Kongresni odbor za vanjske poslove podržao prijedlog zakona o Bosni i Hercegovini
Odbor za vanjske poslove Zastupničkog doma Kongresa SAD podržao je danas zakon koji su predložile zastupnice Ann Wagner i Susan Wild. Njihov prijedlog poziva na odgovornost domaće i strane zvaničnike koji rade na destabilizaciji Bosne i Hercegovine, te omogućava uvođenje sankcija.
Tim povodom, izjavu sa Glas Amerike dala je zastupnica Ann Wagner:
“Predstavljam najveću bosanskohercegovačku zajednicu izvan Bosne i Hercegovine i moji birači su duboko zabrinuti zbog krize kod kuće. Cinični etnonacionalistički političari nastoje iskoristiti nadolazeće Opće izbore za produbljivanje podjela, dok (Milorad) Dodik eskalira svoju bezobzirnu i nezakonitu secesionističku agendu, uz podršku Putinovog režima”, navela je Wagner, dodajući: “Sjedinjenim Državama očajnički treba snažan i efikasan način za ekonomsku kaznu kako bi se nosile sa krajnje nestabilnom situacijom u sljedećih nekoliko mjeseci. Ali sada je vrijeme za djelovanje.“
Wagner u Kongresu predstavlja distrikt iz američke države Missouri u kojem se nalazi i grad St. Louis, gdje žive hiljade ljudi porijeklom iz Bosne i Hercegovine.
“Moj prijedlog zakona kodificira i nalaže ključne sankcije za rješavanje političke krize i korupcije u Bosni. Uoči oktobarskih izbora, ’Zakon o održavanju Daytonskog mirovnog sporazuma putem sankcija’ poslat će prijeko potreban signal odvraćanja lošim akterima—i unutarnjim i vanjskim—koji žele destabilizirati Bosnu”, kaže Wagner. “SAD će nametnuti ozbiljne posljedice za ugrožavanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera Bosne. Zahvalna sam što je Odbor usvojio moj zakon i nadam se da će cijeli (Zastupnički) dom moći glasati o njemu što je prije moguće.”
Danas je za Glas Amerike govorila i zastupnica Susan Wild: “Već dugo sam zabrinuta situacijom u Bosni i Hercegovini. Tokom 1990-ih vidjeli smo razarajući danak etničkih sukoba na Balkanu i imperativ je da se ne vraćamo u to vrijeme – osobito dok Rusija i drugi protivnici nastoje potaknuti podjele. Daytonski sporazum nije savršen, ali rješenje je graditi na napretku koji je postignut sporazumima, a ne stajati po strani i gledati kako se taj napredak uništava”.
“Zato mi je drago što ovaj zakon izričito poziva vladu da provede presude Evropskog suda za ljudska prava—uključujući uklanjanje vjerskih i etničkih uslova za obnašanje visokih političkih dužnosti. Ako bude usvojen i potpisan u zakon, ovaj zakon označit će ključni korak naprijed u očuvanju i jačanju teško stečenih uspjeha u regiji u demokratiji, miru i stabilnosti”, navela je Wild, koja u Zastupničkom domu predstavlja saveznu državu Pennsylvania.
Nakon što je Odbor za vanjske poslove podržao prijedlog zakona, naredni korak je glasanje čitavog Zastupničkog doma.
Naslovna fotografija – s nedavnog skupa bosanske dijaspore u Chicagu
Američka vladina komisija o najavljivanim promjenama Izbornog zakona: Dijelimo zabrinutost pripadnika civilnog društva, akademske zajednice i političke zajednice
You might also like
Nikolaidis: Kad međunarodna zajednica ne želi da uradi ništa, uvede sankcije
Andrej Nikolaidis, književnik bio je gost emisije na TVSA. Komentarišući aktuelni politički trenutak, posebno se osvrnuo na uvođenje sankcija Miloradu Dodiku. -Ja nemam riječi da vam opišem koliko je idiotska
Put ka Mundijalu u Rusiji: Baždarević objavio spisak igrača za utakmicu sa Estonijom
Reprezentacija Bosne i Hercegovine kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2018. počinje 6. septembra utakmicom sa Estonijom na „Bilinom polju“. Selektor Mehmed Baždarević je danas na press konferenciji u hotelu „Europa“ u
Pad Ukrajine bi ohrabrio sile radikalizma na Balkanu
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović komentirao je situaciju u Ukrajini, te izrazio nadu da će se rat uskoro okončati u Ukrajini. – Da je Ukrajina kojim slučajem pala