju, započeo je aktivnosti na prikupljanju dokumentacije za proglašenje „Zeničke čimburijade“ nematerijalnom baštinom Bosne i Hercegovine- najavio je u izjavi za Fenu predsjednik Skupštine tog udruženja Vladimir Franjić.

-Dobili smo podršku i Grada i gradonačelnika Fuada Kasumovića da „Čimburijadu“ pokušamo brendirati, da ona bude i nematerijalno dobro Bosne i Hercegovine.

Mi smatramo da, stvarno, za tako nešto postoji mogućnost da se i ostvari- kaže Franjić, koji dodaje kako u tom cilju već prikupljaju fotografije, tekstove…

Svjestan je da to neće biti tako brzo i lako, da će na tome morati raditi još godinu-dvije, ali najavljuje da će im u izradi elaborata za aplikaciju pomoći i Muzej grada Zenice.

-Priča se da se ljudi, kako bi obilježili dolazak proljeća, u Zenici okupljaju i peku čimbur stotinama godina. Međutim, ono što mi imamo kao materijalni dokaz, to je fotografija iz 1936. godine.

Društva su se, prvobitno, okupljala na Ušću i uz Babinu rijeku. Ali, nakon betoniranja korita Babine rijeke te kako je Čimburijada odavno već prerasla u susret ljudi iz BiH i inostranstva, zadnjih se 20-ak godina okupljanje proširilo na Kamberovića polju i uz obalu rijeke Bosne- ističe Franjić.

On dodaje kako žele da se o „Čimburijadi“ priča prije i poslije, da to bude nešto zaista važno za Zenicu, ali da postane i sastavni dio Kulturne manifestacije „Zeničko proljeće“.

-Mi ćemo aplicirati sa izložbom fotografije, koju smo, uz konkurs za najbolje likovne i literarne radove osnovaca, prošle godine prvi put organizirali.

Na konkurs ćemo pozivati fotografe-amatere. Tu bismo izložbu, onda, u sklopu „Zeničkog proljeća“, mogli postaviti nekoliko dana u centru Grada. Mogli bismo je prezentirati i u drugim bh. gradovima- kaže Franjić, koji dodaje kako planiraju kao autorsko pravo zaštititi i maskotu „Čimburka“, čiji je idejni autor bio Zeničanin Abdulah Frnjić.

-„Čimburko“ se prvi put pojavio 2010. godine, ali se zbog dotrajalosti kostima nije pojavljivao od 2016. godine. Sada ga želimo vratiti, jer s „Čimburkom“ se najviše vole fotografisati djeca, ali i odrasli.

U planu je i izrada suvenira sa likom „Čimburka“, da gosti mogu kući ponijeti neku uspomenu- najavljuje Franjić.

On ističe kako je zadovoljan da sve manje građana tokom „Čimburijade“ loži vatru direktno na travi, da ostaje vrlo malo smeća te da građani poštuju odluku da ne dolaze automobilima na prostor Kamberovića polja gdje se okupljaju brojne družine koje slave završetak zime i buđenje novog života.

Previous Na Bjelašnici će se graditi hotel Cone vrijedan 30 miliona KM
Next U Sarajevu održan defile u čast početka EYOF-a

You might also like

NAŠI DANI

Grupa građana protestirala ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine

Grupa građana okupila se danas ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine u Sarajevu i protestirala zbog aktuelne situacije u državi, javlja AA. Organizatori skupa su poručili da je ovo način

NAŠI DANI

Izetbegović govorio o bosanskoj historiji, Dodiku to prilično zasmetalo

“Dio međunarodne zajednice želi napraviti ustupke Srbiji da bi je odvukli od utjecaja Rusije i Putina, da bi je pridobili za sebe. Oni to rade na naš račun, na račun

NAŠI DANI

Mitropolit crnogorski Mihailo: Ovdje se radi o poništenju referenduma, i dovođenja Crne Gore u status srpske kolonije

Mitropolit Mihailo, vrhovni poglavar Crnogorske pravoslavne crkve zabrinut je za situaciju u Crnoj Gori. Arhiepiskop Cetinjski i Mitropolit crnogorski je jedan od najobrazovanijih svećenika Balkana. U njegovoj biografiji stoji da je završio