Sve više Hrvata kupuje u Bosni i Mađarskoj

Sve više Hrvata kupuje u Bosni i Mađarskoj

Hrvatska se suočava s valom poskupljenja zbog inflacije koja je pogodila cijeli svijet, pišu mediji u susjedstvu.

Poskupljenja su i u našoj zemlji, ali.. ima i gore rekli bismo.

-Litar ulja je u odnosu na prošlu godinu u prosjeku skuplji za pet kuna, a kilogram piletine za 10 kuna. Litar mlijeka skuplji je za kunu, hljeb i ostali pekarski proizvodi skuplji su otprilike za kunu do tri kune, pie Index.

(1 marka iznosi 3,85 kuna.)

Uz velika poskupljenja, sve više ljudi kupuje gorivo i namirnice izvan hrvatskih granica, posebno u Mađarskoj te Bosni i Hercegovini.

Inače, Hrvatsku smo nedavno usporedili upravo s Mađarskom te Bosnom i Hercegovinom i po pitanju troškova života, koristeći podatke stranice Numbeo koja detaljno radi poređenja i procjene troškova života u svim zemljama, nastavljaju.

Za početak istaknimo kako je prosječna plaća u Zagrebu 8267 kuna, prema podacima koji su objavljeni nekidan, dok je prosječna plaća na razini Hrvatske 7140 kuna. Mjesečni troškovi života u Zagrebu za četveročlanu porodicu iznose 15.463 kune bez cijene najma stana, a za samca 4551 kunu.

Najam jednosobnog stana u centru Zagreba mjesečno stoji oko 3604 kune, a u ostalim dijelovima grada u prosjeku oko 2700 kuna. Trosoban stan je, naravno, skuplji pa on u centru košta oko 6455 kuna, a izvan centra 4666 kuna.

Sarajevo je najjeftinije za život u usporedbi s drugim metropolama

Od svih gradova koje smo uspoređivali, za život je najjeftinije Sarajevo, u kojem je život za 22.61% jeftiniji nego u Zagrebu. Mjesečni troškovi četveročlane porodice u Sarajevu stoje 11.896 kuna bez najamnine za stan, a za samca 3.521,51 kunu. Najam u Sarajevu je u prosjeku 46.81% niži nego u Zagrebu.

Najam jednosobnog stana u centru Sarajeva stoji 2011 kuna, a izvan centra 1336 kuna. Trosobni stan pak košta 3715 kuna u centru, a izvan njega 2775 kuna. Prosječna neto plaća, kako stoji na stranici Numbeo, iznosi 4212 kuna, dok je prosječna plaća u Zagrebu 8267 kuna.

Provjerili su cijene u Konzumu, koji ima online trgovinu, te ih usporedili s onima iz jednog od popularnijih trgovačkih lanaca u Mađarskoj Tesco te bosanskohercegovačkog Konzuma, koji također ima online trgovinu. 

Kilogram banana u hrvatskom Konzumu dođe 9.99, a u Bosni i Hercegovini 11.40 kn. U mađarskom Tescu cijena je 10.59 kn. Hrvatska je tako samo po bananama najjeftinija među ove tri države – ističe ovaj portal.

Što se tiče goriva, po podacima do kojih su došli, litar benzina i dizela u Mađarskoj tako košta 10.24 kune. 

Litar benzina u Bosni i Hercegovini košta 9.68 kuna, a dizela 9.78 kuna.

Što se tiče Hrvatske, vlada je donijela uredbu kojom je odredila najviše cijene naftnih derivata i to za litar benzina od 11.37 kuna te dizela od 11.29 kuna, sve s PDV-om, pišu.

A po gorivo u našu zemlju dolaze i s istoka…

Najpovoljnije cijene u regiji: Komšije hrle u Bosnu da toče gorivo

Previous ZOI: Bosanski trener sa ski cross reprezentacijom Kanade osvojio medalju
Next Austrijski ministar: O integritetu Bosne i Hercegovine se ne može raspravljati

You might also like

Ekonomija/Biznis

Dodijeljeno 1,6 miliona KM za 10 poljoprivrednih gazdinstava

U projektu EU4Business koji finansira Evropska unija, bespovratno je dodijeljeno ukupno 1,6 miliona KM za deset odabranih poljoprivrednih gazdinstava u Bosni i Hercegovini.

Ekonomija/Biznis

Firma iz Maglaja izvezla prvi traktor proizveden u Bosni i Hercegovini

  Kompanija sa tradicijom dugom preko 130 godina prošle je godine svoje pogone iz Švicarske i Njemačke preselila u Bosnu i Hercegovinu. U Maglaju su zaposlili 13 radnika a prije

Ekonomija/Biznis

Podrška mladim poduzetnicima povratnicima u razvoju početnih biznisa, ugovore potpisalo 47 korisnika

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić i 47 odabranih korisnika iz 14 općina i gradova iz entiteta RS su na današnjoj ceremoniji u Tesliću potpisali ugovore o podršci