Otvorio muzej u kojem bosansku tradiciju čuva od zaborava

Otvorio muzej u kojem bosansku tradiciju čuva od zaborava

 

U tematski uređenim sobama čuvaju se suveniri i umjetnine čija je starost najmanja 50, a ima eksponata starih i više od 200 godina

Novinar Salem Šehović u svom rodnom selu Vukeljići pored Fojnice otvorio je prošle godine muzej i sahat kulu, u kojima su izloženi eksponati kojima želi sačuvati tradiciju od zaborava. U okviru muzeja postoji više tematskih soba te biblioteka, čardak, musafirhana… Kaže nam je do sada u objektu ugostio stotine turista iz cijele Bosne i Hercegovne, ali i brojnih evropskih država, a muzej nerijetko služi i za snimanje TV emisija.

Ručni rad

U muzeju se čuva bosanska tradicija, razni predmeti i posuđe od svih vrsta materijala – zemlje, drveta, bakra, isključivo ručno proizvedeni. Sve prostorije su zastrte bosanskim, tkanim ćilimima i ponjavama, heklanim zavjesama i vezenim zarovima.

U svakoj od soba čuvaju se određeni suveniri i umjetnine čija je starost najmanja 50, a ima eksponata starih i više od 200 godina – govori Šehović objašnjavajući da su u muzeju izložene i biografije istaknutih historijskih ličnosti, umjetnika, velikana sevdaha, sportista…

Kulturna baština

Na upit kako je došao na ideju da otvori privatni muzej, Šehović kaže da je, radeći kao novinar, obišao mnoge zemlje širom svijeta te da je na tim putovanjima shvatio kako i zemlje sa mnogo slabijom kulturnom baštinom s velikom pažnjom čuvaju svoje naslijeđe.

– Tako sam odlučio da i sam sagradim muzej i u njemu čuvam uspomene na našu bogatu kulturnu, muzičku i drugu tradiciju, da čuvam ručne radove bosanskohercegovačkih umjetnika, ali i običnih ljudi, koji su na svojstven način znali čuvati i prezentirati našu kulturnu baštinu – kaže Šehović, koji je ponosan što je ostvario svoj san.

Iftari i sijelo

U muzeju se održavaju dvije manifestacija koje polako postaju tradicionalne. Tokom ljeta, u ramazanu se organiziraju iftari, a tokom zime bosansko sijelo, na kojem se okupi više desetina učesnika iz cijele Bosne i Hercegovine. Pripremaju se tradicionalna bosanska slana i slatka jela, a ćetenija je neizostavna.

(Avaz/MiruhBosne)
Previous Mektić: Sigurnosni sektor nema povjerenja u ovo tužilaštvo i u glavnu tužiteljicu
Next Dva pogona povećala proizvodnju madraca za 100% - Kakanjska firma Delibašić poliuretani oprema hotele Swissotel, Marriot..

You might also like

BH RAZGLEDNICA

18. godišnjica obnove Starog mosta u Mostaru: Simbol ljubavi i mira

Prošlo je punih 18 godina otkako je prva noga kročila na novi luk obnovljenog Starog mosta. Te prohladne mostarske noći, iako je bio juli, u Mostaru su se okupili državnici

BH RAZGLEDNICA

Uzeirbegovića konak, Maglaj

Uzeirbegovića konak je stambeni objekat bogate maglajske porodice Uzeirbegovića, kojeg je sagradio Salihbeg Uzeirbegović oko 1875. godine. Objekat dispozicijom odgovara objektima nastalim u prelaznom periodu između osmanske – orijentalne arhitekture

KULTURA I UMJETNOST

Obilježen ‘Mak Dan’ povodom 104. godišnjice rođenja Maka Dizdara

Manifestacija “Mak Dan“ održana je u Sarajevu povodom 104. godišnjice od rođenja Maka Dizdara, jednog od najvećih bosanskohercegovačkih pjesnika. Organizatori, Fondacija “Mak Dizdar“ i Bošnjačka zajednica kulture “Preporod“, nadaju se